Przepis na tradycyjny makowiec - idealny na Wielkanoc!
Udostępnij Google News
Kuchnia

Przepis na tradycyjny makowiec - idealny na Wielkanoc!

Tradycyjny makowiec to ciasto, którego z całą pewnością nie powinno zabraknąć na wielkanocnym stole. Najczęściej przybiera kształt podłużnego wałka o złocistobrązowym kolorze, prawidłowo wykonane powinno być też lekko wilgotne i miękkie. Aby osiągnąć taki rezultat, warto oprzeć się na sprawdzonym przepisie!

Przepis na tradycyjny makowiec zakłada wykonanie ciasta drożdżowego i masy makowej, która wypełnia wypiek. Przybliżony czas wykonania makowca to około 2 godziny. Będzie on niezastąpionym przysmakiem podczas zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkanocnych.

Przepis na tradycyjny makowiec

Składniki na ciasto drożdżowe:

500 g mąki pszennej
1/2 kostki masła
1/3 szklanki cukru do wypieków
2 żółtka jaja kurzego
1/2 szklanki mleka
40 g świeżych drożdży

Składniki na masę makową i lukier:

600 g masy makowej
3 białka jaja kurzego
150 ml białego lukru
1 łyżka stołowa suchego maku

Przygotowanie:

Masło, mleko i cukier rozpuść w niewielkim rondelku. Podgrzewaj na małym ogniu aż do rozpuszczenia masła, po czym odstaw do przestudzenia. W sporej misce umieść żółtka jaja i drożdże. Dodaj mleko z masłem oraz mąkę (wcześniej dobrze jest ją przesiać przez drobne sito). Ciasto wyrabiaj przez około 5 minut ręcznie lub za pomocą miksera. Po wyrobieniu uformuj ciasto w kulę i pozostaw w ciepłym miejscu pod przykryciem na około 1,5 godziny, aby dobrze wyrosło. W tym czasie możesz przystąpić do wykonania masy. 600 g niezbędnej do nadzienia masy makowej można kupić w sklepie lub spróbować wykonać ją samodzielnie. Ubij na półsztywną pianę 3 białka jaja i zmieszaj ją z masą. Do masy można też dodać pokruszone orzechy włoskie (zgodnie z upodobaniami). Wyrośniętą kulę ciasta połóż na drewnianej desce. Rozwałkuj na placek o grubości około 1,5 cm. Na placek wyłóż przygotowaną masę makową, a następnie zawiń makowiec w rulon. Następnie owiń rulon papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni. Makowiec piecz przez około 40 minut.

Zobacz też: Babka wielkanocna: przepis na tradycyjne świąteczne ciasto

Źródło: pl.pinterest.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie