begonia bulwiasta

Begonia bulwiasta – uprawa, pielęgnacja, wymagania, podlewanie, odmiany begonii

Begonia bulwiasta (Begonia Tuberhybrida) to bardzo atrakcyjna sezonowa roślina kwitnąca z rodziny tak zwanych bylin cebulowych. Kwiat zarówno ogrodowy jak i doniczkowy, który powstał poprzez biologiczne krzyżowanie różnych odmian begonii występujących w krajach Ameryki Południowej. W Polsce uprawa begonii jest dość populara z uwagi różnorodność niezliczonej ilości odmian, długi okres kwitnięcia (od wiosny aż do późnej jesieni) i przede wszystkim niewielkie wymagania. Podpowiadamy jak pielęgnować begonię bulwiastą.
Reklama

Begonia bulwiasta – odmiany

Wybierając kwiaty ogrodowe warto kierować się tym, aby przygotowana kompozycja tworzyła ciekawą i przede wszystkim spójną całość. Dostępne trzy rodzaje begonii bulwiastej, stwarzają możliwość wkomponowania rośliny w każdy rodzaj ogrodowej aranżacji.
 • begonia bulwiasta wielkokwiatowa
 • drobnokwiatowa begonia bulwiasta
 • begonia bulwiasta o zwisłych pędach
 • begonia bulwiasta drobnokwiatowa w kolorze różowym
  canva.com

  Begonia – wymagania, stanowisko uprawy rośliny

  Najlepszym miejscem do posadzenia begonii bulwiastej jest stanowisko lekko osłonięte od wiatrów i pozbawione bezpośredniego działania silnych promieni słonecznych, lecz z dużym dostępem do światła rozproszonego.
  Reklama
  W przypadku niewystarczającej ilości naświetlenia kwiaty begonii będą drobne i mało atrakcyjne, natomiast bezpośrednie nasłonecznienie może doprowadzić do poparzenia pędów.

  Jaka ziemia dla begonii bulwiastej

  Begonia bulwiasta podobnie jak hiacynt czy surfinia lubi lekkie, żyzne i próchnicze podłoże, które musi być przede wszystkim mocno przepuszczalne. Szczególną uwagę należy zachować decydując się na uniwersalne podłoże do roślin kwitnących, ponieważ taka ziemia może być zbyt ciężka.
  Reklama
  Odpowiednie właściwości zyskuje dopiero po wymieszaniu z substancją rozluźniającą podłoże np. z piaskiem.

  Begonia bulwiasta – podlewanie i nawożenie

  O ile uprawa byliny nie powinna sprawić nikomu najmniejszych trudności, to podlewanie begonii wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Jest to spowodowane niestandardową wrażliwością na nieodpowiednie nawadnianie. Bylina nie lubi przelanego podłoża, co w konsekwencji może doprowadzić do gnicia układu korzeniowego i obumierania rośliny. Ziemia powinna być przez cały czas lekko wilgotna. Przesuszenie podłoża także nie jest wskazane. Begonia bulwiasta to roślina kwitnąca, dlatego też wymaga odpowiedniego nawożenia.
  Reklama
  Powinny to być tylko i wyłącznie substancje, których głównym składnikiem jest fosfor. Dla zminimalizowania ryzyka doboru nieodpowiedniego nawozu zaleca się stosować rozpuszczalne w wodzie dedykowane mieszanki nawozowe dla begonii.
  drobne kwiaty begonii bulwiastej
  canva.com

  Begonia bulwiasta – temperatura uprawy i zimowanie

  Optymalna temperatura uprawy begonii to 22 stopnie C. Wobec tego roślina doskonale poradzi sobie na domowym parapecie, gdy temperatury na zewnątrz spadną poniżej zera.
  Reklama
  Begonia bulwiasta w domu może być uprawiana przez cały rok. Tak więc jeśli posadziłaś ją w donic to najprostszym sposobem na zimowanie jest przeniesienie jej do ciepłego miejsca. Zimowanie begonii bulwiastej staje się nieco bardziej skomplikowane w przypadku uprawy gruntowej. Bulwy należy wykopać późną jesienią w chwili wstąpienia pierwszych przymrozków, oczyścić i schować w suchym miejscu w temperaturze ok. 10 stopni C. Tak przechowywane cebulki powinny odpoczywać do trzeciego tygodnia lutego, kiedy to należy ponownie wsadzić je do odpowiedniego podłoża.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Reklama
  Reklama
  Reklama