opuchnięte kostki

Opuchnięte kostki u nóg – przyczyny, leczenie domowymi sposobami

Opuchnięte kostki to dolegliwość, która dokucza wielu osobom. Zazwyczaj jest ona niegroźna. Jednak, aby mieć pewność, że tak jest i w Twoim przypadku, powinnaś udać się do lekarza i skonsultować z nim swój stan, a także wykonać kilka niezbędnych badań. Jakie są przyczyny opuchniętych kostek i co może przynieść ulgę?
Reklama

Opuchnięte kostki – przyczyny

Opuchnięte kostki są związane z zaburzeniami odpływu limfy czy też nagłej lub przewlekłej niewydolności żylnej. Bardzo często dolegliwość ta dotyka ciężarne przede wszystkim w ostatnich miesiącach ciąży. Wszystko to jest zazwyczaj spowodowane naciskiem na narządy wewnętrzne, co utrudnia przepływ krwi. Opuchnięte kostki mogą przytrafić się w różnym wieku. Do powstania takiej opuchlizny może przyczynić się siedzący tryb życia, choroby nerek czy też układu sercowo-naczyniowego. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego problemu.

Opuchnięte kostki u osoby starszej

Opuchnięte kostki mogą wynikać z niewydolności układu krążenia, zwłaszcza lewej komory serca. Dlatego, jeśli taka dolegliwość pojawi się u osoby starszej, powinno to wzbudzić natychmiastową czujność. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza i przeprowadzenie diagnostyki pod kątem zaburzeń pracy serca.
kobieta w szarej spódnicy i marynarce siedzi na murku z odkrytymi nogami
zdjęcie ilustrujące/Canva

Opuchnięte kostki – zapobieganie

Jeśli chcesz zapobiec opuchniętym kostkom, musisz przyjrzeć się swojemu organizmowi i zwrócić uwagę na to, co powoduje tę dolegliwość.
Reklama
Pierwszą najważniejszą rzeczą jest jednak zazwyczaj ruch, zwłaszcza przy siedzącej pracy. Tylko w ten sposób usprawnisz przepływy płynów i zapobiegniesz ich zastojowi. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto również odpoczywać z uniesionymi nogami. Pamiętaj też, aby unikać gorących kąpieli i chodzenia w butach na obcasie, jeśli zauważysz u siebie taki problem.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki

Zazwyczaj opuchnięcia nie są bardzo groźne.
Reklama
Jednak pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem. Gdy już upewnisz się, że dolegliwość ta nie jest spowodowana poważną chorobą, wówczas możesz zastosować domowe sposoby. Skuteczne w takim przypadku jest odpoczywanie z nogami uniesionymi pod kątem 45 stopni. Ulgę przyniosą też zimne okłady. Dobrze działają również żele z wyciągiem z kasztanowca czy też te zawierające heparynę.

Puchnięcie kostek – kiedy udać się do lekarza?

Domowe sposoby na opuchnięte kostki mogą jedynie złagodzić tę dolegliwość. Dlatego tak bardzo ważna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie niezbędnych badań. Jakie badania powinnaś wykonać?
  • badanie moczu i krwi, które wykluczy niewydolność nerek
  • Ekg i Echo serca, dzięki któremu można wykluczyć zaburzenia krążenia czy niewydolność serca
  • USG doppler, które ocenia drożność żył oraz tętnic
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama