gwiazda betlejemska uprawa

Jak dbać o gwiazdę betlejemską, by długo cieszyła oko?

Gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima) to niezwykle charakterystyczna roślina doniczkowa o przepięknych kwiatostanach znana również jako wilczomlecz, czy też poinsecja. Symbol Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to można spotkać ją w większości polskich domów. Jak dbać o gwiazdę betlejemską i czy da się doprowadzić do jej ponownego zakwitnięcia? Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą utrzymać roślinę w świetnej kondycji przez kilka miesięcy.
Reklama

Wilczomlecz nadobny, czyli gwiazda betlejemska

Gwiazda to prawdziwa meksykańska piękność, która została odkryta na tamtejszych terenach w XIX wieku. Uwielbiana przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Liczy kilkadziesiąt różnych gatunków w tym odmiany różowe, kremowe i wielokolorowe. W Polsce gwiazda betlejemska kojarzona jest głównie z Bożym Narodzeniem. Mimo iż pielęgnacja rośliny wymaga niestandardowej uwagi oraz cierpliwości, to jest ona znaczącym świątecznym symbolem zaraz obok choinki i jemioły.

Czym kierować się przy wyborze gwiazdy betlejemskiej

W okresie Bożego Narodzenia sklepowe półki są pełne poinsecji. Te przepiękne czerwone kwiaty oraz grube i mocne liście sprawiają, że nie sposób ominąć roślinę bez zwrócenia wzroku w jej kierunku. Gdy już podejmiesz decyzję o zakupie, to pamiętaj o tym, aby wybierać tylko rośliny pozbawione jakichkolwiek defektów. Warto dokładnie obejrzeć liście poinsecji, czy aby na pewno żaden z nich nie jest uszkodzony. Sok zawarty w liściach rośliny może powodowa podrażnienia skóry.
gwiazda betlejemska w różnych odmianach kolorystycznych
canva.com

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską

Reklama
Uprawa i pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie należy do najłatwiejszych. Roślina bywa kapryśna, co może być znacznym problemem dla osób posiadających niewielkie doświadczenie oraz wiedzę w kontekście pielęgnacji roślin doniczkowych. Czy przyniesioną do domu gwiazdę betlejemską trzeba przesadzać? Zakupiona w sklepie poinsecja nie wymaga natychmiastowej zmiany podłoża i przesadzenia do większej doniczki. Najważniejszą rzeczą, o którą trzeba zadbać w pierwszej kolejności jest przede wszystkim jej odpowiednie ustawienie. Zatem jakie stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej będzie najlepsze? Poinsecja doceni zaciszne miejsce nienarażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Światło dzienne jest jednak niezbędne dla jak najdłuższego utrzymania wilczomleczu w najlepszej kondycji, lecz silne promienie słoneczne mogą źle wpłynąć na stan rośliny. Tak więc gwiazda betlejemska na parapecie poradzi sobie bez najmniejszych problemów, choć najbezpieczniejszym miejscem będzie to oddalone o ok. 1,5–2 m od okna.
Reklama

Gwiazda betlejemska – temperatura uprawy

Stanowisko w pobliżu kaloryfera również może zaszkodzić gwieździe betlejemskiej, jednak nie z uwagi na wysoką temperaturę. Kwiat ze względu na egzotyczne pochodzenie jest przystosowany do wysokich temperatur oraz wyższej wilgotności powietrza. Rośliny domowe w większości przypadków bardzo źle reagują na zbyt suche powietrze, a także gwałtowne spadki temperatury wywołane mroźnymi przeciąg. Zbagatelizowanie tych czynników może spowodować, że roślina zacznie zrzucać liście. Warto o tym pamiętać i nie wybierać dla poinsecji miejsca w pobliżu często uchylanego oka, czy drzwi wejściowych lub innych potencjalnych źródeł napływu chłodnego powietrza. Minimalna temperatura w pomieszczeniu dla utrzymania odpowiedniej pielęgnacji powinna wynosić minimum 16°C. Kwiat najlepiej rozwija się oczywiście w temperaturze pokojowej (18-25°C).

Gwiazda betlejemska – nawożenie

Gdy roślina zrzuci kwiaty i pozostaną na niej tylko zielone liście, to zaleca się suplementację mieszankami nawozowymi do roślin kwitnących, która powinna być przeprowadzana zgodnie z zaleceniami producenta.
Reklama
Nawożenie gwiazdy betlejemskiej w okresie kwitnienia nie jest konieczne. Zaaplikowanie nawozu może spowodować szybsze przekwitnięcie rośliny.

Jak podlewać gwiazdę betlejemską

Zbyt intensywne nawadnianie poinsecji może doprowadzić do gnicia korzeni, co prowadzi do całkowitego obumarcia rośliny. Jednakże przesuszona ziemia również nie niesie za sobą żadnych pozytywnych rezultatów. Mała ilość wody może powodować więdnięcie liści gwiazdy betlejemskiej, co również w efekcie końcowym prowadzi do jej całkowitego zniszczenia. Najlepszą praktyką jest stałe monitorowanie podłoża w doniczce, które przez cały czas powinno być lekko wilgotne! Zabieg podlewania gwiazdy betlejemskiej powinien być wykonywany tylko i wyłącznie zmiękczoną (odstałą minimum 24 godziny) letnią wodą – maksymalnie dwa razy w tygodniu. Nadmiar wody po podlaniu należy natychmiast wylać z podstawki.
czerwona gwiazda betlejemska na niebieskim tle
canva.com

Gwiazda betlejemska po przekwitnięciu

Poinsecja zakupiona do domu na Święta Bożego Narodzenia przy starannej pielęgnacji zrzuci swoje czerwone wierzchołki pędów i zielone liście po ok. 2 miesiącach.
Reklama
Co zrobić z gwiazdą betlejemską po świętach? Po przekwitnięciu uprawa rośliny jest oczywiście możliwa, choć mało kto trzyma ją na kolejne Boże Narodzenie. Mimo chęci dalszej pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej jest to proces skomplikowany, tym bardziej w warunkach domowych. Nawet jeśli poinsecja wypuści nowe pędy, to nie będą one już tak okazałe, jak w poprzednim roku.

Rozmnażanie gwiazdy betlejemskiej

Piękna i dorodna gwiazda betlejemska rozmnożona w warunkach domowych jest czymś mało prawdopodobnym. Nawet jeśli pobrane z wierzchołków pędy uda się ukorzenić, to jest mała szansa, że osiągną oczekiwaną wielkość oraz oczekiwane zabarwienie liści na czerwono.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama