Nawilżacz powietrza to także element estetyczny we wnętrzu - tak jak ten wykonany z materiału imitującego drewno

Nawilżanie powietrza podczas upałów – jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Może wydawać się to dość absurdalne, żeby w czasie upałów dodatkowo nawilżać pomieszczenia. Zazwyczaj robi się to zimą, kiedy z powodu ogrzewania w mieszkaniu powietrze staje się bardzo suche. Jednak i latem, kiedy włączasz klimatyzację, w pomieszczeniach spada wilgotność. Dlatego w trakcie upałów przyda Ci się nawilżacz powietrza. Podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać.
Reklama

Rodzaje nawilżaczy powietrza 

Podstawową funkcją każdego nawilżacza jest zwiększanie wilgotności otoczenia. W zależności od sposobu działania, a dokładniej sposobu uwalniania wody do powietrza (w postaci kropelek lub pary wodnej) wyróżnia się:

 • parowe nawilżacze powietrza
 • nawilżacz ewaporacyjny
 • nawilżacz ultradźwiękowy
 • nawilżacz wirnikowy (jego główny element to pojemnik z wodą w kształcie szybko obracającego się dysku – to powoduje rozbicie wody na małe cząsteczki i uwolnienie ich w postaci mgły. Nawilżacz wirnikowy należy do mało popularnych, ponieważ przekazuje do pomieszczenia zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.)
 • nawilżacze centralne (zazwyczaj podłączane do urządzenia klimatyzacji)
 • nawilżacze na kaloryfery (ceramiczne urządzenia wypełniane wodą, które zawiesza się na grzejniku – do stosowania głównie w sezonie grzewczym)

Nawilżacze powietrza występują w różnych rozmiarach – ich wielkość zależy przeważnie od tego, jakiej wielkości powierzchnię są w stanie nawilżać. Domowe nawilżacze są lekkie i wygodne do przenoszenia. Nawilżacze centralne to zazwyczaj duże konsole wystarczające do zapewnienia dobrej wilgotności w całym domu lub większym biurze.

Nawilżacz parowy 

Ten rodzaj nawilżaczy należy do najtańszych urządzeń zwiększających wilgotność w pomieszczeniu. Choć sprzęt parowy ogrzewający wodę za pomocą grzałki kosztuje niewiele, niestety generuje wysokie zużycie prądu. Jego zaletą jest to, że zawsze pozostaje higieniczny (w trakcie podgrzewania wody zabijane są niektóre wirusy i bakterie) i nie trzeba dokupywać do niego dodatkowych akcesoriów ani wymieniać w nim filtrów.

Reklama

W zależności od modelu można stosować w nim olejki zapachowe.

Podczas podgrzewania wody nawilżacz powietrza parowy staje się gorący, dlatego też trzeba trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Woda w nawilżaczu cały czas bulgocze, a działające urządzenie podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Ponieważ nawilżacz parowy jest drogi w eksploatacji (wysokie zużycie prądu), jego zakup poleca się osobom używającym sprzętu nawilżającego tylko sporadycznie.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny 

Działanie tego nawilżacza powietrza polega na odparowywaniu wody (ewaporacji). Urządzenie zasysa powietrze, a następnie przepuszcza je przez specjalny wkład nawilżający. Z wkładu odparowuje woda, a specjalny wentylator rozprasza drobinki wody po pomieszczeniu. Nawilżacz ewaporacyjny częściowo oczyszcza powietrze, dlatego też uznaje się go za najbardziej przyjazny rodzaj nawilżaczy powietrza dla dzieci. Choć zazwyczaj ten typ urządzeń nawilżających nie ma wielu funkcji programowania, dobrze radzi sobie z właściwym nawilżaniem pomieszczeń (nie doprowadza do nadmiernego zawilgocenia pomieszczenia). Wadą niektórych nawilżaczy powietrza ewaporacyjnych może być konieczność częstej wymiany filtrów. Ten typ urządzeń bywa też droższy niż inne sprzęty zwiększające wilgotność.

Nawilżacz ultradźwiękowy 

W tym rodzaju nawilżaczy cząsteczki wody rozbijane są za pomocą ultradźwięków, a następnie uwalniane do powietrza. Nawilżacz ultradźwiękowy wytwarza chłodną i świeżą mgiełkę. Choć urządzenie jest ciche, a jego dźwięki zupełnie niesłyszalne dla ludzkiego ucha, jest nieodpowiednie dla osób posiadających zwierzęta (ultradźwięki są dla zwierząt bardzo nieprzyjemne).

Reklama
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza są tak ciche, że mogą stać przy łóżku

Nawilżacz ultradźwiękowy charakteryzuje się niskim poborem mocy i najczęściej wyposażony jest w higrostat, czyli miernik wilgotności. Dzięki temu miernikowi można zaprogramować stałą wilgotność, jaka ma być utrzymywana w pomieszczeniu. Nawilżacze ultradźwiękowe wyposaża się w jeszcze inne funkcje, np. w kontrolkę informującą o niskim poziomie wody, o konieczności wymiany wkładu odwapniającego. Ogromną zaletą tego typu nawilżaczy jest prawie niesłyszalna praca urządzenia. Pod tym względem mogą z nimi konkurować jedynie nawilżacze na kaloryfery. Niestety, sprzęty ultradźwiękowe charakteryzują się wysoką podatnością na zanieczyszczenia, wymagają regularnej wymiany wkładu odwapniającego i stosowania wody destylowanej. Muszą być też ustawiane dość wysoko, tak żeby nie powodowały zawilgocenia mebli.  

Zalety używania nawilżacza powietrza latem 

Nawilżacz powietrza pomaga łagodzić alergie 

 • W trakcie lata, kiedy w powietrzu unosi się wiele pyłków, warto używać nawilżacza. Urządzenie pomoże łagodzić nieprzyjemne objawy alergii.
 • Przyjemna i chłodząca bryza pomaga oczyszczać nos i gardło.
 • Modele nawilżaczy z opcją oczyszczania powietrza mogą ochronić Cię przed różnymi infekcjami – zabijają bakterie i wirusy, dzięki czemu powietrze w domu staje się czystsze.
 • Nawilżacze sprawiają, że powietrze staje się mniej suche – wilgotniejsze jest przyjemniejsze dla organizmu i pomaga lepiej radzić sobie z alergiami.

Nawilżacze powietrza są dobre dla Twojej skóry 

 • Twoja skóra zawsze potrzebuje nawilżenia, a suche letnie powietrze mocno ją przesusza – nawilżacz może być na to rozwiązaniem.
 • Używanie nawilżacza pomaga oczyszczać pory skóry.
 • Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu otoczenia Twoja skóra jest dobrze nawodniona, wygląda zdrowo i świeżo.
 • Stałe nawilżenie skóry może sprawiać, że będzie powstawało na niej mniej zmarszczek.

Nawilżacz powietrza pomaga się ochłodzić 

 • W trakcie letnich upałów trudno radzić sobie z przegrzewaniem ciała. Nawilżacz ochładza powietrze, zużywając stosunkowo mało energii (w porównaniu np. z klimatyzacją).
 • Nawet jeśli w pomieszczeniu włączasz klimatyzację, ustaw też nawilżacz. Urządzenie przyniesie dodatkowy chłód, a klimatyzacja będzie mogła pracować na niższych obrotach – to również oszczędność energetyczna.
 • Nawilżacz przyniesie Ci ochłodzenie i zapewni ten efekt na dłużej, ponieważ powietrze w pomieszczeniu stanie się przyjemnie wilgotne, a przez to też chłodniejsze.

Nawilżacz powietrza pomaga zmniejszać chrapanie 

 • Bardziej wilgotne powietrze pomaga ograniczać chrapanie.
 • Jeśli w sypialni jest sucho, drogi oddechowe nie są wystarczająco dobrze nawilżone, przez co chrapanie może stać się bardziej intensywne.
 • Nawilżacz uruchomiony w nocy (lub ceramiczny nawilżacz powietrza powieszony na kaloryfer) może pomóc bardziej efektywnie wypoczywać osobom chrapiącym.
Para z nawilżacza sprzyja lepszemu spaniu i może pomóc ograniczyć chrapanie

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? 

Reklama

Nawilżacz powietrza powinien charakteryzować się przede wszystkim cichą pracą, wysokim bezpieczeństwem i niezawodnością. Im więcej elementów trzeba w nim wymieniać, tym droższa jego eksploatacja (chociaż trzeba tu zaznaczyć, że wyjątkiem jest nawilżacz parowy, w którym nie ma właściwie żadnych wymiennych elementów, a jednak generuje wysokie koszty). Jeśli urządzenie zwiększające wilgotność ma stanąć w pokoju dziecięcym, powinien być to jeden z nawilżaczy powietrza z przeznaczeniem dla dzieci. Najlepiej jeśli będzie to w pełni bezpieczny nawilżacz ewaporacyjny.

Ważnym aspektem przy stosowaniu nawilżaczy jest kontrolowanie wilgotności w pomieszczeniu. Zaleca się, żeby wynosiła ona pomiędzy 40% a 60%. Optymalnie – 50%. Zbyt niska wilgotność może powodować m.in. wysychanie błon śluzowych i skóry, suchy kaszel, podrażnienia i zaczerwienienia oczu, a nawet częstsze zapalenia gardła i krtani. Nadmierna wilgotność to z kolei problemy z pojawiającym się grzybem i pleśnią, możliwymi chorobami zatok, bólami głowy i mięśni czy też chorobami reumatycznymi.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Kobieta z burzą kręconych włosów leży obok psa na łóżku w przytulnym pokoju w wygodnym domowym ubraniu
Wciąż zastanawiasz się, co założyć w domu, by czuć się z jednej strony wygodnie, ale wciąż kobieco i pięknie? Postaw na modowe must have w postaci lekkich sukienek, topów i spodni z podwyższonym stanem. Modnie można ubierać się również w domu, a co ważne, wcale nie trzeba zbyt wiele, by letnia szafa pękała w szwach od ciekawych stylizacji za grosze. Sprawdź koniecznie nasze modowe propozycje letnich stylizacji po domu, w których wykonywanie różnego rodzaju czynności nie sprawi Ci żadnych kłopotó
Jasne meble kuchenne z biało-czerwonymi dodatkami w kuchni o białej, ceglanej ścianie
Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie w domu. To właśnie tutaj będziemy przygotowywać posiłki dla siebie, swojej rodziny i innych bliskich osób. Ze względu na swoje przeznaczenie najważniejszą cechą dobrze urządzonej kuchni jest jej funkcjonalność. Czasami nawet drobne błędy mogą odbić się na wygodzie podczas gotowania. Jest to szczególnie ważne przy urządzaniu małej kuchni w bloku, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Poznaj sposoby na zaplanowanie i urządzenie niewielkiej kuchni!
Wnętrze bardzo jasnej białej kuchni w stylu nowoczesnym z wyspą pośrodku
W niemal każdym domu do przechowywania żywności i przygotowywania posiłków wykorzystuje się akcesoria kuchenne, dzięki którym czynności te są łatwe i efektywne. Odpowiednie wyposażenie kuchni to nie tylko sprzęty, ale również przybory, sprawiające, że gotowanie to prawdziwa przyjemność.
Reklama
Reklama
Reklama