Jak wspierać osoby z depresją?

Zdrowie Czwartek, 6 lutego 2020
Oceń:
4 / 28 głosów

Twój bliski ma depresję? Przed Tobą trudny czas, bo niestety jego gorszy nastrój odczujesz z pewnością też na własnej skórze. Trudno określić jaka część naszych rodaków przechodzi bądź przechodziła depresję, ale nieoficjalne źródła mówią o tym, że może być to nawet 10 procent. Troska o taką osobę jest bardzo ważna, ale też musimy w tym wszystkim pamiętać o sobie. Jak wspierać osoby z depresją? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak wspierać osoby z depresją?

Wsparcie, w tych trudnych chwilach, jest bardzo ważne, natomiast mamy tendencję do tego, aby zgadywać, czego potrzebuje osoba dotknięta depresją. Może dlatego, że to wciąż jest trochę temat tabu. Wstydzimy się rozmawiać o depresji, a nawet do niej przyznawać. Jednak najlepszym, co możemy zrobić dla osoby dotkniętej tą chorobą, jest pytanie o to, czego potrzebuje.

Dawaj z siebie tyle, ile naprawdę możesz!

Jeżeli prośba chore jest ponad Twoje siły, przyznaj się do tego zarówno przed nim, jak i przed sobą. Opieka nad osobą dotkniętą depresją jest bardzo wymagająca i czasochłonna. Musisz mieć wciąż sporo energii, którą możesz stracić, wykonując zadanie, o które zostałaś poproszona.
Pamiętaj, że wolno Ci odmawiać i wcale nie musisz być na każde zawołanie. Twoja pomoc nie ma oznaczać stuprocentowego oddania. Masz przecież też swoje życie. Dlatego już na początku wyznacz granice, których nie będziesz przekraczać. Przedstaw je również jasno osobie chorującej. Co jeszcze możesz zrobić w ramach wsparcia?

Zajrzyj też tutaj:
Oczyszczanie organizmu domowymi sposobami – jak to zrobić?
Co zrobić, gdy boli gardło? Sprawdzone sposoby
Brakuje Ci energii? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie jesteś uzdrowicielką. Twoje wsparcie nie ma mocy uzdrawiania, masz jedynie pomóc osobie chorującej przetrwać te najtrudniejsze dla niej chwile. Nie bierz na siebie zbyt dużej odpowiedzialności. Ty jesteś tylko jak dobry anioł, nie jak cudotwórca. Jeśli przyjmiesz to do wiadomości, będzie Ci łatwiej.

Źródło: pl.freepik.com