Melatonina – właściwości, objawy niedoboru, przedawkowanie, przeciwwskazania
Melatonina nazywana jest też hormonem snu lub hormonem nocy, ponieważ właśnie wówczas organizm wytwarza jej najwięcej. Jest ona odpowiedzialna za właściwą regulację rytmu dobowego człowieka. Co dzieje się, gdy szyszynka wytwarza jej za mało? Kto powinien ją suplementować?
Reklama
Czym jest melatonina i jakie ma właściwości?
Melatonina to hormon, który wytwarza szyszynka — gruczoł znajdujący się w głowie. Istotne jest to, że dzieje się to prawie wyłącznie w ciemności. Właśnie dlatego inaczej nazywa się ją hormonem snu lub też hormonem nocy. Im więcej uwalnia się jej do krwi, tym bardziej senni się stajemy i ostatecznie zasypiamy. Największe stężenie melatoniny występuje w organizmie między północą a trzecią nad ranem. Warto wiedzieć, że jest ona jednym z elementów, które są odpowiedzialne, za regulację ludzkiego dobowego zegara biologicznego. Co to oznacza? Odpowiada za regulację rytmu snu oraz czuwania.Melatonina na sen – kiedy suplementować
Jednym z głównych wskazań do stosowania melatoniny są zaburzenia dobowego rytmu, jak również zaburzenia snu.Reklama
zdjęcie ilustrujące/Canva
Niedobór melatoniny – objawy
Niedobór melatoniny ma kilka objawów.Reklama
- bezsenność
- zaburzenia snu
- uczucie wyczerpania fizycznego
- stany nerwicowe
- zła kondycja fizyczna
- nasilenie się objawów chorób współistniejących
Reklama
Melatonina – przedawkowanie i przeciwwskazania
Bezsprzecznie melatoninę, jak i każdy inny lek, można przedawkować. Nie jest ona toksyczna dla człowieka i z tego powodu takie przypadki są naprawdę rzadkie, ale jednak się zdarzają. Warto wiedzieć, że objawy przedawkowania melatoniny pojawiają się po przyjęciu około 8 tabletek jednocześnie. Kiedy jednak wcale nie należy stosować melatoniny?- przy nadwrażliwości na nią
- jeśli chorujesz na wątrobę
- jeżeli pijesz alkohol
- przy chorobach autoimmunologicznych
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Bezsenność w ciąży - jak sobie z nią radzić?
Bycie przyszłą mamą to piękny, ale jednocześnie wymagający czas. Oprócz wielu radości, mogą pojawić się również pewne trudności, takie jak bezsenność w ciąży. Bezsenność może być frustrująca i prowadzić do zmęczenia i pogorszenia ogólnego samopoczucia. W tym artykule dowiesz się, dlaczego przyszłe mamy mają problemy ze snem i jak sobie z nimi radzić.
Zioła na bezsenność? Najskuteczniejsze!
Czy często masz problemy ze snem? Czy budzisz się niewyspana i zmęczona? Bezsenność może mieć negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, dlatego warto sięgnąć po naturalne sposoby na poprawę jakości snu. Zioła na bezsenność są jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, które mogą pomóc Ci zrelaksować się i zasnąć spokojnie. W tym artykule dowiesz się, jakie zioła są najbardziej skuteczne w walce z bezsennością.
Nie wyspałaś się? Oto powód!
Zdrowy sen, którego nic i nikt nie zdoła zaburzyć, powinien być takim przyjemnym zwieńczeniem każdego dnia. W trakcie nocy dochodzi do kompletnej regeneracji organizmu. Umysł może się wyciszyć, a ciało uspokoić, by ich gospodarz obudził się następnego dnia wypoczęty, szczęśliwy i pozytywnie nastawiony do czekających na niego wyzwań. Ten sen zapewniany jest m.in. przez odpowiednie materace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl