Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Pojawienie się nowego członka rodziny jest najczęściej sporą rewolucją dla wszystkich domowników. Okres ciąży, porodu i niemowlęctwa wyjątkowo silnie przeżywają rodzice, ale również ich starsze dzieci. Do tej pory były jedynakami, więc cały świat opiekunów kręcił się wokół nich, nagle pojawia się małe, płaczące „coś” z którym nijak nie potrafią nawiązać kontaktu. A dodatkowo rodzice poświęcają mu wyjątkowo dużo uwagi.
Najczęściej gdy mama jest w ciąży jej starsze dziecko okazuje silną radość z faktu iż będzie starszą siostrzyczką czy braciszkiem. Jednak z czasem sytuacja i jej postrzeganie przez młodego człowieka może ulec znacznej zmianie. Tutaj potrzebne są działania rodziców, konsekwencja i odpowiednie podejście do problemu. Nie unikanie go, nie zaniedbywanie, tylko okazanie zrozumienia i wspólna troska o CAŁĄ rodzinę.

Co zrobić aby przygotować swoje starsze dziecko na pojawienie się na świecie rodzeństwa? Oto nasz poradnik.

1. Jeśli mamy małe dziecko, do około 4 roku życia to nie ma konieczności zbyt wczesnego przedstawiania i tłumaczenia mu sytuacji. Dla malucha w tym wieku okres kilku miesięcy to bardzo długo. W miarę jak ciąża będzie postępować z całą pewnością samodzielnie zauważą rosnący maminy brzuszek i pojawią się pierwsze pytania. 2. Starszym dzieci, które zrozumieją co oznacza, że w rodzinie pojawi się nowa malutka osoba, możemy opowiedzieć o ciąży znacznie wcześniej. W czasie rozmowy dobrze jest zachęcić dziecko do posiadania rodzeństwa, pokazać jak fajnie jest mieć siostrę albo brata. Zachęcić do radości wspólną zabawą i zabawkami. 3. Dziecko może również za zgodą lekarza udać się z mamą na badanie USG i na własne oczy zobaczyć, że u mamy w brzuszku rozwija się mały człowiek, a następnie wspólnie odliczać czas jaki pozostał do rozwiązania. 4. Uczestnictwo dziecka w przygotowaniach – jeśli urządzasz pokoik dla malucha zaproponuj starszemu dziecku aby ci pomogło, pozwól mu mówić co mu się podoba a co nie. Wybierzcie się razem na zakupy dla niemowlaka. Większość rzeczy z całą pewnością wybierzesz sama jednak niech przynajmniej jeden element – zabawka czy śpioszki zostaną wybrane przez starszą pociechę. Takie postępowanie sprawi, że u dziecka wzrasta poczucie wartości, czuje się potrzebne, ma własną rolę do spełnienia. Dzięki temu w wyobraźni kreuje obraz rodzeństwa jako coś dobrego, zamiast niepotrzebnego i zabierającego rodziców. 5. Odczuwanie ciąży własnymi zmysłami – niech dziecko dotyka twojego brzucha – w ten sposób może poczuć chlupotanie, czkawkę bądź kopanie malucha. Może również przytulić się do brzuszka i przystawić uszko –wówczas również usłyszy. Takie praktyki pozwalają na rozpoczęcie budowania więzi pomiędzy rodzeństwem już w czasie ciąży. 6. Uczestnictwo dziecka w ciąży – możesz pokazywać dziecku zdjęcia z badań USG obecnej ciąży oraz jeśli masz to z czasu kiedy ono było w brzuszku. Możesz tłumaczyć i pokazywać w książkach jak rozwija się dziecka w brzuszku. Zaznaczaj, że jak byłaś z nim w ciąży to wszyscy nie mogli się doczekać jego narodzin. A gdy już pojawił się na świecie to tatuś przyjechał odebrać go ze szpitala. 7. Po porodzie z całą pewnością nowo narodzone dziecko wymaga wielkiej uwagi i dużo opieki. Nie zapominajmy jednak również o pierworodnym. Warto angażować je w opiekę, wyznaczać proste zadania jak przeczytanie bajki, prowadzenie wózka itp. Będzie wówczas czuło się potrzebne. Koniecznie również zadbajmy aby mieć odrobinę czasu, który spędzimy tylko ze starszym dzieckiem, np. wspólne układanie puzzli, budowanie z klocków czy rysowanie, w ten sposób zapewnimy je, że nadal jest dla nas ważne i że nie traci rodziców na rzecz rodzeństwa. Marta
Udostępnij artykuł