Nocne moczenie u dzieci - jak sobie z nim radzić?

Dziecko Niedziela, 10 listopada 2019
Oceń:
4 / 18 głosów

nocne moczenie
Twoje dziecko już dawno jest na tyle samodzielne, że nie korzysta z pieluszek? Wszystkie ostatnie noce "były suche", więc postanowiłaś również na czas snu pozbyć się pampersa? Ale rano czekała na Ciebie niespodzianka?

Nocne moczenie to częsta przypadłość, która wcale niema związku z problemami dnia codziennego. Jednak taka sytuacja jest już dla dziecka naprawdę mocno stresująca i trzeba je wspierać.

Jak pomóc takiemu dziecku?

Jeszcze 30 lat temu uważano, że nocne moczenie to przyczyna stresu, który dziecko przeżywa za dnia. Pierwsze dni w przedszkolu, powrót mamy do pracy, przeprowadzka i tym podobne. Teraz jednak wiadomo, że dziecko moczy się najczęściej, kiedy ma problemy z pęcherzem - na przykład ma on za małą pojemność, albo po prostu dziecko produkuje zbyt wiele moczu w czasie snu.

Trudno jest w tej sytuacji pomóc dziecku, ponieważ moment, w którym dziecko będzie gotowe kontrolować sytuację, nadejdzie dopiero w okolicy piątego roku życia. To zupełnie tak jak z nauką mówienia, czy chodzenia, na wszystko przychodzi czas. Jeśli jednak maluch ma już 5 lat i nadal moczy się w nocy (albo też za dnia), rodzice powinno odwiedzić lekarza.

Nocne moczenie - co może być przyczyną?

Tak jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj jest to problem związany z produkcją zbyt dużej ilości moczu w ciągu nocy. Czasami jest to wynikiem tego, iż dziecko przed snem sporo pije i nie odwiedza już później toalety.

Aż 80 procent dzieci moczy się w nocy w wyniku nadprogramowej produkcji moczu. Pozostała część dzieci, które mają ten problem, ma najprawdopodobniej zmniejszoną objętość pęcherza. Trudno jest wtedy utrzymać w nim nawet tę prawidłową ilość moczu, produkowanego w trakcie nocy.

Przeczytaj więcej o problemie w galerii poniżej.

11 rad by nauczyć dziecko korzystać z nocnika.
Jak nauczyć dziecko dbania o higienę osobistą?
Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Jak się okazuje, można próbować leczyć dziecko z nocnego moczenia. Najważniejsze jest wprowadzenie zasad dotyczących picia w porach nocnych. Trzeba to ograniczyć, a najlepiej zupełnie z tego zrezygnować. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, ale wystarczy nawadniać ciągu dnia. Przed snem dziecko powinno też zawsze odwiedzić toaletę.

Źródło: pl.freepik.com