Joga dla początkujących: Jak ćwiczyć jogę w domu?

Joga dla początkujących: Jak ćwiczyć jogę w domu?

Przejdź do galerii zdjęć
Joga to wymyślone przez hinduskich mędrców ćwiczenia, które niosą ze sobą szereg korzyści. Dzięki nim możemy rozluźnić swoje ciało, wzmocnić mięśnie, pozbyć się stresu, wzmocnić wewnętrzny spokój i harmonię, a nawet odczuć ulgę w bólach pleców i głowy. Praktykowanie jogi nie wymaga instruktora lub wizyty w fitness clubie, odpowiednio dobrane asany będą bezpieczne i łatwe do wykonania nawet dla osób początkujących.
Reklama
Ćwiczenie jogi w domu to doskonała recepta na dobre samopoczucie i ogólną poprawę kondycji całego ciała. Dzięki regularnym treningom możemy poprawić koordynację ruchową i zapewnić sobie dobry nastrój, a nawet wyleczyć się z bezsenności. Co więcej, jogę może praktykować każdy, bez względu na wiek, wagę i kondycję fizyczną. Joga dla początkujących powinna obejmować nieskomplikowane i stosunkowo bezpieczne asany, które bez większych problemów wykonamy bez pomocy instruktora w domu.

Joga dla początkujących: Miejsce do ćwiczeń

Aby w spokoju praktykować jogę, potrzebujemy nieco przestrzeni, która zapewni nam niezbędny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Warto wygospodarować nieco miejsca w domowym zaciszu, które umożliwi nam swobodne poruszanie, a także pozwoli wyciszyć myśli i oderwać się od codziennych obowiązków. Jeżeli temperatura na zewnątrz nie jest zbyt niska, możemy otworzyć okno - świeże powietrze korzystnie wpłynie na efektywność naszego treningu.
Reklama
Do praktykowania jogi niezbędna jest także antypoślizgowa mata, na której wykonywać będziemy poszczególne asany.

Joga dla początkujących: Najważniejsze zasady

Trening jogi najlepiej jest wykonywać minimum dwie godziny po posiłku - ćwiczenia z pełnym żołądkiem nie są w tym wypadku wskazane. Najważniejsze podczas wykonywania poszczególnych pozycji powinno być kontrolowanie oddechu. Miarowe i spokojne oddychanie, wdychanie powietrza nosem i wydychanie go ustami - to podstawa udanej sesji jogi. Jogę ćwiczymy w luźnych, niekrępujących ruchy strojach, które nie utrudniają krążenia krwi. Nie zakładamy także butów - stopy powinny być bose, ewentualnie odziane w cienkie skarpetki. Pamiętajmy też, by przed rozpoczęciem treningu zdjąć z ciała wszelkie ozdoby i biżuterię.
Reklama
Każda kolejna pozycja jogi powinna być utrzymywana przynajmniej przez minutę. Jeżeli konkretne ułożenie ciała sprawia nam ból, powinniśmy natychmiast przerwać ćwiczenie i przejść do kolejnej asany.

Joga dla początkujących: Przykładowa pozycja

Pozycja jogi na napięcie nerwowe Usiądź wygodnie na piętach, zrób głęboki wdech i wyciągnij przed siebie ręce. Podczas wykonywania wdechu pochyl ciało do przodu, rozsuwając kolana - tak, by tułów swobodnie zmieścił się między nimi. Dłonie i czoło połóż na podłodze. Ręce wyciągnij jak najdalej do przodu, starając się nie odrywać pośladków od pięt. Wytrzymaj w tej pozycji minimum minutę, pamiętając o miarowym i spokojnym oddechu. Więcej interesujących pozycji jogi znajdziesz w poniższej galerii! Zobacz też: Pilates: ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Joga
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama