Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?
Pojawienie się nowego członka rodziny jest najczęściej sporą rewolucją dla wszystkich domowników. Okres ciąży, porodu i niemowlęctwa wyjątkowo silnie przeżywają rodzice, ale również ich starsze dzieci. Do tej pory były jedynakami, więc cały świat opiekunów kręcił się wokół nich, nagle pojawia się małe, płaczące „coś” z którym nijak nie potrafią nawiązać kontaktu. A dodatkowo rodzice poświęcają mu wyjątkowo dużo uwagi.
Reklama
Najczęściej gdy mama jest w ciąży jej starsze dziecko okazuje silną radość z faktu iż będzie starszą siostrzyczką czy braciszkiem. Jednak z czasem sytuacja i jej postrzeganie przez młodego człowieka może ulec znacznej zmianie. Tutaj potrzebne są działania rodziców, konsekwencja i odpowiednie podejście do problemu. Nie unikanie go, nie zaniedbywanie, tylko okazanie zrozumienia i wspólna troska o CAŁĄ rodzinę.
Starszym dzieci, które zrozumieją co oznacza, że w rodzinie pojawi się nowa malutka osoba, możemy opowiedzieć o ciąży znacznie wcześniej. W czasie rozmowy dobrze jest zachęcić dziecko do posiadania rodzeństwa, pokazać jak fajnie jest mieć siostrę albo brata. Zachęcić do radości wspólną zabawą i zabawkami.
3. Dziecko może również za zgodą lekarza udać się z mamą na badanie USG i na własne oczy zobaczyć, że u mamy w brzuszku rozwija się mały człowiek, a następnie wspólnie odliczać czas jaki pozostał do rozwiązania.
4. Uczestnictwo dziecka w przygotowaniach – jeśli urządzasz pokoik dla malucha zaproponuj starszemu dziecku aby ci pomogło, pozwól mu mówić co mu się podoba a co nie. Wybierzcie się razem na zakupy dla niemowlaka. Większość rzeczy z całą pewnością wybierzesz sama jednak niech przynajmniej jeden element – zabawka czy śpioszki zostaną wybrane przez starszą pociechę.
Takie postępowanie sprawi, że u dziecka wzrasta poczucie wartości, czuje się potrzebne, ma własną rolę do spełnienia. Dzięki temu w wyobraźni kreuje obraz rodzeństwa jako coś dobrego, zamiast niepotrzebnego i zabierającego rodziców.
5. Odczuwanie ciąży własnymi zmysłami – niech dziecko dotyka twojego brzucha – w ten sposób może poczuć chlupotanie, czkawkę bądź kopanie malucha. Może również przytulić się do brzuszka i przystawić uszko –wówczas również usłyszy. Takie praktyki pozwalają na rozpoczęcie budowania więzi pomiędzy rodzeństwem już w czasie ciąży.
6. Uczestnictwo dziecka w ciąży – możesz pokazywać dziecku zdjęcia z badań USG obecnej ciąży oraz jeśli masz to z czasu kiedy ono było w brzuszku.
Możesz tłumaczyć i pokazywać w książkach jak rozwija się dziecka w brzuszku. Zaznaczaj, że jak byłaś z nim w ciąży to wszyscy nie mogli się doczekać jego narodzin. A gdy już pojawił się na świecie to tatuś przyjechał odebrać go ze szpitala.
7. Po porodzie z całą pewnością nowo narodzone dziecko wymaga wielkiej uwagi i dużo opieki. Nie zapominajmy jednak również o pierworodnym. Warto angażować je w opiekę, wyznaczać proste zadania jak przeczytanie bajki, prowadzenie wózka itp. Będzie wówczas czuło się potrzebne. Koniecznie również zadbajmy aby mieć odrobinę czasu, który spędzimy tylko ze starszym dzieckiem, np. wspólne układanie puzzli, budowanie z klocków czy rysowanie, w ten sposób zapewnimy je, że nadal jest dla nas ważne i że nie traci rodziców na rzecz rodzeństwa.
Marta
Co zrobić aby przygotować swoje starsze dziecko na pojawienie się na świecie rodzeństwa? Oto nasz poradnik.
1. Jeśli mamy małe dziecko, do około 4 roku życia to nie ma konieczności zbyt wczesnego przedstawiania i tłumaczenia mu sytuacji. Dla malucha w tym wieku okres kilku miesięcy to bardzo długo. W miarę jak ciąża będzie postępować z całą pewnością samodzielnie zauważą rosnący maminy brzuszek i pojawią się pierwsze pytania. 2.Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Higiena dziecka - jak wyrobić zdrowe nawyki?
Wyrabianie zdrowych nawyków higienicznych u dziecka to nie tylko kwestia dbania o czystość, ale także o jego zdrowie i samopoczucie. Dobre nawyki higieniczne powinny być wprowadzane od najmłodszych lat, aby dziecko mogło nauczyć się odpowiedzialności za swoje zdrowie. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie kształtować nawyki higieniczne u swojego dziecka.
Czy rodzice mają prawo krzyczeć na dziecko?
Wielu rodziców zastanawia się, czy mają prawo krzyczeć na swoje dzieci w sytuacjach stresowych. To ważne pytanie, które dotyka aspektów wychowawczych, emocjonalnych i rozwojowych. W tym artykule przyjrzymy się temu tematowi z różnych perspektyw, aby pomóc Ci zrozumieć, jakie są konsekwencje krzyku na dziecko oraz jak znaleźć bardziej efektywne metody komunikacji.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl