Jakie zwierzątko dla dziecka?

Dziecko Sobota, 11 stycznia 2020
Oceń:
4 / 32 głosów

Naukowcy udowodnili, że dzieci, które wychowują się z psem czy kotem mają w sobie więcej empatii niż te, które nie mają w dzieciństwie styczności ze zwierzętami domowymi. Pierwsze prośby o zwierzątko zwykle zaczynają się, gdy maluch kończy 3 czy 4 lata. To naturalne, że trudno jest zgodzić się na powiększenie rodziny w takim momencie, bo choć można już wtedy nauczyć dziecko, że zwierzęciem trzeba się opiekować, to jednak większość obowiązków spadnie na nas - rodziców.

Zanim zdecydujemy się na zwierzątko dla dziecka, trzeba też wykluczyć możliwe alergie. Jeśli dziecko jest uczulone np. na sierść, no to niestety będziemy musieli szukać zwierzaka innego niż pies, czy kot.

Kiedy jest dobry czas na pierwsze zwierzątko?

Właściwie trudno określić jednoznacznie. Są dzieci, które w wieku 5 lat same biegną do sklepu obok bloku po mleko i tym samym mogłyby wyjść z małym pieskiem na przydomowy trawnik, a są i takie, które są na tyle mało samodzielne, że nie będą umiały pomóc przy sprzątaniu klatki świnki morskiej. Jeśli jesteś w stanie wziąć na siebie wyłączną odpowiedzialność związaną z opieką nad zwierzątkiem, taki optymalny wiek, kiedy możesz sprawdzić dziecku małego przyjaciela to właśnie 5-6 lat.

Na początku coś w zamian

Na rynku dostępne są tak zwane Aqua Dragons. To super propozycja dla dzieci, które chcą mieć w domu zwierzątko. Dzięki niej będziemy w stanie sprawdzić, jak długo maluch będzie zainteresowany swoim pupilem i czy będzie próbował o niego zadbać choćby w najmniejszym stopniu.
Smoki wykluwają się z małych jajeczek, rosną i trzeba je regularnie karmić i napowietrzać. To nie to samo co pies, czy kot, ale fajny wstęp do przygarnięcia innego zwierzaka. A jakie zwierzę sprawdzi się "na pierwszy rzut"?

Zobacz też:
Chce adoptować psa! Jakie obowiązki się z tym wiążą?
Motoryka mała – jak pomóc dziecku ją ćwiczyć?
Co zrobić, gdy dziecko Cię nie słucha?

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i to prawda, choć wielbiciele kotów wykłócają się czasem o to, że to właśnie kotom przypada ta rola. Czy pies jest dobrym wyborem na pierwsze zwierzątko? I tak i nie. Wymaga naprawdę sporej uwagi związanej przede wszystkim z wyprowadzaniem go regularnie na spacery. Z kotem nie ma tego problemu, gdyż swoje potrzeby załatwia w kuwecie mimo to jednak uważamy, że psiak jest wierniejszym kompanem i lepiej spisze się jako dziecięcy przyjaciel. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że dopóki dziecko nie dorośnie do odpowiedniego wieku, to Tobie przypadną spacery z pupilem. Ale warto!

Źródło: pl.freepik.com