pilea

Pilea peperomioides (kwiat pieniążek) – uprawa, pielęgnacja, podlewanie, odmiany

Pilea peperomiowata (peperomioides) to ostatnimi czasy bardzo modny i popularny kwiat doniczkowy znany również jako pieniążek. Potoczna nazwa przylgnęła do rośliny oczywiście za sprawą charakterystycznego kształtu jej liści, które przypominają monety. Naturalnym miejscem występowania pilea peperomioides są południowo–zachodnie Chiny. Niestety z uwagi na fakt, iż nie jest mrozoodporna w Polsce może być uprawiana tylko jako roślina domowa. Poznaj wymagania i warunki uprawy pieniążka w donicy.
Reklama

Pilea peperomioides – warunki uprawy i pielęgnacja

Kwiat pieniążek lubi stanowiska jasne, lecz nie powinien być wystawiany na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych. Najlepiej zapewnić mu duży dostęp do światła rozproszonego. Pilea źle znosi przeciągi, dlatego też nie powinna stać na parapecie obok często otwieranego bądź uchylanego okna. W innym wypadku bardzo szybko zrzuci liście, które bez wątpienia są jej największym atutem. Najlepsza temperatura uprawy rośliny to ta w przedziale 19–26 stopni C. Jednak w czasie zimy, gdy pieniążek przechodzi w okres odpoczynku, zaleca się przenieść go w nieco chłodniejsze miejsce. Zimowanie pilei powinno odbywać się w temperaturze ok. 16–20 stopni C. Wtedy też należy ograniczyć podlewanie i nawożenie aż do połowy marca.
pilea w betonowej doniczce na drewnianym stoliku
canva.com

Jakie podłoże dla kwiatka pieniążka?

Prosta w uprawie pilea peperomiowata nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o glebę, ponieważ bardzo dobrze poradzi sobie nawet w najzwyklejszym podłożu do zielonych roślin doniczkowych.
Reklama
Uniwersalna, żyzna i dobrze przepuszczalna ziemia wymieszana z rozluźniaczem podłoża (np. piaskiem lub włóknem kokosowym) będzie zdecydowanie najlepszy wyborem. Warto także pamiętać o drenażu na dnie doniczki, który ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody oraz uchroni korzenie przed pleśnią i grzybami. Tutaj tak samo jak w przypadku skrzydłokwiatu czy zamiokulkasa idealnie sprawdzi się klasyczny keramzyt ogrodniczy.
Reklama

Pieniążek – podlewanie i nawożenie

Podlewanie kwiatów doniczkowych to nie lada wyzwanie, a zwłaszcza gdy jest się posiadaczem ich większej ilości w różnych odmianach. Pilea preferuje umiarkowane nawadnianie. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie przemoczona. Lepsze jest kilkudniowe przesuszenie rośliny niż doprowadzenie do nadmiernej wilgoci. Nadmiar wody w podstawce chwilę po podlaniu powinien być natychmiast usunięty. Pilea uwielbia zraszanie liści, dlatego też warto wykonywać ten zabieg przy użyciu miękkiej wody ok. 2–3 razy w tygodniu. Nawożenie pilei powinno odbywać się przy użyciu uniwersalnego nawozu do roślin zielonych, który należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta (zazwyczaj raz na 2 tygodnie w okresie od marca do października).
kwiat pieniążek z bliska
canva.com

Pilea – odmiany

Roślina jest wyjątkowa nie tylko za sprawą zaskakującego kształtu liści, ale i również dzięki szerokiej gamie dostępnych odmian.
Reklama
Pilea liczy ich aż ponad 600, które różnią się od siebie przede wszystkim kształtem i ubarwieniem liści. Wśród nich znajduje się oczywiście opisywany peperomioides. Do najpopularniejszych odmian pilei zalicza się:
  • Involucrata (pilea błyszcząca)
  • Ciemnozielone liście pokryte włosiem z wierzchu nieco pofałdowane
  • Cadierei (pilea kadiera)
  • Zielone liście ze srebrnymi przebarwieniami
  • Spruceana (pilea peruwiańska)
  • Ostre ciemnozielone liście z brązowymi przebarwieniami
    Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    o.szarycka@zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Reklama
    Reklama
    Reklama