- Postaraj się poświęcić więcej czasu na sen
- Zadbaj o aktywność fizyczną
Jazda na rowerze, pływanie, czy inny rodzaj aktywności, 20 do 30 minut dziennie... Według badaczy to wystarczy. Twierdzą, że aktywność fizyczna skutecznie wpływa na nasz mózg, a co za tym idzie – na pamięć. Przyspieszone tętno poprawia przepływ krwi do mózgu, a także zwiększa wydzielanie czynnika neurotroficznego, niezbędnego do pamięci długotrwałej.
- Zwróć uwagę na to, co jesz
Twój mózg nie może prawidłowo funkcjonować bez niezbędnych składników odżywczych i związków chemicznych. Borówki to na przykład najlepsze źródło przeciwutleniaczy wzmacniających mózg. Zaleca się również spożywanie zielonych warzyw, najlepiej tych liściastych. Długoterminowe badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą duże ilości szpinaku, kapusty i innych zielonych warzyw liściastych, są mniej narażeni na osłabienie pamięci wraz z upływem lat.
Powinno się także sięgać po różnego rodzaju orzechy i nasiona. Zawierają one korzystne tłuszcze, witaminy i minerały, które w dużej mierze wpływają na naszą pamięć. Składniki te skutecznie pobudzają pracę naszego mózgu. Specjaliści stwierdzili, że regularne spożywanie orzechów , w doskonały sposób poprawia zdolności umysłowe, jak i pozwala nam na większą mobilizację w codziennych działaniach. Dodatkowo, co jest bardzo istotne, jedząc orzechy, w łatwy sposób można uzupełnić niedobór żelaza, magnezu, wapnia oraz potasu.
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com