Otyłość – 10 sposób na zdrową dietę, która pozwoli na uniknięcie efektu jojo
Udostępnij Google News
Zdrowie

Otyłość – 10 sposób na zdrową dietę, która pozwoli na uniknięcie efektu jojo

Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która coraz częściej dotyczy Polaków. W 2000 roku otyłość dotyczyła ponad 16 proc. polskich mężczyzn oraz 20 proc. polskich kobiet. Nadwaga była wtedy problemem ponad 40 proc. mężczyzn oraz 29 proc. kobiet. W 2004 roku powtórzono badania, które zlecił Główny Urząd Statystyczny. Wtedy też otyłych było już ponad 32 proc. mężczyzn oraz ponad 26 proc. kobiet w Polsce. Zwiększający się odsetek ludzi z nadwagą oraz ludzi otyłych jest realnym zagrożeniem dla społeczeństwa, dlatego warto poznawać diety oraz zasady przeprowadzania diet, które są odpowiednie dla osób w podobnej sytuacji.

W jaki sposób zdrowo się odchudzać?

Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim odchudzanie zbilansowanie, gdzie nie rezygnuje się z żadnego rodzaju pokarmów, mikro- oraz makroelementów. Wszystkie składniki pokarmowe są równie ważne dla naszego ciągłego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania. Poza tym, odchudzanie z głową nie powinno być przeprowadzone zbyt szybko, przyniesie to najpewniej tzw. efekt jo-jo, czyli bardzo szybki powrót do wcześniejszej wagi lub nawet przybranie większej liczby kilogramów.

1. Każdej diecie powinien towarzyszyć zdrowy ruch. Ćwiczenia pozwolą na szybsze zrzucenie zbędnych kilogramów. Pobudzają trawienie, pomagają w metabolizmie, zmniejszają poziom lipazy, a zwiększają poziom enzymów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu.

2. Dobra dieta to taka, w której tylko nieznacznie zmniejszamy ilość spożywanych dziennie kalorii. Nie może być zbyt restrykcyjna. Powinna trwać parę miesięcy lub parę lat w przypadku osób bardzo otyłych. Wszystkie diety tygodniowe czy dwutygodniowe „cud” należy od razu skreślić z listy diet zdrowych.

3. Powinno się odrzucić także diety ekstremalne, które wykluczają z naszego jadłospisu ważne dla naszego funkcjonowania elementy, w tym węglowodany czy tłuszcze. Oczywiście, podczas stosowania diety powinnyśmy ograniczyć spożywanie pokarmów w nie bogatych, ale nie całkowicie wyeliminować z posiłków. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana.

4. Zdrowa dieta to dieta pod przewodnictwem dietetyka. Szczególnie w przypadku osób z nadwagą lub osób otyłych. Pomoc osoby wykwalifikowanej może być naprawdę niezastąpiona. Pomoże ona w wyborze diety odpowiedniej, przystosowanej do naszych możliwości, zarówno żywieniowych, jak i życiowych – np. dobierze produkty, które łatwo i szybko przygotować, jeśli jesteśmy osobami, które nie mogą sobie pozwolić na zbytnią ekstrawagancję i nie mają zbyt wiele czasu dla siebie.

5. Powinniśmy także przede wszystkim zmienić swój tryb życia. Żadna dieta nie zmieni naszej wagi, jeśli po zakończeniu terapii, nadal będziemy odżywiać się, czy żyć „jak dawniej”. Walka z nadwagą czy otyłością to walka do końca życia.

6. Polecanymi przez dietetyków produktami są te lekkostrawne. Warto jeść białka, które są łatwo zamieniane na energię. Omijajmy białe pieczywo, sosy, masło czy produkty wysoko przetwarzane, konserwowe i wędzone. Warto jeść jaja, ryby, mięso drobiowe, chudy nabiał oraz oczywiście warzywa i owoce.

7. Lepiej przygotowywać posiłki na parze lub gotując. Rzadziej powinniśmy spożywać produkty smażone, szczególnie na głębokim tłuszczu. Warto również jeść posiłki mniej ostre, również z mniejszą ilością soli.

8. Powinno się przy tym jeść posiłki o określonych porach, nigdy nie później niż o 19:00-20:00 każdego dnia, jeśli zasypiamy około 22:00-23:00 godzinie. Posiłki dzielmy na mniejsze części, ale jedzmy je częściej.

9. Poranek powinno się zaczynać od śniadania wysokoenergetycznego. Wieczorem za to lepiej zjeść coś lekkostrawnego, zawierającego mniej cukru i tłuszczów.

10. Picie dużej ilości wody również pomaga w utrzymaniu odpowiedniej diety, szczególnie w przypadku osób uzależnionych od słodzonych napojów gazowanych. Picie napojów słodzonych przynosi szybką ulgę w pragnieniu ale za chwilę znowu chce nam się pić. Picie dużej ilości wody pomoże w regulowaniu pragnienia oraz wspomoże również dodatkowo procesy trawienne.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie