3 najlepsze sukulenty do Twojego domu - aloes, drzewko szczęścia i eszeweria
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z sukulentami, to powinniście wiedzieć, że ta rodzina roślin ma zdolność gromadzenia wody w specjalnie przystosowanych tkankach. Dzięki temu sukulenty niesamowicie szybko adaptują się do klimatu i samodzielnie regulują swoją gospodarkę wodną.
To doskonała wiadomość dla wszystkich tych, którzy kochają zielone rośliny, ale po prostu nie mają czasu na regularne podlewanie, podcinanie, czy przesadzanie. Sukulenty doskonale radzą sobie w suchych miejscach. Nie każdy wie, że sukulenty występują najczęściej na skałach, pustyniach oraz wydmach. Najtrwalsze sukulenty pochodzą z Afryki i należy do nich ponad 1500 gatunków.
Zielony sukulent z Afryki
Jednym z najbardziej popularnych sukulentów w polskich domach jest grubosz jajowaty, czyli drzewko szczęścia. Roślina kwitnie w okresie jesienno-zimowym. Potrzebuje dobrze oświetlonego miejsca, jednakże idealnie nadaje się dla zapominalskich. Zasadniczo możemy ją podlewać tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce całkowicie wyschnie. Zbyt często nawadnianie prowadzi do szybkiej utraty liści oraz gnicia drzewka.
Drzewko szczęścia należy odżywiać przynajmniej raz w miesiącu. Ziemia nie może być uniwersalna i na dnie doniczki należy wysypać specjalną warstwę drenażu. Grubosz jest nazywany drzewkiem szczęścia, ponieważ przypisuje się mu magiczną moc - kształt listków przypomina pieniądze.
Sukulent z kolcami
Aloes to roślina, która nie wymaga dużej pielęgnacji i bardzo łatwo możemy ją uprawiać ją, np. na tarasie lub domowym parapecie. Ten sukulent lubi bardzo nasłonecznione stanowisko i dobrze czuje się w ziemi piaszczysto-gliniastej.
Warto wiedzieć, że aloes zawiera wyciąg pełen substancji przeciwzapalnych. Listki aloesu mają działanie bakteriobójcze oraz przyspieszają gojenie ran. Cenny miąższ możemy wykorzystywać także jako balsam do skóry lub okład.
Wieloletnia roślina do Twojego domu
Eszeweria uwielbia skalniaki. Niestety zimowy klimat w Polsce nie pozwala na całoroczną uprawę tej urodziwej rośliny. Liście są osadzone na krótkich pędach i przypominają małe, urocze rozetki.
Eszeweria bardzo lubi słońce i temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza. Warto ją intensywnie nawozić od marca aż do lipca.
Co roku możemy ją przesadzić do dużych i szerokich doniczek. Pamiętajmy, że eszeweria ma krótki system korzeniowy i rośnie na boki. Popularne odmiany, które możemy spotkać w polskich domach to Ben Badis z pomarańczowymi kwiatami, Campton Carousel z szarymi listkami oraz tęczowa odmiana Rainbow.