Jak walczyć z nieśmiałością?

Psychologia Środa, 27 listopada 2019
Oceń:
4 / 16 głosów

jak walczyć z nieśmiałością
Nie da się ukryć, że osobom nieśmiałym jest w życiu dużo trudniej. No bo jak tutaj zacząć nową znajomość, skoro na samą myśl o przedstawieniu się i powiedzeniu kilku słów o sobie dostajemy białej gorączki? Jak pójść do nowej pracy, gdzie trzeba będzie znów przecierać szlaki? Jak spokojnie żyć?

Nieśmiałość potrafi zniszczyć dosłownie wszystko. Plany, marzenia. Nie mamy wtedy odwagi do przekraczania granic i wydaje się nam, że nigdy jej nie posiądziemy. A to błąd, bo z nieśmiałością można walczyć, choć wymaga to ogromnej cierpliwości.

Jak walczyć z nieśmiałością?

Nieśmiałość tak naprawdę wiąże się z niewiarą. Jeśli w siebie nie wierzysz i uważasz, że jesteś gorsza od innych, to nigdy nie zrobisz pierwszego kroku do wymarzonego celu.
Na początek musisz się do tej swojej nieśmiałości przyznać, ale jednocześnie sprawdzić, w jakich sytuacjach paraliżuje Cię strach. Być może są takie, kiedy zyskujesz na pewności siebie.

Metoda małych kroczków

Jest to sposób, który działa nie tylko w walce z nieśmiałością. Czego boisz się najbardziej? Czy Twoim największym problemem jest nawiązywanie nowych kontaktów? W takim razie postaw sobie za zadanie, że codziennie zaczepisz na ulicy (lub w pracy) kogoś nowego. Warunek jest jeden - musi to być osoba, której nie znasz.

Nie wstydź się prosić o pomoc

Jeśli strach jest tak silny, że dosłownie Cię paraliżuje, nie wstydź się poprosić o pomoc psychologa. Pierwszy krok zawsze należy do najtrudniejszych, ale kiedy już się odważysz zasięgnąć porady, później będzie dużo łatwiej.

Co jeszcze możesz zrobić, by pozbyć się nieśmiałości? Przeczytaj w galerii.
Zobacz też:
Jak wybielić zęby?
Co zrobić, żeby włosy były błyszczące i miękkie?
Sposoby na rozdwajające się paznokcie.

Nieśmiałość często wiąże się z tym, że nie akceptujemy swojego wyglądu zewnętrznego. To prowadzi do zaniżonej samooceny i wydaje się nam, że wszyscy wokół wyglądają lepiej od nas. Niestety nastały czasy, gdy mocno promuje się określony typ urody. Jeżeli jednak naprawdę sienie nie lubisz, może zrzuć kilka kilogramów, zmień fryzurę, albo zrób wreszcie makijaż. To powinno ci pomóc nabrać pewności siebie.

Źródło: pl.freepik.com