Żyjemy szybko, często spędzając cały dzień, patrząc na ekran. Do tego dochodzą stres i codzienne problemy, to wszystko wpływa na nasz sen. Bezsenność dotyka co trzecią osobę w Polsce i jest niczym innym jak zaburzeniem rytmu snu. Istnieją jednak domowe sposoby na bezsenność, które w większości przypadków powinny pomóc i zapewnić dobry sen.
Powody bezsenności
Każdy z nas posiada własny rytm biologiczny. Istnieją jednak czynniki, które mogą go zaburzyć. To najczęstszych powodów problemów ze snem, należą:
- koszmary senne
- stres
- lunatyzm
- wzmożona senność w dzień
- niewłaściwa temperatura
- zaburzenia neurologiczne
- choroby somatyczne (problemy z trzymaniem moczu, kurcze nóg itd.)
Jak szybko zasnąć- 6 sposobów, które ułatwią zasypianie
Istnieją jednak domowe sposoby na bezsenność, które ułatwią proces zasypiania.
Oto jak szybko zasnąć- 6 sposobów, które ułatwią wam zasypianie i zapewnią dobry sen:
Zadbaj o higienę snu
Jeśli zastanawiamy się, jak się wyspać, w pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dbamy o swoją higienę snu. Trudno bowiem mówić o zdrowym śnie, jeżeli nie dbamy o porządek w swojej sypialni, nie wietrzymy pomieszczeń, w których śpimy, a dodatkowo wypełnia je elektronika. Nie od dziś wiadomo, że świeże powietrze znacząco wpływa na jakość naszego snu, natomiast niebieskie ekrany powodują trudności w zasypianiu i sprawiają, że sen jest złej jakości.
Wycisz się.
Jeżeli natomiast powodem naszych trudności jest wzburzenie emocjonalne, warto zadbać o relaksację. Muzyka relaksująca, czy pachnące świecie oraz stłumione światło, najlepiej żółte z pewnością ułatwią proces zasypiania.
Zioła i suplementy.
Istnieją również sposoby na dobry sen, które zakładają wspomaganie się ziołami. Lipa, melisa, czy szałwia mają właściwości wyciszające, dlatego warto wypić szklankę przed planowaną godziną snu. Jeżeli zawiodą domowe sposoby, można wspomóc się suplementami z melatoniną.
Co jeszcze możesz zrobić?
Śpij, kiedy czujesz się senny. Najgorszym wrogiem snu, jesteśmy my sami. Często czujemy się senni, ale ,,jeszcze jeden odcinek serialu” , ,,jeszcze jedna strona książki” i tak wybijamy się z naturalnego rytmu biologicznego. Nasz mózg jest bardzo sprytnym urządzeniem i gdy czuje, że baterie mu się kończą, sygnalizuje nam to. Nie ma sensu trzymać go na czuwaniu, bo później proces zasypiania może być utrudniony.