Grubosz jajowaty
Canva.com

3 najlepsze sukulenty do Twojego domu - aloes, drzewko szczęścia i eszeweria

Zabiegani miłośnicy roślin i zieleni w domu chętnie wybierają modne sukulenty, które nie mają wielkich wymagań pielęgnacyjnych. Eszeweria, aloes, czy drzewko szczęścia - te wyjątkowe gatunki wprost zachwycają swoim niesamowitym ubarwieniem i łatwo można z nich zrobić piękne kompozycje praktycznie do każdego wnętrza.
Reklama

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z sukulentami, to powinniście wiedzieć, że ta rodzina roślin ma zdolność gromadzenia wody w specjalnie przystosowanych tkankach. Dzięki temu sukulenty niesamowicie szybko adaptują się do klimatu i samodzielnie regulują swoją gospodarkę wodną.

To doskonała wiadomość dla wszystkich tych, którzy kochają zielone rośliny, ale po prostu nie mają czasu na regularne podlewanie, podcinanie, czy przesadzanie. Sukulenty doskonale radzą sobie w suchych miejscach. Nie każdy wie, że sukulenty występują najczęściej na skałach, pustyniach oraz wydmach. Najtrwalsze sukulenty pochodzą z Afryki i należy do nich ponad 1500 gatunków.

Zielony sukulent z Afryki

Reklama

Jednym z najbardziej popularnych sukulentów w polskich domach jest grubosz jajowaty, czyli drzewko szczęścia. Roślina kwitnie w okresie jesienno-zimowym. Potrzebuje dobrze oświetlonego miejsca, jednakże idealnie nadaje się dla zapominalskich. Zasadniczo możemy ją podlewać tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce całkowicie wyschnie. Zbyt często nawadnianie prowadzi do szybkiej utraty liści oraz gnicia drzewka.

Grubosz jajowaty
Canva.com
Reklama

Drzewko szczęścia należy odżywiać przynajmniej raz w miesiącu. Ziemia nie może być uniwersalna i na dnie doniczki należy wysypać specjalną warstwę drenażu. Grubosz jest nazywany drzewkiem szczęścia, ponieważ przypisuje się mu magiczną moc - kształt listków przypomina pieniądze.

Sukulent z kolcami

Aloes to roślina, która nie wymaga dużej pielęgnacji i bardzo łatwo możemy ją uprawiać ją, np. na tarasie lub domowym parapecie. Ten sukulent lubi bardzo nasłonecznione stanowisko i dobrze czuje się w ziemi piaszczysto-gliniastej.

aloes
Canva.com
Reklama

Warto wiedzieć, że aloes zawiera wyciąg pełen substancji przeciwzapalnych. Listki aloesu mają działanie bakteriobójcze oraz przyspieszają gojenie ran. Cenny miąższ możemy wykorzystywać także jako balsam do skóry lub okład.

Wieloletnia roślina do Twojego domu

Eszeweria uwielbia skalniaki. Niestety zimowy klimat w Polsce nie pozwala na całoroczną uprawę tej urodziwej rośliny. Liście są osadzone na krótkich pędach i przypominają małe, urocze rozetki.

Reklama

Eszeweria bardzo lubi słońce i temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza. Warto ją intensywnie nawozić od marca aż do lipca.

Eszeweria
Canva.com

Co roku możemy ją przesadzić do dużych i szerokich doniczek. Pamiętajmy, że eszeweria ma krótki system korzeniowy i rośnie na boki. Popularne odmiany, które możemy spotkać w polskich domach to Ben Badis z pomarańczowymi kwiatami, Campton Carousel z szarymi listkami oraz tęczowa odmiana Rainbow.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama