budżet domowy

Finanse rodzinne – jak mądrze zarządzać budżetem domowym?

Najpopularniejsze powiedzenie dotyczące pieniędzy mówi o tym, że nie dają one szczęścia. Doprawdy? To stwierdzenie nie do końca oddaje rzeczywistość, ponieważ osoba, która ma pewność, że ma za co zapłacić rachunki, ubrać dzieci i dać im jeść z pewnością jest szczęśliwa. Oczywiście pieniądz – droga zabawka – nie zastąpi dziecku czasu spędzanego z rodziną, aczkolwiek daje wiele możliwości rozwojowych. Co zrobić, aby dobrze prowadzić finanse rodzinne? Mamy dla Was kilka rad!
Reklama

Domowy budżet – jak nim zarządzać?

W kwestii finansów absolutnie nie ma miejsca na kłamstwa. Kiedy dwoje ludzi się ze sobą poznaje, finanse rodzinne powinny być tematem, który również należy omówić. Po co kłamać, że zarabia się dużo więcej? Przecież takie rzeczy i tak szybko wychodzą na jaw. Lepiej od razu ustalić jaki będzie Wasz wspólny, domowy budżet, by później mądrze go dzielić. Planujcie i spisujcie wydatki i potrzeby. Raz w miesiącu – najlepiej na początku miesiąca, gdy czekacie na wypłaty, róbcie sobie spis wydatków. Koniecznie postarajcie się dopisać też kolumnę „oszczędności”. Porozmawiajcie też o tym, czy bardziej opłaci się Wam jedno konto, czy każde z Was powinno mieć własne. Przy wspólnym koncie i rozliczaniu kosztów możecie przecież dopisać rubrykę, w której będzie też miejsce na „kieszonkowe” dla Was. To może brzmieć zabawnie, ale kiedy każde z Was schowa sobie jakąś część z wypłat do własnego portfela nie będziecie czuli, że musicie tłumaczyć się partnerowi z każdego wydatku.
Reklama

Finanse rodzinne – jak mądrze wydawać pieniądze?

O spisywaniu wydatków już wspominaliśmy. Można w tym celu wykorzystać tradycyjny notes i długopis, lub przygotować sobie listę do zawieszenia na lodówce – dzięki takiemu rozwiązaniu opłaty na pewno nam nie umkną, bo w codziennym biegu naprawdę łatwo o takich rzeczach zapomnieć. Przy okazji wszystkich zakupów także noś ze sobą notatnik, albo po prostu zabieraj paragony. Po powrocie do domu spisz co kupiliście i za jaką kwotę, w ten sposób dowiecie się, czy naprawdę były to rzeczy niezbędne i czy możecie coś więcej zaoszczędzić za miesiąc. Analizowanie domowego budżetu i eliminacja tych zbędnych wydatków to podstawa. Ku Twojemu zdziwieniu może okazać się, że masz co miesiąc więcej pieniędzy, niż zakładałaś. Na zakupy warto chodzić z listą.
Reklama
Zaplanujcie wcześniej obiady na cały tydzień i kupcie tylko to, co będzie Wam potrzebne do ich przygotowania. Promocje często kuszą i okazuje się, że w ich trakcie kupujemy więcej, niż potrzebujemy, a później jedzenie się po prostu wyrzuca. Pamiętajcie też o tym, że nikt nie jest w stanie przewidzieć losowych wypadków. Dlatego ZAWSZE należy mieć jakieś pieniądze odłożone na taką właśnie sytuację. Dopóki nie zakłada się rodziny i zarabia się pieniądze, które można wydawać wyłącznie na swoje potrzeby, domowy budżet nie musi być planowany aż tak ściśle. Jednak gdy są to już finanse rodzinne, a nie osobiste, do sprawy trzeba podejść inaczej. Bardziej odpowiedzialnie. Ale to wcale nie jest takie trudne i naprawdę szybko wchodzi w nawyk. Zobaczysz!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama