Begonia
Canva.com

Begonia: popularne odmiany, pielęgnacja, nawożenie. Idealna roślina na prezent dla miłośnika kwiatów

Begonie to niezwykle urodziwe rośliny o drobnych kwiatach, które zachwycają nie tylko na parapecie, ale także w ogrodzie. Przygotowaliśmy dla was najważniejsze informacji o tym, jak sadzić, pielęgnować i rozmnażać begonię bulwiastą oraz zimową.
Reklama

Begonie to wyjątkowe rośliny ozdobne, które mają już blisko 1600 odmian. Te rośliny mają bardzo małe wymagania, więc łatwo można je uprawiać w domu lub w ogródku. To także idealny pomysł na prezent dla kogoś, kto kocha kwiaty i chce zacząć przygodę z ogrodnictwem. Begonie kwitną od wiosny, aż do późnej jesieni. Cały czas zachwycają pięknymi kolorami liści oraz kwiatów.

Sadzenie i pielęgnacja

Begonia
Canva.com

Wśród najpopularniejszych odmian begonii możemy wyróżnić: begonia Bowera, begonia królewska, begonia Masona, begonia muszlolistna. Te odmiany mają przede wszystkim piękne, zielone liście.

Reklama

Jeśli zależy nam na kolorowych kwiatach, to wówczas powinniśmy wybrać: begonię stale kwitnącą, begonię zimową, begonię koralową oraz begonię bulwiastą.

Begonie nie są bardzo wymagające. Ważne jest, abyśmy zapewnili im przepuszczalne podłoże. Gleba dla begonii powinna być wilgotna. Nie przesadzajmy jednak z nadmiarem wody. Begonie nie lubią zbyt mokrego podłoża. Od wiosny aż do jesieni powinniśmy nawozić begonie średnio co 2 tygodnie. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe nawozy dla begonii, które zawierają fosfor oraz azot i potas.

Reklama

Begonie możemy sadzić w doniczkach, skrzynkach na balkonie oraz na rabacie w ogródku. Doskonale radzą sobie w pełnym słońcu i są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Warto wiedzieć, że te rośliny również pomogą nam w walce ze ślimakami w ogrodzie. Skutecznie odstraszają szkodniki.

Begonie w zimie

Begonia
Canva.com

Begonie nie lubią przymrozków, dlatego warto je na jesień przygotować do mroźnych temperatur. W październiku możemy je wykopać z ziemi i przesadzić do donicy na parapecie.

Reklama

Wykopujemy roślinę z korzeniami, oczyszczamy bulwy i sprawdzamy, czy są zdrowe. Zdrowe begonie możemy spokojnie uprawiać w temperaturze do 10 stopni Celsjusza.

Po zimie i mrozach możemy ułożyć bulwy begonii w ciasnej donicy i przesypać warstwą torfu oraz piasku. Gdy pędy begonii będą miały 10 cm, to wówczas możemy rozsadzić je do doniczek. Adaptacja do wiosennej temperatury powinna odbywać się stopniowo. Do ogrodu wynosimy je tylko wtedy, gdy ustępują przymrozki oraz opady śniegu, czyli najczęściej w połowie maja.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama