Jak dbać o siebie w okresie połogu?
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak dbać o siebie w okresie połogu?

Obecnie wiele kobiet jest świadomych tego, że z ciążą wiąże się nie tylko sam poród, ale również późniejszy okres połogu. Przyszłe mamy, które uczęszczają do szkoły rodzenia, powinny wiedzieć o połogu wszystko, ale przecież nie każda kobieta decyduje się na ten krok. Wówczas, musi albo zapytać o wszystko położną, albo szukać informacji u innych źródeł. Dziś opowiemy o tym, czy jest połóg i jak dbać o siebie w trakcie połogu.

Czym jest połóg?

Czas połogu rozpoczyna się natychmiast po urodzeniu dziecka. Jest okres, w którym organizm matki ma czas na to, aby wrócić do stanu sprzed ciąży. Połóg trwa zazwyczaj 6 tygodni, a pierwszy tydzień to tak zwany połóg wczesny.

Jakie są objawy połogu?

Gdy kobieta jest w ciąży, jej macica powiększa się aż dziesięciokrotnie. W okresie połogu musi wrócić do stanu sprzed ciąży. Macica zatem ma za zadanie się obkurczyć, co nie należy do najprzyjemniejszych uczuć. Często towarzyszy temu ból i silne skurcze.
Połóg to też czas na to, by zagoiła się rana krocza. Trzeba o nią bardzo dbać i regularnie oczyszczać oraz odkażać. W czasie połogu kobiety często mają też problemy z hormonami. Czasami przez to nie potrafią cieszyć się macierzyństwem.
Warto też wspomnieć o odchodach połogowych - to przez nie macica się oczyszcza.
Jak sobie radzić w tym trudnym czasie?

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie