Kątnik domowy

Kątnik domowy – czy ugryzienie jest niebezpieczne? Jak się pozbyć domowego pająka?

Kątnik domowy to niegroźny, choć przerażająco wyglądający pająk. W gruncie rzeczy jest całkiem pożytecznym stworzeniem, które pomaga nam pozbyć się różnych szkodników — choćby nawet i komarów. Zdarza się, że może ugryźć, choć to mało prawdopodobne, bo unika ludzi, a gdy tylko zaświecisz światło, raczej ucieknie tam, gdzie pieprz rośnie.
Reklama

Czym jest kątnik domowy i co zjada?

Kątnik domowy jest jednym z pająków, którego najczęściej możesz spotkać w swoim domu. Być może już go widziałaś, ale nie miałaś pojęcia, że to właśnie on. Jednak z pewnością zapamiętałaś to spotkanie! Ten pająk często wzbudza lęk. Wszystko przez jego wygląd i bardzo szybki sposób przemieszczania się. Posiada całkiem duży tułów, a także długie i masywne nogi, które pokrywają malutkie włoski. Nieprzypadkowo nazywa się "kątnik domowy" - szczególnie upodobał sobie domowe kąty czy też ogrodowe. To w nich buduje specyficzną sieć, która posiada kształt lejka. Składa się z kilku warstw. Nie jest lepka jak u innych pająków. Ofiara po prostu się w niej zapada i zaplątuje. Pamiętaj, że kątnik domowy, mimo że wygląda strasznie, nie jest groźny i zdecydowanie stroni od ludzi. Pamiętaj, żeby nie zabijać kątnika w razie spotkania z nim, a lepiej wynieść go na dwór w słoiczku.
Reklama
W gruncie rzeczy to Twój sprzymierzeniec, bo pomaga ludziom pozbyć się: karaluchów, much, komarów, muszek owocówek, meszek czy rybików cukrowych. W Polsce występuje kilka gatunków kątników domowych, jednak najczęściej możesz spotkać dwa:
  • domowy większy — jest naprawdę dużych rozmiarów. Jego odwłok ma około 10-18 mm. Z kolei rozpiętość jego odnóży może sięgać nawet do 10 cm
  • domowy mniejszy — jego odwłok ma około 10-12 mm, a rozpiętość odnóży może sięgnąć do 8 cm
pająk wiszący na tle okna nocą
zdjęcie ilustrujące/Canva

Kątnik domowy – ugryzienie

Kątnik raczej unika człowieka.
Reklama
Jednak gdy kiedykolwiek zdarzy Ci się, że kątnik Cię ugryzie, to wiedz, że nie jest to groźne. Chyba że jesteś alergikiem. Wtedy jego jad może spowodować stan zapalny lub np. opuchliznę. Jeśli nie, to może po prostu odrobinę boleć i swędzieć. To jeszcze nie wszystko, mało który okaz będzie w ogóle zdolny, aby przebić się przez ludzką skórę, dlatego ugryzienia kątnika domowego zdarzają się naprawdę rzadko.

Jak się pozbyć domowych pająków – co je odstrasza?

My boimy się często ciemności, a kątniki domowe światła! Możesz być prawie pewna, że gdy tylko je włączysz, włochaty lokator będzie uciekał, gdzie się tylko da.
Reklama
Jednak jeśli szukasz jakiegoś szybkiego i prostego sposobu na pająki, to możesz kupić specjalny środek. Istnieją preparaty owadobójcze, które z powodzeniem można stosować też na pająki. Jeśli nie chcesz używać chemii, możesz skorzystać z kilku domowych sposobów. Należy do nich na przykład mięta. Pająki nie znoszą jej zapachu. Możesz sadzić ją w doniczkach lub po prostu rozcieńczyć olejek miętowy z wodą i tą mieszanką spryskiwać pomieszczenia, w których najczęściej goszczą mali lokatorzy. Przydatny w walce z pająkami może okazać się też kot — boją się go. Cytryna także jest dobrym odstraszaczem tych stworzeń. Posmaruj nią framugi, progi i futryny. Pająki nienawidzą i jej zapachu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama