Niemowlę karmione butelką
Materiał partnera

Butelka dla dziecka karmionego piersią – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Optymalnym rozwiązaniem jest karmienie piersią przynajmniej przez pierwsze 6. miesięcy życia maluszka. Nie zawsze jest jednak możliwebezpośrednie karmienie piersią, a przyczyny takiego stanu mogą być różne, np. nieumiejętność odpowiedniego chwycenia brodawki przez maluszka czy wcześniactwo. Wówczas część kobiet decyduje się na jednoczesne podawanie swojego mleka z butelki. Aby nie zaburzać odruchu ssania u niemowlaka i laktacji, konieczne jest wybranie odpowiedniej butelki.
Reklama

Butelka dla dziecka karmionego piersią – właściwości mleka kobiecego

Karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowlęcia do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia – co do tego faktu zgodni są wszyscy specjaliści. Mleko kobiece jest pokarmem w pełni dostosowanym do potrzeb maluszka, zawiera wszelkie składniki niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, m.in. wysokiej jakości białka, tłuszcze, węglowodany, a także oligosacharydy, czynniki wzrostu, aktywne kultury bakterii probiotycznych, witaminy i minerały czy przeciwciała.

Karmienie mlekiem matki niesie za sobą korzyści zarówno dla dziecka, jak i kobiety. Maluchy są mniej narażone na różnego rodzaju infekcje (w tym zakażenia układu oddechowego oraz pokarmowego), a w późniejszym okresie życia są m.in. chronione przed nadwagą czy cukrzycą.

Reklama

Mamy karmiące mają natomiast mniejsze ryzyko wystąpienia depresji poporodowej czy też zachorowania na raka piersi i jajnika w przyszłości. Dlatego też wspieranie karmienia piersią jest tak istotne. Gdy konieczne jest dokarmianie maluszka butelką z mlekiem mamy, należy to robić w taki sposób, aby nie zaburzać laktacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butelki dla dziecka karmionego piersią?

Najczęściej wybieranym przez rodziców rodzajem butelek dla niemowląt są te wykonane z tworzyw sztucznych. Są one lekkie, łatwo je utrzymać w czystości i mają przystępną cenę. Co bardzo istotne, są one bezpieczne dla dziecka, zgodnie z prawem nie mogą zawierać bisfenolu A (BPA) ani żadnych innych toksycznych substancji.

Kupując butelkę dla dziecka karmionego piersią, trzeba przede wszystkim uwzględnić wiek maluszka – dla najmniejszych dzieci wystarczająca będzie pojemność 125 ml, dla niemowląt, które ukończyły 3–4.

Reklama

miesiąc życia – 250 ml. Istotny jest również smoczek o właściwym do wieku stopniu wypływu, np. butelki Philips Avent mogą posiadać następujące smoczki: dla noworodków (0 i OM+), o wolnym wypływie (1M+), o średnim wypływie (3M+) oraz o szybkim wypływie (6M+).

Jak łączyć karmienie piersią i butelką?

Łączenie karmienia piersią z podawaniem pokarmu mamy z butelki), może być konieczne z kilku powodów. Najczęściej są to wskazania pediatry, np. gdy niemowlę zbyt mało przybiera na wadze, a także konieczność powrotu mamy do pracy czy dłuższy wyjazd bez dziecka. Aby nie zaburzyć naturalnego odruchu ssania u maluszka, należy wybrać butelkę imitującą pierś matki – kształtem oraz działaniem Na rynku są dostępne modele z responsywnym smoczkiem, który pozwala dziecku ssać we własnym, naturalnym rytmie i tempie – jak przy piersi mamy.

Przede wszystkim smoczek w butelce dla dziecka karmionego piersią powinien być miękki i elastyczny, tak aby przypominał fakturą kobiecy sutek. Musi być również dość szeroki, co ułatwi dziecku przyssanie się. Ponadto warto wybierać butelki z zaworem antykolkowym, który będzie zapobiegał nadmiernemu połykaniu powietrza przez malucha, a tym samym problemom z brzuszkiem.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama