dieta dash

Dieta dash – na czym polega, jadłospis, efekty, przeciwwskazania

Czy dieta Dash jest dietą odpowiednią dla każdego? Na pewno będzie idealna dla pań i panów po pięćdziesiątce a także dla tych, którzy mają problemy z nadciśnieniem tętniczym, oraz układem krążenia. Dieta Dash już dawno zyskała miano jednej z najbardziej zdrowych diet na świecie. Na czym właściwie ona polega? Jakie mogą być jej efekty i co można jeść na tej diecie? Czy są jakieś przeciwwskazania do jej stosowania? Zobacz.
Reklama

Co to jest dieta dash i na czym polega

Dieta Dash to bardzo zdrowa dieta, za którą przemawia również fakt, że nie trzeba sobie podczas tej diety zbyt wielu rzeczy odmawiać. Ta dieta wspiera cały nasz organizm a jej główne założenia to:
 • Maksymalne ograniczenie przetworzonej żywności,
 • Ograniczenie spożycia produktów, które zawierają sód i nasycone kwasy tłuszczowe,
 • Ograniczenie spożycia cukru – nie jemy tego, co ma wysoki poziom indeksu glikemicznego.
 • Jemy więcej warzyw i owoców,
 • Spożywamy dużo chudego nabiału i wprowadzamy do diety produkty zbożowe pełnoziarniste,
 • Dieta dash nakazuje też spożywanie orzechów, roślin strączkowych, oraz ryb i drobiu.

Właściwości zdrowotne diety dash

Jednym z głównych założeń diety dash jest to, że ona potrafi naprawdę skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze. Jaki jeszcze ma wpływ na organizm człowieka?
 • Zapobiega nadciśnieniu,
 • Ma dobry wpływ na układ sercowo naczyniowy,
 • Podobno wydłuża życie,
 • Normuje cholesterol,
 • Dzięki stosowaniu tej diety możliwość zachorowania na cukrzycę typu 2 jest mniejsza.
dieta dash

Dieta dash – jadłospis

Jak może wyglądać menu podczas przykładowego dnia na diecie Dash? Na śniadanie warto zjeść twarożek z odrobiną miodu oraz ulubionymi orzechami.
Reklama
Zamiast herbaty warto wypić sok świeżo wyciskany z owoców. Na drugie śniadanie można podać sałatkę, którą przygotujesz z ulubionego mixu sałat, wędzonego łososia czy kawałka piersi z kurczaka, jajka na twardo, cebulki i ulubionego sosu – świetnie sprawdzi się na przykład winegret. Na obiad ugotuj sobie zupę krupnik na piersi z kurczaka. W ramach przekąski zaserwuj sobie pieczywo ryżowe, garść migdałów, albo wypij kakao. A co możesz zjeść na kolację? Świetnym pomysłem może okazać się chlebem razowy z jajkiem i jakimś warzywem, albo koktajl czy pizza warzywna. Na diecie Dash dostępne składniki są tak różnorodne, że naprawdę można z nich wyczarować przewspaniałe dania.

Dieta dash – przeciwwskazania

Dieta Dash dostarcza organizmowi ogromnych ilości błonnika.
Reklama
Jeśli do tej pory jadłaś go zbyt mało, po takiej drastycznej i nagłej zmianie może okazać się, że na początku będą Ci towarzyszyły bóle brzucha, czy wzdęcia. Dlatego lepiej przechodzić na ten sposób żywienia stopniowo.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama