Rumianek
Canva.com

Rumianek i szałwia - naturalne środki przeciwbólowe. Warto je zasadzić w domowym ogródku

W domowym ogrodzie warto zasadzić kilka roślin, które będziemy mogli swobodnie wykorzystać w leczeniu bólu oraz przyspieszeniu gojenia ran. Sprawdziliśmy dla was, jak zastosowanie ma rumianek i szałwia w ziołolecznictwie oraz co można zrobić z suszonych ziół.
Reklama

Rumianek i szałwia są bogate w substancja nazywane chamazukenami oraz alfa-bisabololami. Można w ich składzie znaleźć także flawonoidy oraz solidną porcję witaminy C. Oba zioła mają działanie antyalergiczne oraz antybakteryjne. Rumianek, jak i szałwia działają podobnie jak amol na ból zęba.

Leczniczy rumianek

Rumianek pospolity to jedna z roślin o działaniu leczniczym, którą możemy łatwo rozpoznać po dość mocnym i intensywnym zapachu. Kwiaty rumianku zawierają dużo olejku eterycznego, który jest bogaty w witaminy oraz minerały. Rumianek ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, przeciwbakteryjne oraz działają pobudzająco na przemianę materii w naszej skórze.

Rumianek
Canva.com

Od lat napar rumianku jest stosowany na trudno gojące się rany oraz oparzenia słoneczne. Napar możemy także zastosować na owrzodzenia oraz oparzenia termiczne. Liczne badania pokazują, że wyciąg z rumianka dobrze radzi sobie z bakteriami oraz drożdżakami.

Herbata z rumianku

Napój rumiankowy od wielu lat z pewnością był stosowany przez nasze babcie.

Reklama

Nic dziwnego, bowiem, dzięki zawartości pochodnych kumaryny oraz flawonoidów, możemy naturalnie poprawić swoje trawienie oraz procesy w przewodach żółciowych. Warto zawsze po obiedzie wypić herbatkę z rumianku, aby odpowiednio wcześniej zapobiegać nadkwaśności żołądka. Warto wiedzieć, że herbata rumiankowa polecana jest nawet osobom z chorobą wrzodową. Rumianek naturalnie pomaga na wzdęcia oraz zaparcia.

Kojąca szałwia lekarska

Szałwia lekarska
Canva.com

Ta roślina pochodzi z regionów Morza Śródziemnego. Jest dość trudna w uprawie i potrzebuje starannej ochrony.

Reklama

Suszoną szałwię możemy wykorzystać jako dodatek do potraw albo, np. do przygotowania naturalnej maseczki do twarzy.

Działanie lecznicze szałwii jest możliwe, dzięki substancjom, które znajdziemy w liściach - witaminę A, B oraz C, sole mineralne, kwasy wielofenolowe, olejki eteryczne oraz prowitaminy. Wywar z szałwii działa kojąco na zapalenie jamy ustnej, skóry, anginę oraz niewielkie oparzenia. Możemy ją także stosować do obniżenia poziomu cukru we krwi oraz leczeniu grzybicy.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama