melisa

Melisa – właściwości lecznicze, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Melisa uspokaja? Tak przynajmniej piszą we wszystkich źródłach, które o niej traktują. No i faktycznie coś w tym jest, ale melisa ma też dużo więcej właściwości i zastosowań. Jak można ją wykorzystać? Czy są jakieś przeciwwskazania i skutki uboczne wynikające z jej stosowania? Sprawdź, czy melisa jest zalecana również dla kobiet w ciąży.
Reklama

Melisa i jej właściwości lecznicze

Melisa ma całą masę zróżnicowanych właściwości leczniczych i można by opowiadać o nich godzinami, jednak te najbardziej popularne to:
  • Dobry wpływ na koncentrację i pamięć. Oczywiście chodzi tutaj o regularne picie naparów z melisy, bo tylko w takim przypadku faktycznie będzie ona mogła zadziałać. Ale naukowcy odkryli, że melisa może nawet wzmocnić znacząco funkcje poznawcze u osób, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera.
  • Zwiększa wydzielanie żółci, dzięki czemu ma świetny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Regularnie spożywanie naparów z melisy tym samym może ułatwiać trawienie, ale także pobudzać apetyt – także melisa jest wskazana również dla niejadków.
  • Przetwory na bazie melisy wspomagają zasypianie, a także niwelują stres. Jeśli zatem borykasz się z wieloma problemami i roztrząsasz je przez cały czas – również w nocy – koniecznie wypij kubek naparu z melisy. To zagwarantuje Ci spokojną noc.
  • Melisa ma też zbawienny wpływ na bóle miesiączkowe. Dzięki niej łatwiej przetrwać kobietom ten trudny czas.
  • Melisa w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby, jaką jest miażdżyca.
  • Gdy ugryzie Cię komar, warto zrobić sobie okład z olejku z melisy. To sprawdzi się również przy opryszczce.
melisa właściwości

Działanie melisy

Melisa działa przede wszystkim przeciwbakteryjnie, ale również przeciwzapalnie, dlatego warto mieć ją zawsze pod ręką.
Reklama
Warto też wspomnieć, że wykazuje ona działanie moczopędne. No ale, tak jak już wspomnieliśmy, jest to przede wszystkim wspaniały uspokajacz.

Melisa – skutki uboczne i przeciwwskazania

Mimo iż wydawać by się mogło, że stosowanie melisy jest w stu procentach bezpieczne, to jednak mogą pojawiać się pewne skutki uboczne. Zdarza się to wtedy, gdy spożywa się zbyt duże ilości naparu z melisy. Mogą wówczas pojawić się:
  • Dokuczliwe zawroty głowy,
  • Bóle brzucha o różnym nasileniu,
  • Głośny oddech – na zasadzie świszczenia,
  • Wymioty, biegunki i nudności.
Warto też wiedzieć, że nawet melisa nakładana na skórę w formie okładu czy olejku może doprowadzić do niepożądanych skutków, takich jak podrażnienie czy wysypka.
Reklama
Ale to raczej zdarza się rzadko. Jest też szereg przeciwwskazań do zażywania melisy, takich jak: kłopoty z oddychaniem, wszelakie obrzęki, ucisk w klatce piersiowej, wysypka, wszelkie inne problemy skórne itp.

Melisa w ciąży – czy jest zalecana?

Kobiety w ciąży jak najbardziej mogą pić napary z melisy. Póki co żadne badania nie wykazały, by mogła być szkodliwa dla dziecka czy przyszłej mamy. Natomiast jak w każdym przypadku, tak również i w temacie melisy, warto zachować umiar.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama