Co zrobić, aby szybko zasnąć? Poznaj sprawdzone sposoby!

Co zrobić, aby szybko zasnąć? Poznaj sprawdzone sposoby!

Każdy z nas wie, że sen jest bardzo ważny. Dzięki niemu bowiem jesteśmy w stanie odpocząć i zregenerować  siły, co sprawia, że jesteśmy gotowi do działania i mamy więcej energii, aby podołać trudom dnia codziennego. Dlatego też niesłychanie istotną sprawą jest to, aby nie zaniedbywać spania, choć może brzmi to nieco dziwnie. Chodzi jednak po prostu o to, że sen jest dla naszego zdrowia tak samo ważny jak zdrowa dieta czy aktywność fizyczna, dlatego też powinniśmy dbać o codzienne wysypianie się.
Reklama
Jaka ilość snu jest nam potrzebna, abyśmy następnego dnia czuli się naprawdę wyspani? Zapotrzebowanie na sen jest różne w zależności od wieku. Młodsze osoby potrzebują zdecydowanie większej ilości snu niż osoby dorosłe, zwłaszcza starsze. Najwięcej snu potrzebują noworodki i niemowlęta, które większa cześć doby spędzają właśnie spiąć. Noworodek potrzebuje zwykle bowiem około 14-17 godzin snu na dobę, zaś niemowlę 12-15. Mniejszej ilości snu potrzebują już dzieci w wieku przedszkolnym, bowiem około 10 godzin na dobę, zaś dzieci w wieku szkolnym mogą spać już około 9 godzin. Ilość godzin snu potrzebnych do całkowitej regeneracji u nastolatków zmniejsza się już do 8 godzin, zaś człowiek dorosły powinien spać mniej więcej od 6 do 8 godzin. Najmniej snu potrzebują natomiast osoby starsze - jest to 6-7 godzin dziennie. W dzisiejszych czasach zwykle jednak niestety nie śpimy tyle, ile powinniśmy. Dotyczy to zarówno ludzi dorosłych, jak i niestety także dzieci. Ma to związek z natłokiem codziennych obowiązków, których nie brakuje także dzieciom, mają one bowiem przecież mnóstwo zajęć dodatkowych oraz zadanych prac domowych, co powoduje, że nie mogą położyć się spać wystarczająco wcześnie. Zdarzają się czasami sytuacje, w których mamy problem z zaśnięciem.
Reklama
Bardzo często mamy problem ze snem w sytuacjach, kiedy bardzo denerwujemy się z jakiegoś powodu. Kiedy przez naszą głowę przebiega tysiąc myśli na minutę, zazwyczaj właśnie mamy problem z zaśnięciem i przekręcamy się nerwowo z boku na bok. Ponadto, problem z zaśnięciem dość często pojawia się również, kiedy kładziemy się do łóżka bardzo najedzeni. Nadmiernie wypełniony żołądek może bowiem skutecznie utrudniać nam zaśnięcie. Dodatkowo należy pamiętać też o tym, że problemy z zasypianiem mogą pojawić się również, kiedy nasze łóżko nie będzie zbyt wygodne lub wtedy, kiedy będziemy narażeni na hałasy dobiegające zza okna. Trudności z zasypianiem mogą być czasami naprawdę mocno uciążliwe. Dlatego wiele z nas, kiedy ma problem z zaśnięciem, zadaje sobie pytanie: Co zrobić, aby szybko zasnąć? Co pomaga zasnąć? Zasypianie znacznie ułatwiają dobre warunki snu. Przede wszystkim nasze łóżko powinno mieć wygodny materac, taki, na którym, będziemy czuć się komfortowo, jego twardość uzależniona jest od indywidualnych preferencji każdej osoby, jedni bowiem lepiej odpoczywają na materacu bardziej miękkim, inni na bardziej twardym.
Reklama
Ponadto, należy również pamiętać o tym, że kiedy kładziemy się spać, w pomieszczeniu, w którym będziemy spać, powinna panować cisza. Jeśli bowiem będą dochodziły do nas jakieś nieprzyjemne dźwięki i hałasy, możemy mieć duży problem z zaśnięciem. Warto również pamiętać o tym, że zdecydowanie łatwiej jest nam zasnąć, kiedy w sypialni jest ciemno. Dlatego też warto zainstalować w niej ciemne rolety lub chociaż grube zasłony, przez które nie będzie przenikało światło słoneczne.  Bardzo pomocne w zasypianiu okazuje się również chodzenie spać mniej więcej o tej samej porze. Nasz organizm bowiem lubi się „programować” dlatego też znacznie łatwiej będzie nam zasnąć w godzinach, w których jesteśmy przyzwyczajeni, że zwykle kładziemy się spać. Dlatego czasem trudno jest zasnąć nam nawet wówczas, kiedy kładziemy się do łóżka bardzo późno, ale nasz organizm nie jest przyzwyczajony zasypiać o tej porze. Aby nie mieć trudności z zasypianiem w godzinach wieczornych, należy też unikać długich drzemek w ciągu dnia.
Reklama
Jeśli jesteśmy bardzo zmęczeni po pracy, możemy uciąć sobie regeneracyjną drzemkę, jednak nie dłuższą niż piętnaście- dwadzieścia minut. Dłuższe drzemki w ciągu dnia bowiem mogą doprowadzić do rozstrojenia naszego organizmu, co z kolei spowoduje, że gorzej będzie nam się zasypiało w godzinach wieczornych. Bardzo dobrze na zasypanie wpływa też długa aromatyczna kąpiel przed położeniem się do łóżka. Taka długa kąpiel w ciepłej wodzie rozleniwia bowiem dodatkowo nasz organizm, pomaga nam się zrelaksować po długim ciężkim dniu i tym samym przygotowuje nas do położenia się do łóżka i do zaśnięcia. Ponadto, zdecydowanie lepiej zasypia się w pomieszczeniu, które jest dobrze przewietrzone, jeśli w sypialni natomiast będzie panował zaduch i będzie gorąco, wtedy problemy z zaśnięciem mogę się pojawić. Warto pamiętać też o tym, aby kładąc się do łóżka nie być nadmiernie objedzonym. Dlatego też kolacja zawsze powinna być  lekkostrawna, bowiem ciężki posiłek będzie trudny do strawienia przez nasz żołądek, co z kolei spowoduje uczucie ciężkości w brzuchu i problemy z zaśnięciem. Należy pamiętać też o tym, że spokojny sen mogę też zakłócać sprzęty RTV.
Reklama
Dlatego ważne, aby w sypialni nie było komputera, telewizora i innych sprzętów elektronicznych. Tego typu sprzęty bowiem bardzo niekorzystnie wpływają na jonizację powietrza, ponadto mogę one też kojarzyć się z pracą, a myślenie o niej może znacząco utrudniać zasypanie. Trzeba pamiętać też o tym, aby przed snem nie pić napojów zawierających kofeinę. Dlatego nawet jeśli bardzo lubimy kawę czy napoje energetyzujące, nie powinno się ich spożywać na co najmniej dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Ważne jest także, aby przed snem nie oglądać horrorów oraz innych filmów trzymających w napięciu, bowiem potem kładąc się do łóżka możemy myśleć o scenach, które  widzieliśmy i spowoduje to problem z zaśnięciem. Jeśli wymienione wyżej metody nie będą pomocne, możemy również skorzystać ze środków ułatwiających zasypianie dostępnych w aptekach, jak np.: https://www.doz.pl/apteka/k329-Preparaty_nasenne. Przestrzegając tych kilku prostych zasad nie powinniśmy mieć problemów z zasypianiem, a nasz sen powinien być zdrowy i spokojny.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama