Pierwsza pomoc w oparzeniach ciała – 7 porad

Pierwsza pomoc w oparzeniach ciała – 7 porad

Każda kobieta powinna wiedzieć w jaki sposób postępować w przypadku wystąpienia oparzeń ciała. Szczególnie ważne to jest w przypadku posiadania dzieci, które bardzo często stają się ofiarami przeróżnych wypadków w domu. Zwłaszcza są te dzieci, które uwielbiają się bawić i zwyczajnie nie potrafią usiedzieć w miejscu. Również my same możemy ulec oparzeniu niewielkiego stopnia, na przykład przygotowując posiłek w kuchni.
Do oparzeń zaliczamy również te wywołane przez słońce, więc wszystkie Panie niestroniące od kąpieli słonecznych również powinny zapoznać się z niniejszym artykułem.

1. Rodzaje oparzeń skóry

Oparzyć się możemy za pomocą płomienia, gorących płynów, pary wodnej, promieni słonecznych lub rozgrzanego metalu. Na każdą z wymienionych przyczyn oparzeń będziemy jednak reagować w ten sam, niezmienny sposób.

2. Upewnij się, że wszystko jest pod kontrolą

Po oparzeniu sprawdź, czy nic więcej już Ci nie zagraża. Odsuń się od zagrażającego miejsca. Jeśli to możliwe przerwij na przykład dopływ gazu do kuchenki albo ugaś wpierw powstający pożar. Jeśli to niemożliwe jak najszybciej odejdź od niebezpiecznego miejsca.

3. Palące się ubranie

Jeśli zaczyna palić się na Tobie (lub na osobie, której pomagasz) ubranie lub jakieś jego części, musisz natychmiastowo ugasić pożar. Nie wolno w tym celu używać gaśnic, najlepiej przykryć siebie lub daną osobę kocem gaśniczym albo innym materiałem niepalnym czy słabo palnym. Można również poklepywać palące się ubranie. Ogółem należy odseparować ogień od dostępu tlenu.

4. Zdejmowanie spalonego ubrania i biżuterii

Zdejmij ubranie, jeśli jednak jego części zostały przywarte do ran w żadnym wypadku ich nie zrywaj! Jeśli przy oparzonym miejscu nosisz jakąś biżuterię – zdejmij ją natychmiast. Później może to być utrudnione przez powstawanie obrzęku.

5. Zimna woda

Oparzone miejsce należy polewać chłodną wodą, a czynność tą powtarzać do ustania bólu i pieczenia do 10 czy 20 minut.

6. Opatrunek

Kiedy pieczenie ustąpi należy na zmienione miejsce nałożyć opatrunek. W tym celu najpierw musimy zaczekać na wyschnięcie danego miejsca – jeśli wcześniej polewaliśmy je wodą.

7. Wzywanie pogotowia

Jeśli oparzenie jest rozległe, pojawiają się bąble oraz krew, lub jeśli pozostałości ubrania przywierają do rany – należy wezwać pogotowie lub zgłosić się na nie samodzielnie.
Udostępnij artykuł