Szkoła rodzenia, warto czy nie - za i przeciw
Udostępnij Google News
Dziecko

Szkoła rodzenia, warto czy nie - za i przeciw

W ostatnich latach bardzo modne stało się uczęszczanie do szkół rodzenia. Wiele par decyduje się na uczestnictwo w zajęciach widząc w nich sporo zalet, ale są również przyszli rodzice, którzy mają zupełnie odmienne zdanie na ten temat. Przeglądałam fora internetowe dla rodziców i na podstawie ich wypowiedzi powstał poniższy artykuł.

Zalety szkoły rodzenia

Wiedza

Jedną z najczęściej wymienianych zalet uczestnictwa w zajęciach szkoły rodzenia jest wiedza jaką można tam nabyć. Zarówno przyszli jak i obecni rodzice podkreślają, że pomimo nazwy sugerującej, że na zajęciach uczy się „rodzenia”, nie do końca tak jest. Podczas wykładów i ćwiczeń prowadzonych przez doświadczone położne można dowiedzieć się nie tylko jak przebiega poród, ale również jak opiekować się noworodkiem podczas pierwszych dni i tygodni życia. Wbrew pozorom przewijanie, kąpanie czy karmienie maluszka, dla niedoświadczonej mamy, nierzadko okazuje się ogromnym wyzwaniem, a wiedza pochodząca ze szkoły rodzenie może pomóc zmierzyć się z potrzebami noworodka.

Zaufanie do własnej intuicji rodzicielskiej

Kolejną cechą jaką wymieniają rodzice uczestniczący w zajęciach szkół rodzenia jest to, że położne częstokroć podkreślają, że należy zaufać swojej intuicji. W dzisiejszych czasach wielu młodych rodziców poszukuje informacji dotyczących małego dziecka w internecie, a warto wiedzieć, że nie jest to najlepszy doradca. Niekiedy zamiast rad z internetu, gazet i poradników znacznie lepiej zaufać własnej intuicji.

Nauka dla ojców

Szkoły rodzenia zazwyczaj prowadzą zajęcia dla par. O ile przyszłe mamy bardzo chętnie „połykają” wszelkie informacje dotyczące ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem, o tyle tatusiowie rzadko maja czas i ochotę na czytanie poradników. Dla wielu przyszłych ojców jest to jedyny sposób na zapoznanie się z tematyką wczesnego rodzicielstwa. Stąd też wiele par decyduje się na uczestnictwo w zajęciach właśnie ze względu na „douczenie” się taty.

Przegotowywanie się do porodu rodzinnego

Dużą część zajęć w szkole rodzenia zajmują prelekcje i ćwiczenia związane z samym porodem. Niektóre szkoły, zwłaszcza te funkcjonujące przy szpitalach, w swoim programie mają odwiedziny na sali porodowej, gdzie uczestnicy zajęć mogą zapoznać się z tym jak ona wygląda. Warto także podkreślić, że podczas zajęć do porodu przygotowują się także przyszli tatusiowie. Wiedza tu zdobyta pozwala im współuczestniczyć w porodzie i być dla swojej partnerki pomocą w tym trudnym czasie. Wielu rodziców podkreślało również fakt, że niektóre szpitale wymagają świadectwa ukończenia szkoły rodzenia od wszystkich par, które pragną rodzić razem, a w innych jednostkach dokument ten uprawnia do zniżki.

Nowe znajomości i miło spędzony czas

Wypowiadające się na forach mamy podkreślały również fakt zawarcia znajomości z innymi kobietami, które znalazły się w takiej samej sytuacji jak one, dzięki czemu nie obawiały się zadawać nawet najbardziej banalnych pytań. W takim towarzystwie nie ma problemu z rozmowami na temat smółki, kąpieli czy rodzaju pieluszek, które najlepiej wybrać dla noworodka. Wiele znajomości zawartych podczas zajęć w szkole rodzenia zmienia się w przyjaźnie między młodymi mamami. Ten aspekt jest szczególnie ważny dla kobiet samotnie wychowujących swoje pociechy oraz dla tych, które w najbliższej okolicy nie mają wielu znajomych czy członków rodziny, z którymi mogłyby porozmawiać czy prosić o pomoc.

Wady

Koszt

Największą wadą wymienianą przez rodziców, a równocześnie powodem rezygnacji z uczestnictwa w zajęciach jest ich koszt. Całkowita cena kursu to często 400 i więcej złotych, co jest dla wielu rodzin przygotowujących się do przyjęcia maluszka pod swój dach, kosztem trudnym do udźwignięcia.

Zmarnowany czas

Część rodziców jest zdania, że uczęszczanie do szkoły rodzenia to zmarnowany czas. W wypowiedziach mam można przeczytać, że kobiety przez tysiące lat rodziły nie chodząc na zajęcia szkoły rodzenia, to one też mogą. Poza tym wiadomości przekazywane na zajęciach pokrywają się z tym, co można przeczytać w poradnikach, czasopismach i stronach internetowych dla rodziców, a w razie wątpliwości można zapytać położną środowiskową, która odwiedzi je podczas wizyty patronażowej.

Warto czy nie warto ?

Jak można zauważyć szkoła rodzenia ma wiele zalet, aczkolwiek wada jaką jest wysoki koszt uczestnictwa w zajęciach może zniechęcić do uczestnictwa w zajęciach. Niemniej jednak większość rodziców, którzy skończyli kurs jest zadowolonych z tego, że się tam wybrali. Jeśli największym problemem jest koszt zajęć można poszukać ofert tańszych lub bezpłatnych (czasami bezpłatne szkoły rodzenia funkcjonują w poradniach przyszpitalnych). Jak wynika z wypowiedzi rodziców warto zdecydować się na uczestnictwo w zajęciach, szczególnie jeśli ma się urodzić pierwsze dziecko oraz wtedy, gdy w pobliżu nie ma zbyt wielu znajomych.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie