Melatonina – właściwości, objawy niedoboru, przedawkowanie, przeciwwskazania
Melatonina nazywana jest też hormonem snu lub hormonem nocy, ponieważ właśnie wówczas organizm wytwarza jej najwięcej. Jest ona odpowiedzialna za właściwą regulację rytmu dobowego człowieka. Co dzieje się, gdy szyszynka wytwarza jej za mało? Kto powinien ją suplementować?
Reklama
Czym jest melatonina i jakie ma właściwości?
Melatonina to hormon, który wytwarza szyszynka — gruczoł znajdujący się w głowie. Istotne jest to, że dzieje się to prawie wyłącznie w ciemności. Właśnie dlatego inaczej nazywa się ją hormonem snu lub też hormonem nocy. Im więcej uwalnia się jej do krwi, tym bardziej senni się stajemy i ostatecznie zasypiamy. Największe stężenie melatoniny występuje w organizmie między północą a trzecią nad ranem. Warto wiedzieć, że jest ona jednym z elementów, które są odpowiedzialne, za regulację ludzkiego dobowego zegara biologicznego. Co to oznacza? Odpowiada za regulację rytmu snu oraz czuwania.Melatonina na sen – kiedy suplementować
Jednym z głównych wskazań do stosowania melatoniny są zaburzenia dobowego rytmu, jak również zaburzenia snu.Reklama
zdjęcie ilustrujące/Canva
Niedobór melatoniny – objawy
Niedobór melatoniny ma kilka objawów.Reklama
- bezsenność
- zaburzenia snu
- uczucie wyczerpania fizycznego
- stany nerwicowe
- zła kondycja fizyczna
- nasilenie się objawów chorób współistniejących
Melatonina – przedawkowanie i przeciwwskazania
Bezsprzecznie melatoninę, jak i każdy inny lek, można przedawkować.Reklama
- przy nadwrażliwości na nią
- jeśli chorujesz na wątrobę
- jeżeli pijesz alkohol
- przy chorobach autoimmunologicznych
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Czytaj więcej
Ten sposób na bezsenność Cię zaskoczy! Potrzebny składnik masz w kuchni
Cierpisz na bezsenność? W takim razie koniecznie musisz spróbować tego sposobu! Jest to domowe lekarstwo na bezsenność, które przygotujesz ze składników, które masz w kuchni. Efekt pozytywnie Cię zaskoczy!
Narkolepsja – co to jest, objawy, przyczyny. Leczenie narkolepsji
Narkolepsja to choroba o podłożu neurologicznym. Do jej głównych objawów należą zaburzenia snu, a przede wszystkim uczucie ciągłej senności oraz niekontrolowane napady katapleksji. Czy narkolepsję można leczyć? Jakie są główne przyczyny tej choroby?
Jak szybko zasnąć? Sposoby na zaśnięcie, gdy nie chce się spać
Jak szybko zasnąć – zapewne niejednokrotnie zadawałyście sobie to pytanie, nerwowo przekręcając się z jednego boku na drugi. Problemy z zasypianiem to bardzo uciążliwa, lecz dość powszechna dolegliwość. Nierzadko spowodowana przewlekłym stresem, szybkim tempem życia, czy też złymi nawykami żywieniowymi. Może mieć charakter przewlekły lub wstępować sporadycznie. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby zasnąć, gdy nie chce się spać.
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Reklama
© 2022 ZaradnaKobieta.pl