Pleśń w domu skąd się bierze i jak z nią walczyć ?

Pleśń w domu skąd się bierze i jak z nią walczyć ?

Wilgoć może pojawić się nawet w najbardziej zadbanych domach i mieszkaniach. Brzydki ciemny nalot najczęściej można spotkać w łazience, toalecie i kuchni, jednakże nie są od nich wolne również inne pomieszczenia. Zobacz skąd bierze się pleśń w mieszkaniach oraz jak się jej definitywnie pozbyć.
Reklama

Kiedy pojawia się pleśń ?

Ciemny nalot na ścianach pojawia się w miejscach szczególnie zawilgoconych. Jeśli przez długi okres czasu ściana jest wilgotna może dojść do powstania grzybni.

Czym grozi pleśń w mieszkaniu ?

Na zawilgoconych fragmentach ścian powstaje ciemny nalot grzybiczy. Warto zrobić wszystko, aby do tego nie doszło, ponieważ grzyb ma wiele bardzo negatywnych skutków. Grzybnia pleśni niszczy mury, wygląda bardzo nieestetycznie oraz brzydko pachnie. Poza tym pleśń wydziela mykotoksyny, czyli substancje toksyczne, które wpływają bardzo negatywnie na zdrowie ludzi. Substancje wydzielane przez pleśń są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób z alergią.

Skąd ta pleśń ?

Grzyb pojawia się w miejscach szczególnie wilgotnych.
Reklama
Najczęstszymi przyczynami zawilgocenia ścian są uszkodzone rury kanalizacyjne lub wodociągowe. Jeśli po ich sprawdzeniu wiadomo, że to nie rury są powodem problemów, warto sprawdzić ogólną wentylację, dach, stan rynien oraz izolacje przyziemną. Jeżeli po sprawdzeniu wszystkich elementów okaże się, że nie można określić przyczyny zawilgocenia pozostaje jeszcze możliwość powstania tzw. mostka termicznego.

Jak usunąć przyczyny zawilgocenia ?

W przypadku, kiedy zawilgoceniu ścian są winne uszkodzenia rur, dachu czy rynien należy jak najszybciej je naprawić. W przypadku, gdy zostanie stwierdzona obecność mostka termicznego należy zadbać o odpowiednie docieplenie budynku, zwracając przy tym szczególną uwagę na miejsca gdzie on występuje. Decydując się na nową warstwę izolacyjną budynku warto skonsultować się z fachowcami, aby skutecznie pozbyć się problemu.

Jak udrożnić wentylację ?

Jeśli przyczyną zawilgocenia pomieszczeń są problemy z wentylacją należy w pierwszej kolejności sprawdzić wszystkie otwory wentylacyjne. Najłatwiej przystawić do nich zapaloną świeczkę. Jeśli płomień nie odchyla się mocno w kierunku komina oznacza to, że koniecznie trzeba wezwać kominiarza, aby udrożnił kominy. Wilgoć najczęściej pojawia się w łazience, dlatego należy zadbać o dobrą wentylację w tym pomieszczeniu. Jeśli to możliwe otwieraj tam jak najczęściej okno. Jeśli w łazience nie ma okna zostawiaj uchylone drzwi. Możesz również wyciąć otwory w drzwiach lub przyciąć je tak, aby nie przylegały ściśle do futryny.
Reklama
Te zabiegi ułatwią wymianę powietrza w tym pomieszczeniu. Ponadto należy wietrzyć całe mieszkanie co najmniej dwa razy dziennie przez kilka minut.

Jak pozbyć się pleśni ?

Kiedy już znajdziesz przyczynę zawilgocenia ściany i uda Ci się ją wyeliminować będziesz mogła zabrać się do usuwania grzyba. W pierwszej kolejności musisz osuszyć ścianę. Oczywiście możesz czekać, aż plama wilgoci sama wyschnie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest jej osuszenie za pomocą dmuchawy lub pochłaniacza wilgoci. Kiedy ściana będzie już sucha spryskaj zagrzybione miejsce preparatem do zwalczania pleśni. Preparaty te zawierają silne grzybobójcze substancje, dzięki czemu dają gwarancję pozbycia się niechcianego gościa na bardzo długo. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama