Smutna kobieta o jasnych włosach stoi przy oknie.

Oparzyłaś się? Auć! Oto domowe sposoby, które zmniejszą blizny

Oparzenia to bolesne rany, po których zazwyczaj pozostają blizny. Proces gojenia się blizn jest długotrwały oraz wymagający odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. W celu zniwelowania blizn po oparzeniach warto użyć specjalnych kremów bądź maści, można sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, a także udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego na zabieg kosmetyczny redukujący blizny.
Reklama

Maści i kremy na blizny

Aloes
Canva.com

Pielęgnację blizny po oparzeniu należy rozpocząć od razu po jej powstaniu. To sprawi, że szybciej się jej pozbędziemy, a jeżeli nie jest to możliwe, to przynajmniej ograniczymy jej widoczność. Zaleca się stosowanie maści oraz kremów, które w swym składzie zawierają:

  • witaminę E, która przyśpiesza regenerację skóry oraz łagodzi oparzenia;
  • kolagen, który ma działanie wygładzające i rozświetlające;
  • aloes, który ma właściwości łagodzące;
  • miód, przyśpieszający proces gojenia się ran oraz zapobiegający powstawaniu blizn.

Domowe sposoby na blizny

Skutecznym domowym sposoby na pozbycie się blizn po oparzeniu jest przemywanie blizny naparem z nagietka lekarskiego, który ma właściwości zmiękczające oraz rozświetlające. Można także stosować wyciąg z cebuli powodujący rozpuszczanie włókników, które odpowiedzialne są za powstawanie skrzepliny. Dzięki temu blizny będą mniej wypukłe oraz jaśniejsze.

Zabiegi kosmetyczne na blizny

Płytkie blizny po oparzeniu można zniwelować, dzięki prostym zabiegom kosmetycznym, np. dermabrazji.

Reklama

To peeling, który polega na mechanicznym ścieraniu naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej. By blizna została całkowicie usunięta należy wykonać kilka zabiegów w odstępach około 4-tygodniowych. Innym zabiegiem umożliwiającym pozbycie się blizn po oparzeniu jest mikrodermabrazja, która spłyca zmiany na skórze za pomocą specjalnego urządzenia.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama