Jak radzić sobie z manipulacją?

Psychologia Niedziela, 2 lutego 2020
Oceń:
4 / 27 głosów

Z manipulacją spotykamy się na co dzień. Wokół nas jest mnóstwo toksycznych osób, choć często nie zauważamy odpowiednio wcześnie, że mamy z nimi kontakt. Gdy przychodzi ten czas, wydaje się już być za późno, by się od nich uwolnić. Jesteśmy już pod ich wpływem.

Z manipulacją spotykamy się w pracy i w życiu codziennym. Manipulować nami mogą nawet te najbliższe osoby. Czy jest jakiś sposób, żeby sobie z tym radzić? Oczywiście!

Skąd masz wiedzieć, że ktoś Tobą manipuluje?

Wbrew pozorom odkrycie, że ktoś Tobą manipuluje, wcale nie jest takie proste. A przynajmniej nie na początku. Kiedy ufasz konkretnej osobie tak bardzo, że wierzysz w każde jej słowo, możesz nie zauważyć, że tak naprawdę od dawna karmi Cię kłamstwami. Taki manipulator nie będzie mówił o sobie, będzie wolał dyskutować na Twój temat, a kiedy już pojawi się jakiś problem, zawsze będzie szukał winnych gdzieś indziej.

Manipulator nie będzie spełniał obietnic, nawet jeśli Tobie bardzo na nich zależy, a on zarzekał się, że tym razem już uda się Wam wyjechać na wspólny weekend, bo będzie miał wolne i ma na to środki.
Ktoś taki nigdy nie przyzna się do błędu, nawet w momencie, gdy wyraźnie mu powiesz, że go przejrzałaś i masz dość jego manipulacji. Wtedy grunt zawali mu się pod nogami, a on będzie pisał do Ciebie czułe smsy z pytaniami, czy wszystko u Ciebie w porządku.

Manipulator owija w bawełnę

Z nim nie da się całkiem normalnie porozmawiać. Nie będzie mówił wprost, nigdy nie odpowie, o co mu chodzi, tylko zmieni temat.
Będzie mu też zależało na tym, żeby skłócić Cię z najbliższymi osobami. Wszak jest zazdrosny, choć czasem zachowuje się jak typowy pies ogrodnika. Jest też świetny w dołowaniu innych (raczej rzadko podnosi kogoś na duchu). No i zawsze chce być lepszy od innych.
Jak radzić sobie z manipulacją? Przeczytaj w galerii!

Zobacz też:

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze! Jak dobrze wypaść?
Związek z narcyzem – jak w nim przetrwać?
Jak poprawić sobie humor?

Jeśli chcesz radzić sobie z manipulacja, najpierw powinnaś poznać taktyki manipulacyjne. Zastanów się dwa razy za każdym razem, gdy będziesz chciała zrobić coś tylko dlatego, że kogoś lubisz. Za każdym razem, gdy masz do podjęcia jakąś decyzję poradź się kogoś, komu naprawdę możesz ufać. Czasami osoba, która patrzy na wszystko z boku jest znacznie bardziej obiektywna od Ciebie i będzie mogła otworzyć Ci oczy na to, co się dzieje.

Źródło: pl.freepik.com