8 sposobów jak uchronić się przed sektą

8 sposobów jak uchronić się przed sektą

Możemy być tego mocno nieświadome, ale członkowie sekt, którzy mają za zadanie znajdywanie nowych „owieczek”, czają się wszędzie. Przystanki autobusowe, kina, supermarkety. Najczęściej nienagannie ubrani, przemili, usłużni, bardzo przyjemni w rozmowie. Namawiają do przyjścia na spotkanie, na zaangażowanie się na krótką chwilę. Na tym etapie nic nie jest zobowiązujące, a wspólnota przez nich przedstawiana rysuje się bardzo ciekawie i kolorowo. Zachęcają sztuczkami psychologicznymi i zwykłą umiejętnością rozczytywania ludzkich osobowości i charakterów – wiedzą, jak kogo „zajść”, w jaki sposób przekonać do swoich racji.
Reklama

Jak zdać sobie sprawę z przynależności do sekty?

Psychologie angielscy stworzyli grupę zasad czy też punktów, których spełnienie sprawia, że możemy mieć do czynienia z sektą, a nie ze zwykłym zgromadzeniem, w którego życiu chcemy brać czynny udział. Jakie więc rzeczy powinny zwrócić naszą szczególną uwagę? 1. Przynależność jest płatna. Nie od razu, jednak po pewnym czasie będziesz zmuszona do uiszczania opłat za możliwość przebywania z grupą. „Wsparcie finansowe” dla grupy może być nawet wymuszane przy użyciu gróźb. 2. Przyjęcie zasad grupy wymaga szybkiej decyzji. Pełna przynależność do grupy musi zostać poprzedzona jakimś wydarzeniem, jawnym „tak” wypowiedzianym z naszych ust. Najczęściej decyzja ta musi zostać podjęta bardzo szybko, pod pozorem niemożliwości uczestniczenia w spotkaniach grupy. 3. Wyżsi członkowie grupy zlecają nam ciągle niewielkie zadania: roznoszenie ulotek, namawianie do przyjścia na spotkania, sprzedaż kalendarzyków czy książek. 4.
Reklama
Przynależność do grupy wymaga od Ciebie poświęcenia jej całego wolnego czasu, a czasami również przeznaczenie czasu pracy na zadania związane z działalnością sekty. 5. Na czele każdej sekty stoi przywódca. Człowiek najważniejszy, guru, którego należy się słuchać. 6. Sekta daje złudne poczucie bezpieczeństwa i odnalezienia wreszcie tego, czego szukało się przez całe życie. Uczucie takie pojawia się w pierwszych dniach/ tygodniach obcowania z członkami grupy. 7. Grupa każe Ci zerwać wszystkie swoje dawne kontakty z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi czy kolegami z pracy. Członkowie grupy starają się odizolować Cię od otoczenia i społeczeństwa. 8. Świat w środku sekty jest „dobry”, a wszystko, co na zewnątrz jest krytykowane. Czujemy się wyjątkowi przez to, że należymy do grupy „oświeconych”. Reszta społeczeństwa uważana jest za wrogów.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama