Czym jest baby blues i jak sobie z nim radzić?
Udostępnij Google News
Dziecko

Czym jest baby blues i jak sobie z nim radzić?

Okres okołoporodowy jest trudny dla każdej kobiety. Często zdarza się, że hormony szaleją tak bardzo, a obowiązków jest tak dużo, że kobieta odczuwa tak zwany baby blues. Co wiąże się z tym pojęciem, oraz jak radzić sobie ze złym nastrojem? Podpowiadamy!

Co to jest baby blues?

W pojęciu tym można doszukać się bezpośredniego znaczenia jakim jest SMUTEK POPORODOWY. To zjawisko może dotknąć nawet 90 procent kobiet, które dopiero co zostały mamami. Kobieta jest wówczas przygnębiona i płaczliwa. Nie cieszy jej możliwość opieki nad swoim dzieckiem ani to, że to dziecko ma. To stan podobny do depresyjnego i czasami nie wystarcz czas, by z niego wyjść.

Ile trwa baby blues?

Trudno jest określić jednoznacznie jak długo trwa smutek poporodowy. Zdarza się, że kobiety dochodzą do siebie nawet po kilku dniach od porodu, innym zajmuje to kilka tygodni, ale niektórym nawet kilka miesięcy. W takim przypadku potrzebne będzie już wsparcie lekarza, gdyż pogłębiający się stan smutku i niepokoju może doprowadzić do tragicznych skutków.

Jak sobie radzić z baby blues?

Kiedy dopada Cię baby blues musisz pamiętać o tym, że nie będziesz się tak czuła już zawsze. To wszystko minie. Gdy unormują się kwestie hormonalne, kiedy zaczniesz więcej spać i zaczniesz otrzymywać wsparcie ze strony partnera. W końcu też przestaniesz się stresować opieką nad własnym dzieckiem i to zacznie Ci sprawiać przyjemność. Musisz dać sobie po prostu czas. Przyjdzie taki moment, kiedy wreszcie poczujesz się lepiej i ta świadomość powinna Ci dodać skrzydeł. Ale co jeszcze możesz dla siebie zrobić w tym trudnym czasie?

  • Dużo odpoczywaj. Twój maluch jest płaczliwy i prawie nie sypia w nocy? Nadrabiaj razem z nim w dzień. To oczywiste, że jako mama, która uwiła gniazdko dla swojej pociechy chcesz dla niej jak najlepiej i starasz się, żeby w domu było po prostu czysto. Ale gdy jesteś zmęczona, a Twoje dziecko właśnie zasnęło, połóż się też i spróbuj odespać nocne noszenie i czuwanie. To bardzo ważne.
  • Naucz się dzielić obowiązkami z resztą rodziny. Twój partner jest po to, by Cię wspierał. Niech zabierze dziecko na spacer, żebyś Ty mogła odpocząć. Weź w tym czasie prysznic i zdrzemnij się.
  • Nie musisz codziennie być nadworną kucharką. Jeśli na początku Waszej przygody w rodzicielstwem pokusicie się o zamawianie obiadów z pobliskiej restauracji to nie będzie nic złego. Możesz też wybrać opcję diety pudełkowej, gdzie można odpowiednio wybrać kaloryczność plus masz pewność, że otrzymasz posiłek zdrowy i zbilansowany.

Baby Blues dotyka sporej ilości kobiet, które niestety w większości sytuacji po prostu nie mają na to wpływu. Jest to jednak stan przejściowy.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie