Kiedy zacząć dbać o zęby dziecka?

Dziecko Poniedziałek, 14 października 2019
Oceń:
4 / 27 głosów

Dbasz o swoje dziecko najlepiej, jak się da, ale często zapominasz, że nie wystarczy go nakarmić i przewinąć oraz się z nim pobawić. Powinnaś również zadbać o ząbki twojej pociechy i to jeszcze zanim tak naprawdę się wyrżną.

Dbaj o zęby dziecka już u niemowlaka

Od tego, czy to zrobisz, zależało będzie to, czy twoje dziecko będzie miało w przyszłości zdrowe dziąsła, a także zęby stałe. Dlatego po każdym karmieniu przecieraj dziąsełka malucha czystą ściereczką zwilżoną wodą lub gazikiem. Teraz jeszcze za wcześnie na tradycyjne szczoteczki, ale możesz zaopatrzyć się w gumową, miękką końcówkę, którą założysz na palec i usuniesz dzięki niej resztki jedzenia. Ta końcówka pomoże ci też ukoić ból dziecka podczas ząbkowania, bo idealnie nadaje się do masażu.

Co jeszcze możesz zrobić?

Dbaj o ząbki swojego dziecka już od pierwszego zęba mlecznego. Rodzice często nie rozumieją, że tak naprawdę od mlecznych zębów i ich stanu zależeć będzie stan stałego uzębienia, dziąseł dziecka, a nawet jego samopoczucia. Pamiętaj, że dziecko będzie używało tych zębów kilka dobrych lat. To one pomogą mu przeżuwać pokarm i nie tylko. Postaraj się też uniknąć tak zwanej próchnicy butelkowej. Jeśli dziecko domaga się na noc czegoś do picia, nie podawaj mu butelki słodkiego mleka, czy soku. W zupełności wystarczy mu woda! Z próchnicą butelkową trudno jest walczyć, zwykle konieczne jest lapisowanie, które sprawia, że ząbki, choć są chronione przed rozwojem próchnicy, stają się całkiem czarne.

Źródło: pixabay.com