Jakie zwierzątko dla dziecka?
Udostępnij Google News
Dziecko

Jakie zwierzątko dla dziecka?

Naukowcy udowodnili, że dzieci, które wychowują się z psem czy kotem mają w sobie więcej empatii niż te, które nie mają w dzieciństwie styczności ze zwierzętami domowymi. Pierwsze prośby o zwierzątko zwykle zaczynają się, gdy maluch kończy 3 czy 4 lata. To naturalne, że trudno jest zgodzić się na powiększenie rodziny w takim momencie, bo choć można już wtedy nauczyć dziecko, że zwierzęciem trzeba się opiekować, to jednak większość obowiązków spadnie na nas - rodziców.

Zanim zdecydujemy się na zwierzątko dla dziecka, trzeba też wykluczyć możliwe alergie. Jeśli dziecko jest uczulone np. na sierść, no to niestety będziemy musieli szukać zwierzaka innego niż pies, czy kot.

Kiedy jest dobry czas na pierwsze zwierzątko?

Właściwie trudno określić jednoznacznie. Są dzieci, które w wieku 5 lat same biegną do sklepu obok bloku po mleko i tym samym mogłyby wyjść z małym pieskiem na przydomowy trawnik, a są i takie, które są na tyle mało samodzielne, że nie będą umiały pomóc przy sprzątaniu klatki świnki morskiej. Jeśli jesteś w stanie wziąć na siebie wyłączną odpowiedzialność związaną z opieką nad zwierzątkiem, taki optymalny wiek, kiedy możesz sprawdzić dziecku małego przyjaciela to właśnie 5-6 lat.

Na początku coś w zamian

Na rynku dostępne są tak zwane Aqua Dragons. To super propozycja dla dzieci, które chcą mieć w domu zwierzątko. Dzięki niej będziemy w stanie sprawdzić, jak długo maluch będzie zainteresowany swoim pupilem i czy będzie próbował o niego zadbać choćby w najmniejszym stopniu.
Smoki wykluwają się z małych jajeczek, rosną i trzeba je regularnie karmić i napowietrzać. To nie to samo co pies, czy kot, ale fajny wstęp do przygarnięcia innego zwierzaka. A jakie zwierzę sprawdzi się "na pierwszy rzut"?

Zobacz też:
Chce adoptować psa! Jakie obowiązki się z tym wiążą?
Motoryka mała – jak pomóc dziecku ją ćwiczyć?
Co zrobić, gdy dziecko Cię nie słucha?

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie