rybiki

Rybiki cukrowe – jak się pozbyć rybików z mieszkania? Domowe sposoby

Rybiki (Zygentoma) to niewielkie insekty wyglądem przypominające rybę mikroskopijnych rozmiarów, stąd też ich nazwa. Dobrze odnajdują się w ciemnych i wilgotnych zakamarkach kuchni bądź łazienki. Mimo iż nie stanowią dla człowieka żadnego zagrożenia i nie przenoszą groźnych chorób, to rybiki w domu nie są niczym zadowalającym. Zobacz jak zwalczyć rybiki domowymi sposobami.
Reklama

Rybiki – skąd się biorą w mieszkaniu?

Małe błyszczące i bardzo szybkie insekty mogą niekiedy w znaczący sposób uprzykrzyć życie każdego z nas. Rybiki w domu są zazwyczaj efektem wysokiej wilgotności powietrza oraz nienależytej dbałości o czystość. Dlatego też ich ulubionymi pomieszczeniami jest łazienka i kuchnia. Podobnie jak karaluchy wydostają się z rur oraz kratek wentylacyjnych w celu poszukiwania pożywienia. Rybiki cukrowe żywią się zazwyczaj wszystkim, co zawiera cukier, a także pleśnią, złuszczonym naskórkiem oraz papierem. Bardzo często insekty ukrywają się w szczelinach płytek i listew przypodłogowych, pod szafkami, za sprzętami gospodarstwa domowego - wszędzie tam, gdzie ciepło, wilgotno i przede wszystkim brudno.
owad rybik z bliska na papierowej tapecie
canva.com

Jak się pozbyć rybików

Nieproszonych lokatorów można oczywiście potraktować środkami chemicznymi.
Reklama
Środek na rybiki jest dobrym rozwiązaniem, lecz istnieją również domowe i przede wszystkim sprawdzone metody walki z insektami takimi jak rybiki i nie tylko. Walka powinna rozpocząć się od dokładnego sprzątania każdego zakamarka w mieszkaniu. Uzupełnienia także wszystkim ubytków fug, silikonu i zamaskowanie potencjalnych miejsc do zamieszkania owadów. To jednak nie wszystko, ponieważ rybik bez jedzenia może przeżyć aż 12 miesięcy zamieszkując przy tym któryś z zakamarków Twojego mieszkania.

Domowe sposoby na rybiki

 • Przede wszystkim czystość – sprzątaj, wycieraj i zamiataj nawet trudno dostępne miejsca
 • Nie pozostawaj resztek jedzenia na blatach i w okolicach zlewozmywaka
 • Często wietrz i doświetlaj pomieszczenia. Rybiki lubią duszne i ciemne miejsca
 • Mąki, kasze i inne węglowodanowe produkty przechowuj w zamykanych pojemnikach
 • Pod szafkami kuchennymi umieść skórki cytryny lub suszoną lawendę, lub goździki – intensywne zapachy odstraszają owady
 • Regularnie wyrzucaj śmieci zwłaszcza przed kilkudniową nieobecnością w mieszkaniu
 • Na kuchennym parapecie uprawiaj zioła doniczkowe takie jak rozmaryn. Ich zapach skutecznie odstraszy insekty
 • Ocet na rybiki – domowy preparat na insekty

  Właściwości octu znane są nie od dziś.
  Reklama
  W końcu nieprzypadkowo nazywany jest domowym środkiem czyszczącym, który możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów, chociażby przy czyszczeniu żelazka .
  Reklama
  Ocet pomoże Ci również pokonać rybiki. Przygotowanie specjalnej mikstury jest banalnie proste, natomiast jej działanie bardzo skuteczne i niczym nieróżniące się od chemicznych preparatów. Składniki:
 • szklanka octu
 • pół szklanki wody
 • kilka kropel olejku lawendowego lub cynamonowego
 • Przygotowanie: Ocet i wodę podgrzej lekko w rondelki, a następnie dodaj kilka kropel olejku o intensywnym zapachu, który przy okazji lekko zneutralizuje drażniący zapach octu. Wszystko dokładnie wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Tak przygotowanym roztworem spryskaj ciemne zakamarki w kuchni, łazience lub innym pomieszczeniu, w którym zauważyłaś nieproszonych gości. Zabieg powtarzaj co jakiś czas.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Reklama
  Reklama
  Reklama