Oparzenia słoneczne - jak im zapobiegać i jak sobie ulżyć?

Uroda Czwartek, 14 maja 2020
Oceń:
4 / 22 głosów

Poluzowanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa sprawiło, że ludzie masowo zaczęli wyjeżdżać na urlopy. Nie ma jeszcze oczywiście nigdzie takich tłumów jak podczas wakacji, ale wyraźnie widać, że wszyscy chcą, choć na chwilę zmienić klimat. Pogoda nie zawsze dopisuje, ale trzeba pamiętać, że jeśli na przykład wyjedziemy nad morze, to spacerując po plaży, możemy silnie się opalić nawet wtedy, gdy słonce jest teoretycznie za chmurami i wygląda zza nich tylko raz na jakiś czas.

Oparzenia słoneczne - o nie nie trudno

Jeśli słońce nie jest Twoim sprzymierzeńcem i zawsze z takich wakacji wracasz spalona jak raczek lepiej, jeśli nie będziesz zbytnio przesadzać z rozbieraniem się na plaży. Wiadomo, że gdy jest gorąco, nie będziesz zakładać na siebie grubego swetra, ale cieniutka, nawet wręcz prześwitująca narzutka jest w stanie ochronić Cię przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym.

Oparzenia słoneczne - jak się przed nimi strzec?

Prócz odpowiedniego stroju musisz też zaopatrzyć się w kosmetyki z wysokimi filtrami. Najbezpieczniej jest stosować te dla dzieci, którymi warto grubo posmarować wszystkie te miejsca, które są szczególnie narażone na promieniowanie. Pamiętaj, aby wybrane przez Ciebie kosmetyki były wodoodporne i smaruj się nimi co jakiś czas, gdyż ta ochronna warstwa musi być regularnie odnawiana.
Na plaży znajdź sobie miejsce w cieniu, a jeśli nie jest to możliwe, zapatrz się w parawan i namiot plażowy, który też pozwoli Ci odsapnąć od słońca. A co zrobić, gdy masz już oparzenia słoneczne? Jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy już poparzy Cię słońce na metody zapobiegania jest za późno. Teraz trzeba zastanowić się jak sobie pomóc w takiej sytuacji. Na początek musisz dobrze schłodzić miejsce, które uległo poparzeniu. Namocz w zimnej wodzie ręczniki, lub bawełniane szmatki, i zrób sobie z nich mokre, chłodzące okłady. Bądź bardzo ostrożna, bo to może sprawiać ból.

Źródło: pl.freepik.com