kaktusy

Kaktusy doniczkowe – rodzaje, pielęgnacja, wymagania. Kaktus w domu

Kaktusy domowe (Cactaceae) to bez wątpienia najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które chętnie uprawia się w domach na całym świecie. Sukulenty kojarzone przede wszystkim z szeroko rozciągającymi się amerykańskimi preriami, gdzie naturalnie występują. Kaktus a właściwie rośliny kaktusowate liczą ponad 1500 gatunków cechujących się wysokim przystosowaniem do trudnych warunków atmosferycznych, dzięki czemu to najłatwiejszy w uprawie kwiat doniczkowy.
Reklama

Kaktusy – rodzaje

Jak już wiesz roślina liczy ponad 1500 gatunków w ramach ok. 200 rodzajów, więc nie sposób uwzględnić w tym zestawieniu każdą z odmian. Z uwagi na fakt, iż kaktus bardzo często określany jest jako roślina dla początkujących ogrodników przygotowaliśmy kilka niewiele wymagających gatunków. Kaktusy najłatwiejsze w uprawie:
 • Mammillaria – niewielkie wymagania i atrakcyjny wygląd czynią go najchętniej wybieraną odmianą
 • Gymnocalycium – kaktus niewielkich rozmiarów cechujący się nietypową budową
 • Opuntia – rzadko kwitnący kaktus, który w warunkach domowych osiąga maksymalnie ok. 70 cm wysokości
 • Cephalocereus senilis – znany jako głowa starca z uwagi na siwe owłosienie rośliny
 • Echinocactus – z uwagi na swój idealnie kulisty kształt jest nazywany złotą beczką
 • Gymnocalycium mihanovichii – ciekawa odmiana kaktusa o nietypowym wyglądzie
 • Schlumbergera truncata – popularny sukulent, który kwitnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia
 • różne odmiany kaktusów
  canva.com

  Kaktus – uprawa i wymagania

  Kaktus podobnie jak grubosz czy kalanchoe należy do rodziny roślin o nazwie sukulenty – kwiaty odporne na trudne warunki uprawy szczególnie w kontekście magazynowania wody. Stanowisko dla kaktusa powinno być mocno nasłonecznione. Doniczkę najlepiej postawić na południowym lub południowo zachodnim parapecie. W okresie letnim zaleca się wystawiać roślinę na zewnętrzne parapety, co zagwarantuje jeszcze większą dawkę światła słonecznego.
  Reklama
  Kaktus w cieniu może żółknąć i wyciągać się w stronę słońca, co w przypadku niektórych odmian może zaburzyć regularny kształt.

  Jakie podłoże dla kaktusa?

  Ziemia, w której kaktus będzie rósł najlepiej powinna być lekka i mocno przepuszczalna. Nie warto zatem używać uniwersalnego podłoża do roślin zielonych bez jego wcześniejszego przygotowania. W celu rozluźnienia ziemi doskonale sprawdzi się piasek, perlit lub żwirek. Oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dedykowana ziemia do kaktusów i sukulentów, którą możesz zakupić w większości sklepów ogrodniczych. Pamiętaj o otworach na dnie doniczki i solidnej warstwie drenażu, który zapewni roślinie redukcję nadmiaru wody.
  duże kaktusy w kształcie kul
  canva.com

  Kaktusy doniczkowe – podlewanie i nawożenie

  Jeśli chodzi o nawadnianie kaktusa to nie warto stosować się do sztywnych ostępów między podlewaniem.
  Reklama
  Najlepszą metodą jest oczywiście weryfikacja podłoża, które musi być lekko przesuszone – to odpowiedni moment na uzupełnienie wody w doniczce. Kaktusa podlewamy obficie przy użyciu tylko miękkiej wody (nalanej do konewki minimum dobę przed użyciem). Nawożenie kaktusa powinno odbywać się sporadycznie w okresie aktywności rośliny – od czerwca do końca września nie więcej niż 3 razy. Odpowiednim suplementem do zapewnienia optymalnego rozwoju rośliny będzie naturalnie specjalny nawóz do kaktusów i sukulentów.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
  Reklama
  Reklama
  Reklama