surfinia

Surfinia – uprawa, pielęgnacja, odmiany. Różnica między surfinią a petunią

Surfinia to przepiękna roślina ozdobna, którą bardzo często można spotkać na balkonach, altanach, werandach oraz zewnętrznych parapetach. Pochodzi z Japonii, gdzie wyhodowano ją warunkach laboratoryjnych. Roślina od kilkudziesięciu lat cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie, lecz w Polsce zaczęto uprawiać ją dopiero pod koniec lat 90. Wyjaśniamy jak uprawiać surfinię i dlaczego bardzo często mylnie nazywa się ją petunią.
Reklama

Surfinia a petunia

Kwiaty ozdobne, które wyglądają niemalże identycznie, a tym samy ciężko je od siebie odróżnić. Niejednokrotnie zdarza się, że nazwy petunia i surfinia używa się wymiennie. Jest to oczywiście błąd, ponieważ są to dwa różne kwiaty doniczkowe. Surfinia to jedna z odmian petunii kaskadowej, którą cechują długie zwisające pędy, lecz to jedyna różnica. Roślina powstała w japońskim laboratorium przy wykorzystaniu nowoczesnych technik inżynierii genetycznej. Petunia ogrodowa natomiast naturalnie występuje w Ameryce Południowej. Zaskakującą ciekawostką jest bez wątpienia to, iż roślina ogrodowa jest mocno spokrewniona z tytoniem.
różowe surfinie w doniczce
canva.com

Sadzenie surfinii

Oczywiście najprostszym i zalecanym sposobem jest zakup sadzonek surfinii. Wysiew z nasion należy do operacji trudnych i mocno skomplikowanych, co może nie udać się osobom niedoświadczonym w ogrodnictwie. Zakupione sadzonki należy jak najszybciej przesadzić do dużych donic lub skrzynek, by mogły swobodnie rozwija układ korzeniowy, a tym samym wypuszczać przepiękne kolorowe kwiaty. To właśnie z uwagi na zwisające kwiatostany surfinie najlepiej sadzić w podwieszanych donicach, ponieważ w takiej konfiguracji prezentują się najlepiej.
Reklama
Kwitnąca surfinia może przypominać niektóre z odmian azalii japońskiej.

Jak uprawiać surfinię w doniczce

Uprawa rośliny nie należy do bardzo skomplikowanych. Stanowisko dla surfinii powinno być słoneczne i nienarażone na działanie silnych wiatrów oraz intensywnych opadów atmosferycznych. Dlatego też warto uprawiać ją w podwieszanych pod zadaszeniem donicach. Surfinia preferuje przepuszczalne, żyzne piaszczysto–gliniaste podłoże o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,0 – 6,0). Kwiaty należy sadzić w białych donicach, co zminimalizuje ryzyko przyciągania przez ciemne kolory nadmiernej ilości promieni słonecznych, a w rezultacie poparzenie układu korzeniowego.
Reklama

Surfinia – podlewanie i nawożenie

Odpowiednie nawadnianie roślin jest niezbędne to ich prawidłowego rozwoju. Tak samo jest oczywiście w przypadku surfinii, która bardzo kiepsko znosi nawet minimalne przesuszenie. By temu zapobiec, należy ją regularnie nawadniać oraz kontrolować stan podłoża. W upalne dni podlewanie surfinii powinno odbywać się nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Surfinie preferują nawożenie tylko i wyłącznie nawozami mineralnymi. Najlepszym wyborem jeśli chodzi o mieszanki odżywcze będą dedykowane nawozy, które powinny być używane zgodnie z zaleceniami producenta.
fioletowe surfinie w podwieszanych donicach
canva.com

Surfinia – popularne odmiany

Popularne kwiaty balkonowe występują w najróżniejszych wariantach kolorystycznych.
Reklama
Tak samo jest także w przypadku surfinii. Odmiany różnią się od siebie przede wszystkim ubarwieniem przepięknych zwisających kwiatostanów.
 • czerwone: Deep Red, Ratio Red, Giant Purple, Celebration Salmon, Table Dark Red
 • niebieskie: Sky Blue, Happy Sophia, Giant Blue
 • żółte: Victorian Yellow
 • białe: Table White, Bright Dream, Bianca
 • różowe: Hot Pink, Pink Vein, Repens Pink Star, ‘Pastel
 • Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Reklama
  Reklama
  Reklama