Jesteśmy w ciąży - rola mężczyzny w czasie ciąży i jego wkład w opiekę nad niemowlęciem

Jesteśmy w ciąży - rola mężczyzny w czasie ciąży i jego wkład w opiekę nad niemowlęciem

Jeszcze kilkanaście lat temu tata spacerujący z wózkiem lub siedzący z maluchem w piaskownicy to była prawdziwa rzadkość. Dzisiaj zupełnie normalnym widokiem są ojcowie, którzy równo z mamami zajmują się swoimi pociechami. Dzisiejsi tatusiowie nie tylko zajmują się już narodzonymi dziećmi, ale wspólnie z przyszłymi mamami przeżywają ciążę.

Wiadomość o ciąży

Test ciążowy, z oczywistych powodów, musi wykonać kobieta i to zazwyczaj ona, jako pierwsza dowiaduje się o tym, że będzie mamą. Niemniej jednak coraz częściej informacja o rodzicielstwie jest równie mocno oczekiwana i przeżywana przez przyszłego tatę jak przez mamę. W wielu związkach już pozytywny wynik testu ciążowego sprawia, że życie zaczyna się kręcić wokół rozwijającego się potomka.

Wspólne przygotowania

Dzisiejszy świat stawia na równouprawnienie i partnerstwo, co ma swoje odbicie również w rodzinach. Dziś niczym nadzwyczajnym jest spotkanie obojga rodziców na zakupach dla maleństwa. Rodzice wspólnie wybierają wózek, łóżeczko czy ubranka dla maluszka. Coraz więcej przyszłych ojców chodzi wraz z żonami do ginekologa, aby móc zobaczyć swojego potomka na badaniu USG. Również wspólne chodzenie na zajęcia w szkole rodzenia nie jest niczym nadzwyczajnym. Jeszcze w pokoleniu naszych rodziców ojcowie wchodzili w swoją rolę dopiero po urodzeniu dziecka, a nierzadko dopiero wtedy, gdy malec umiał już chodzić i mówić, ale dziś to się zmieniło. Coraz więcej panów pojawia się na porodówkach nie tylko po to, by zobaczyć swoje nowonarodzone maleństwa, ale głównie po to, by towarzyszyć dzieciom w przyjściu na świat.

Po porodzie

Obecnie coraz większą uwagę poświęca się młodym ojcom. Pojawiają się zapisy prawne dające im możliwość przebywania ze swoimi nowonarodzonymi dziećmi w domu. Niczym nadzwyczajnym jest tata na urlopie tacierzyńskim. Coraz częściej ojcowie decydują się również na urlop rodzicielski. Jednakże opieka nad noworodkiem i niemowlęciem to dzisiaj nie tylko przywilej zapisany w ustawie, ale przede wszystkim wybór wielu ojców. Na ulicach polskich miast można spotkać coraz więcej ojców prowadzących wózki z niemowlętami.Na placach zabaw tatusiowie są tak samo częstymi gośćmi jak i mamy. Dziś nie jest niczym niezwykłym spotkanie taty, który na temat niemowląt wie więcej niż niejedna mama. Mężczyźni stają się coraz bardziej otwarci na rodzicielstwo i coraz chętniej w nim uczestniczą, począwszy od spacerów czy drobnych zakupów dla swojego maluszka, aż do całkowitego poświęcenia się (w rozumieniu większości panów), jakim jest decyzja o urlopie rodzicielskim lub zupełnym przejęciu opieki nad dzieckiem. Agnieszka
Udostępnij artykuł