Zmartwiona kobieta liczy budżet domowy.
Canva

Budżet domowy — jak o niego zadbać w dobie kryzysu?

Ceny w sklepach coraz wyższe, wzrastają opłaty za mieszkanie, rozrywki... Wszyscy coraz bardziej odczuwają skutki inflacji. Jak można sobie radzić? Jak w takim momencie zadbać o domowy budżet? Przede wszystkim trzeba go dobrze rozplanować! Podpowiemy, jak to zrobić i zdradzimy sposoby na oszczędzanie!
Reklama

Domowy budżet — sprawdź wydatki

To tak naprawdę najważniejszy punkt. Dopóki nie sprawdzisz, na co idą Twoje pieniądze, nie będziesz w stanie oszczędzać, ani rozsądnie zarządzać finansami.

Gromadź wszystkie paragony i spisuj, co kupujesz, ile płacisz za media, abonamenty, benzynę czy kartę miejską. Możesz rozpisać to w tabelce na papierze lub w Excelu.

Małżeństwo z uśmiechem planuje domowy budżet.
Canva

Cięcie kosztów

Kolejnym krokiem, jest sprawdzenie, z czego można zrezygnować.

Reklama

Niektóre rzeczy można kupić taniej. Warto sprawdzać promocje w sklepach, porównywać ceny.

Zastanów się też, jakie rzeczy możesz przygotować w domu. Może, zamiast kupować kawę na mieście, warto zrobić ją w domu i przelać do kubka termicznego. Podobnie może być z obiadami.

Przeanalizuj również wszystkie abonamenty i subskrypcje. Sprawdź, czy nie da się załatwić taniej, oraz, czy nie jesteś w stanie obejść się bez części usług.

Próbuj kupować używane rzeczy — często są lepszej jakości niż droższe, nowe przedmioty czy ubrania z sieciowych sklepów.

Budżet domowy — oszczędzanie

Wyznacz sobie jakąś kwotę, którą na początku miesiąca możesz przelać na konto oszczędnościowe. Jeśli na koniec miesiąca coś zostanie — również warto odłożyć to na konto na czarną godzinę.

Reklama
Tabelki, okulary i kalkulator do przeliczania budżetu.
Canva

Budżet domowy — dokładne planowanie

Nie chodzi tylko o planowanie ile pieniędzy, na co przeznaczysz, ale też kontrolę nad wydatkami na jedzenie. Staraj się za każdym razem robić listę zakupów, zwracaj przy tym uwagę na ceny. Nie kupuj gotowców — przygotuj wszystko samodzielnie w domu, wyjdzie to o wiele taniej.

Pilnuj tego, żeby nie marnować jedzenia, szukaj sposobów na zużycie resztek.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama