melatonina

Melatonina – właściwości, objawy niedoboru, przedawkowanie, przeciwwskazania

Melatonina nazywana jest też hormonem snu lub hormonem nocy, ponieważ właśnie wówczas organizm wytwarza jej najwięcej. Jest ona odpowiedzialna za właściwą regulację rytmu dobowego człowieka. Co dzieje się, gdy szyszynka wytwarza jej za mało? Kto powinien ją suplementować?
Reklama

Czym jest melatonina i jakie ma właściwości?

Melatonina to hormon, który wytwarza szyszynka — gruczoł znajdujący się w głowie. Istotne jest to, że dzieje się to prawie wyłącznie w ciemności. Właśnie dlatego inaczej nazywa się ją hormonem snu lub też hormonem nocy. Im więcej uwalnia się jej do krwi, tym bardziej senni się stajemy i ostatecznie zasypiamy. Największe stężenie melatoniny występuje w organizmie między północą a trzecią nad ranem. Warto wiedzieć, że jest ona jednym z elementów, które są odpowiedzialne, za regulację ludzkiego dobowego zegara biologicznego. Co to oznacza? Odpowiada za regulację rytmu snu oraz czuwania.

Melatonina na sen – kiedy suplementować

Jednym z głównych wskazań do stosowania melatoniny są zaburzenia dobowego rytmu, jak również zaburzenia snu.
Reklama
Zaleca się ją też osobom, które cierpią na tzw. bezsenność pierwotną, czyli jakość ich snu jest bardzo słaba. Co więcej, stosuje się ją także wspomagająco w zaburzeniach cyklu snu i czuwania. Zjawisko to nazywamy „jet lag” i odnosi się do szybkiej zmiany stref czasowych, np. podczas podróży. Można też wspomagać się nią w zaburzeniach snu związanych ze zmianowym trybem pracy.
napis melatonina ułożony z czerwonych i żółtych literek na tablicy kredowej
zdjęcie ilustrujące/Canva

Niedobór melatoniny – objawy

Niedobór melatoniny ma kilka objawów.
Reklama
Jeśli zauważysz u siebie część z nich, wówczas udaj się do lekarza, aby oznaczyć stężenie hormonu snu w Twoim organizmie i ewentualnie go wyregulować. Czym dokładnie objawia się niedobór melatoniny?
  • bezsenność
  • zaburzenia snu
  • uczucie wyczerpania fizycznego
  • stany nerwicowe
  • zła kondycja fizyczna
  • nasilenie się objawów chorób współistniejących
Jednak to jeszcze nie wszystko. Jak się okazuje, zbyt niski poziom melatoniny może wpływać na większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi, prostaty, a także i okrężnicy.

Melatonina – przedawkowanie i przeciwwskazania

Bezsprzecznie melatoninę, jak i każdy inny lek, można przedawkować.
Reklama
Nie jest ona toksyczna dla człowieka i z tego powodu takie przypadki są naprawdę rzadkie, ale jednak się zdarzają. Warto wiedzieć, że objawy przedawkowania melatoniny pojawiają się po przyjęciu około 8 tabletek jednocześnie. Kiedy jednak wcale nie należy stosować melatoniny?
  • przy nadwrażliwości na nią
  • jeśli chorujesz na wątrobę
  • jeżeli pijesz alkohol
  • przy chorobach autoimmunologicznych
Pamiętaj, także nie zaleca się przyjmowania melatoniny kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz dzieciom.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama