Jak obniżyć rachunki za wodę?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Jak obniżyć rachunki za wodę?

Czasami można byłoby powiedzieć, że oszczędność to druga natura Polaków. Zakupy robimy w sklepach, gdzie akurat są promocyjne ceny, szukamy możliwości obniżenia opłat bankowych np. przez korzystanie z bankowości elektronicznej, a w domach robimy wszystko, co pomoże obniżyć rachunki. Spore oszczędności może przynieść m.in. umiejętne gospodarowanie wodą.

Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Gorąca kąpiel z bąbelkami to niesamowita przyjemność. Warto jednak zauważyć, że jest to przyjemność dość kosztowna. Wybierając kąpiel w wannie musisz wlać do niej ok. 75 litrów wody, w tym ok. ¾ ciepłej, która jest o wiele droższa aniżeli woda zimna. Warto wiedzieć, że kąpiel pod prysznicem wiąże się ze zużyciem ok. 15 litrów wody. Jak zatem łatwo policzyć jedna kąpiel w wannie kosztuje niemal tyle co cztery szybkie prysznice.

Zmywarka

O tym, że korzystanie ze zmywarki to duża oszczędność wody słyszymy niemal codziennie w reklamach. Warto jednak zauważyć, że akurat w tym wypadku to nie tylko slogan reklamowy. Obecnie produkowane zmywarki wykorzystują do mycia 10-15 litrów wody.

Ilość wykorzystywanej wody uzależniona jest od wielkości urządzenia oraz wykorzystywanego programu. Ilość wody, którą zużywa to urządzenie na umycie naczyń z całego dnia, to mniej więcej tyle, ile zmieści się w jednej komorze zlewozmywaka.

Jeśli myjesz naczynia pod bieżącą wodą, to tę samą ilość wody wykorzystujesz do umycia zaledwie kilku talerzy. Ponadto zmywarka zużywa jedynie zimną wodę, natomiast Ty do mycia naczyń wykorzystujesz wodę podgrzaną, która jest znacznie droższa. Wadą zmywarek jest to, że, aby oszczędzić trzeba najpierw zainwestować w urządzenie.

Bateria z mieszaczem wody

W naszych domach pojawiają się coraz częściej baterie z mieszaczem wody. Zazwyczaj motywem do zakupu takiej baterii jest jej nowoczesny wygląd i wygodna obsługa, jednak warto pamiętać, że pozwala ona również zmniejszyć rachunki za wodę. Jeśli posiadasz w domu baterię z dwoma kurkami, za każdym razem musisz spuścić trochę wody, aż uda Ci się ustawić odpowiednią temperaturę, co wcale nie jest takie proste.

W przypadku baterii z mieszaczem wystarczy jeden ruch ręką, aby temperatura wody była idealna. To bardzo wygodne, ale również oszczędne rozwiązanie.

Napowietrzacz pod prysznicem

Ciekawym rozwiązaniem są specjalne głowice prysznicowe uzupełnione o napowietrzacz. Dzięki temu urządzeniu woda miesza się z powietrzem, przez co nabiera objętości. W rezultacie zmniejsza się ilość wody zużywanej do kąpieli pod prysznicem.

Powyżej przedstawiłam jedynie kilka pomysłów, które warto wykorzystać w swoim domu. Niektóre urządzenia trzeba zakupić co wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, jednak z doświadczenia wiem, że np. korzystając ze zmywarki już na następnym rachunku za wodę widać spore oszczędności.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie