Kalanchoe

Kalanchoe Blossfelda – pielęgnacja, uprawa. Żyworódka po przekwitnięciu

Kalanchoe znana również jako żyworódka to popularna roślina z rodziny gruboszowatych, która liczy aż kilkadziesiąt różnych gatunków. Naturalnie występuje w tropikalnych terenach na całym świecie. W Polsce natomiast uprawia się ją jako ozdobną roślinę doniczkową. Najpopularniejszą odmianą jest Kalanchoe Blossfelda, którą cechują przepiękne kolorowe kwiaty i przede wszystkim łatwa pielęgnacja w domowych warunkach. Podpowiadamy jak dbać o żyworódkę, by cieszyć się jej wspaniałym wyglądem.
Reklama

Kalanchoe Blossfelda – uprawa w doniczce

Żyworódka to roślina z rodziny sukulentów, czyli bardzo odporna na trudne warunki uprawy. Wobec tego idealnie sprawdzi się w przypadku osób zaczynających swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi lub tych, które lubią o takowych zapominać. Kalanchoe podobnie jak Grubosz, czy Zamiokulkas zamiolistny to żelazna roślina doniczkowa, która nie wymaga większej uwagi. Aby prawidłowo rosła wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad.
Kalanchoe stojąca na parapecie w dwóch różnych odmianach
canva.com

Stanowisko, temperatura i podłoże dla żyworódki

Roślina doniczkowa preferuje raczej mocno doświetlone stanowisko, lecz nie narażone na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych – szczególnie w okresie lata.
Reklama
Warto zatem wziąć to pod uwagę i w najsłoneczniejszych miesiącach ustawić ją w bezpiecznej odległości od okna. Zimą natomiast najlepszym miejscem dla kalanchoe będzie południowy parapet. Temperatura uprawy żyworódki nie powinna przekraczać 30 stopni C. Zimą nie powinna stać w pobliżu kaloryferów lub innych urządzeń emitujących ciepło. Od listopada do końca stycznia najkorzystniejszą temperaturą dla rośliny będzie ta pomiędzy 14–18 stopni C. Podłoże dla żyworódki blossfelda powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie gotowa ziemia dla sukulentów lub kaktusów.
Reklama
Jednak roślina doniczkowa równie dobrze poradzi sobie w uniwersalnym podłożu do roślin kwitnących.
żyworódka z pomarańczowymi kwiatami
canva.com

Kalanchoe – podlewanie i nawożenie

Każda roślina z grupy sukulentów magazynuje wodę w zazwyczaj grubych i mięsistych liściach, zatem nie wymaga intensywnego oraz częstego nawadniania. Lepiej przesuszyć podłoże niż je przelać, ponieważ może to doprowadzić do gnicia rośliny. Optymalne podlewanie kalanchoe powinno odbywać się raz na 10 dni. Przed tym zabiegiem należy koniecznie skontrolować, czy ziemia jest już wystarczająco sucha.
Reklama
Nawożenie roślin to także kluczowy w ich uprawie aspekt, z którym jednak należy zachować zdrowy umiar. Żyworódkę zaleca się nawozić dwa razy w miesiącu, stosując uniwersalny nawóz do sukulentów lub kaktusów. Regularne dostarczanie roślinie składników odżywczych i mineralnych pozytywnie wpłynie na ilość kolorowych kwiatów.

Kalanchoe Blossfelda po przekwitnięciu

Żyworódka po przekwitnięciu powinna zostać poddana ostrożnemu zabiegowi usunięcia zwiędłych kwiatostanów ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwijające się już nowe pąki – nie można ich uszkodzić. Przekwitnięcie to także odpowiedni czas na przycięcie rośliny w miejscu szczytowych wierzchołków, by w naturalny sposób mogła się rozkrzewić.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama