Melisa – właściwości lecznicze, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Melisa uspokaja? Tak przynajmniej piszą we wszystkich źródłach, które o niej traktują. No i faktycznie coś w tym jest, ale melisa ma też dużo więcej właściwości i zastosowań. Jak można ją wykorzystać? Czy są jakieś przeciwwskazania i skutki uboczne wynikające z jej stosowania? Sprawdź, czy melisa jest zalecana również dla kobiet w ciąży.
Reklama
Melisa i jej właściwości lecznicze
Melisa ma całą masę zróżnicowanych właściwości leczniczych i można by opowiadać o nich godzinami, jednak te najbardziej popularne to:- Dobry wpływ na koncentrację i pamięć. Oczywiście chodzi tutaj o regularne picie naparów z melisy, bo tylko w takim przypadku faktycznie będzie ona mogła zadziałać. Ale naukowcy odkryli, że melisa może nawet wzmocnić znacząco funkcje poznawcze u osób, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera.
- Zwiększa wydzielanie żółci, dzięki czemu ma świetny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Regularnie spożywanie naparów z melisy tym samym może ułatwiać trawienie, ale także pobudzać apetyt – także melisa jest wskazana również dla niejadków.
- Przetwory na bazie melisy wspomagają zasypianie, a także niwelują stres. Jeśli zatem borykasz się z wieloma problemami i roztrząsasz je przez cały czas – również w nocy – koniecznie wypij kubek naparu z melisy. To zagwarantuje Ci spokojną noc.
- Melisa ma też zbawienny wpływ na bóle miesiączkowe. Dzięki niej łatwiej przetrwać kobietom ten trudny czas.
- Melisa w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby, jaką jest miażdżyca.
- Gdy ugryzie Cię komar, warto zrobić sobie okład z olejku z melisy. To sprawdzi się również przy opryszczce.
Działanie melisy
Melisa działa przede wszystkim przeciwbakteryjnie, ale również przeciwzapalnie, dlatego warto mieć ją zawsze pod ręką.Reklama
Melisa – skutki uboczne i przeciwwskazania
Mimo iż wydawać by się mogło, że stosowanie melisy jest w stu procentach bezpieczne, to jednak mogą pojawiać się pewne skutki uboczne. Zdarza się to wtedy, gdy spożywa się zbyt duże ilości naparu z melisy. Mogą wówczas pojawić się:- Dokuczliwe zawroty głowy,
- Bóle brzucha o różnym nasileniu,
- Głośny oddech – na zasadzie świszczenia,
- Wymioty, biegunki i nudności.
Reklama
Melisa w ciąży – czy jest zalecana?
Kobiety w ciąży jak najbardziej mogą pić napary z melisy. Póki co żadne badania nie wykazały, by mogła być szkodliwa dla dziecka czy przyszłej mamy. Natomiast jak w każdym przypadku, tak również i w temacie melisy, warto zachować umiar.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Melisa - lekarstwo w doniczce
Jeśli szukasz naturalnego sposobu na poprawę swojego samopoczucia, melisa może być idealnym rozwiązaniem. To jedno z najpopularniejszych ziół, które od wieków wykorzystywane jest ze względu na swoje liczne właściwości. W tym artykule dowiesz się więcej o melisie, jej działaniu i korzyściach dla zdrowia.
Melisa - twoje naturalne wsparcie
Melisy - roślina o wielu właściwościach i zastosowaniach. Jest znana również jako melisa lekarska - to zioło o pięknym zapachu cytryny i łagodnym smaku. Jest nie tylko popularnym dodatkiem do potraw i napojów, ale również ma wiele korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do zapoznania się z jej właściwościami i zastosowaniem!
Tę herbatę powinnaś pić codziennie. Jej właściwości są niezwykłe
Herbata z melisy, znana również jako melisianka, to popularny napój ziołowy o delikatnym smaku i aromacie cytrynowym. Melisa (Melissa officinalis) jest ziołem o wieloletniej historii stosowania ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze. Oto pięć korzyści, jakie możemy czerpać z picia tego znakomitego roztworu.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl