Kwitnący skrzydłokwiat w białej doniczce
Canva.com

Kwitnące rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze! Warto ustawić je w mieszkaniu

Zadbaj o ciekawy wystrój i odpowiednie powietrze w swoim otoczeniu. Wybierz rośliny, które pięknie wyglądają, a równocześnie pomogą w oczyszczeniu powietrza w pomieszczeniach. Oto pięć kwitnących roślin doniczkowych, które warto mieć w mieszkaniu.
Reklama

Rośliny — naturalni sprzymierzeńcy w walce o czyste powietrze

Już od czasów starożytnych wiadomo, że różne gatunki roślin mogą oddziaływać na otoczenie. Okazuje się, że niektóre z nich potrafią oczyszczać powietrze. Te naturalne właściwości roślin są szczególnie cenne w obecnych czasach, gdy zmagamy się z problemami zanieczyszczenia powietrza substancjami chemicznymi oraz pyłem. Wśród roślinnych oczyszczaczy dominują gatunki, których główną zaletą są efektowne liście. Na szczęście w tym gronie znalazły się także rośliny kwitnące, które możemy uprawiać w doniczkach. Dzięki pięknym kwiatom są doskonałym uzupełnieniem wystroju mieszkania lub biura. Sprawdź, które kwitnące rośliny doniczkowe warto mieć w swoim otoczeniu!

Kwitnące rośliny doniczkowe — domowe oczyszczacze powietrza

Oto kwiaty, które pomogą zadbać o czyste powietrze w twoim mieszkaniu:

Łososiowe gerbery w doniczkach posadzone w grupie
Canva.com

Gerbera Jamesona

Reklama

Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii) to popularny kwiat cięty, który od lat jest obowiązkowym dodatkiem do wiązanek i bukietów. Na potrzeby florystyczne gerbery uprawiane są w szklarniach, ale na użytek domowy możemy kupić je w doniczkach. Kwiaty ustawiamy tak, aby nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W okresie kwitnienia często podlewamy je niewielką ilością wody w temperaturze pokojowej. Gerbery oczyszczają powietrze z trichloroetylenu, ksylenów, formaldehydu i benzenu.

Skrzydłokwiat w białej doniczce na tle desek
Canva.com

Skrzydłokwiat

Reklama

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to od wielu lat jedna z najpopularniejszych roślin oczyszczających powietrze. Polecana jest do biur i mieszkań. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z takich związków jak benzen, trichloroetylen, formaldehyd i aceton. Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w półcieniu. Nie wymaga częstego podlewania — zimą wystarczy podlewać roślinę raz w tygodniu, latem co dwa lub trzy dni.

Różowe anturium
Canva.com

Anturium 

Anturium (Anthurium) to roślina, która jeszcze kilkanaście lat temu spotykana była w kwiaciarniach,  jako kwiaty cięte, tak zwane “języki teściowej”.

Reklama

Dziś jest popularną rośliną doniczkową, której główną ozdobą są czerwone lub różowe “kwiaty” (pochwy kwiatostanowe). W doniczkach hodowane są trzy gatunki: anturium Scherzera, anturium Andrego i anturium powabne. Roślina wymaga stanowiska jasnego, ale nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Roślinę podlewamy wodą w temperaturze pokojowej. Anturium oczyszcza powietrze z ksylenów, formaldehydu i amoniaku.

Kwitnąca hoja - kwiaty skupione są w koszyczek
Canva.com

Hoja różowa

Hoja (Hoya carnosa), czyli woskownica to efektowne pnącze o błyszczących, sztywnych liściach. W odpowiednich warunkach wykształca także biało-różowe drobne kwiaty, skupione w charakterystyczne koszyczki.

Reklama

Hoja usuwa z powietrza formaldehyd, benzen i toluen. Roślina nie lubi silnego słońca, ani nadmiaru wody. Podlewamy ją oszczędnie, gdy górna warstwa ziemi przeschnie.

Kwiat białej begonii w zbliżeniu
Canva.com

Begonia 

Begonia (Begonia semperflorens) oczyszcza powietrze z benzenu i toluenu zawartego w farbach i rozpuszczalnikach. Begonie wymagają stanowiska jasnego lub lekkiego cienia. Musimy dbać o właściwe podlewanie — gleba nie może być przesuszona. Begonie są wrażliwe na choroby grzybowe, dlatego nie powinno się moczyć liści ani kwiatów w czasie podlewania.

Reklama
Źródło: ranking-oczyszczaczy.pl
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama