Dieta wątrobowa – na czym polega i kiedy należy ją stosować?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Dieta wątrobowa – na czym polega i kiedy należy ją stosować?

Dieta wątrobowa jest dietą, którą należy stosować w przypadku wszelkich problemów związanych z funkcjonowaniem wątroby. Wątroba pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. Należy do nich na przykład produkcja żółci oraz białek, a także detoksykacja organizmu. Nasza wątroba magazynuje też witaminy i gromadzi oraz uwalnia glukozę. Dlatego tak ważne jest to, aby prawidłowo funkcjonowała. Czy dieta wątrobowa może w tym pomóc? Na czym właściwie ona polega, i jakie produkty można jeść będąc na diecie wątrobowej? Zobacz!

Na czym polega dieta wątrobowa?

Dieta wątrobowa jest tak naprawdę po prostu dietą lekkostrawną. Podczas tej diety należy jeść często, ale w niewielkich ilościach. Nie narzuca się konkretnych godzin posiłków, prócz śniadania i kolacji. Chodzi o to, aby pierwszy posiłek zjeść nie później niż na godzinę po przebudzeniu. Ostatni posiłek natomiast należy spożyć na około 2 godziny przed pójściem spać.

W diecie wątrobowej często ogranicza się maksymalnie spożycie tłuszczu – trzeba to zrobić szczególnie w przypadku osób, które mają problemy z wydzielaniem żółci. Unika się też dużych ilości błonnika i poje się dużo wody.

Posiłki powinny być gotowane, pieczone lub przygotowywane na parze. Dodatkowo wszystko co jemy, powinno mieć temperaturę pokojową – nie może być ani zbyt gorące, ani za zimne.

Dieta wątrobowa – kto powinien ją stosować?

Dieta wątrobowa jest dietą przeznaczoną szczególnie dla osób, które mają jakiekolwiek problemy z wątrobą, ale jest ona na tyle zdrowa i lekkostrawna, że poleca się ją także pacjentom, którzy borykają się z innymi problemami. Na przykład z nadmiernym wydzielaniem żółci, problemami trawiennymi czy schorzeniami dotyczącymi ich trzustki.

Co można jeść na diecie wątrobowej?

Dieta wątrobowa z pewnością nie jest dietą, na której można głodować. Podczas tej diety można korzystać z naprawdę sporej ilości produktów, a należą do nich między innymi produkty zbożowe (takie jak pszenne pieczywo czy kasza manna), produkty mleczne (ale chude), chude mięsko, zupy na lekkich wywarach, sporo warzyw, niektóre owoce czy dobrej jakości tłuszcze. Ta lista jest naprawdę dość bogata to umożliwia smaczne gotowanie.

dieta wątrobowa canva.com

Dieta wątrobowa – produkty zakazane

Są też produkty zakazane na diecie wątrobowej i tutaj niestety lista też jest całkiem długa. Zaczyna się od pieczywa razowego oraz żytniego. Ale trzeba też zrezygnować ze sklepowych ciast czy maślanych bułeczek.

Odrzucamy tłuste wyroby mleczne, tłuste zupy, mięsa oraz ryby. O smalcu czy masełku również można zapomnieć. Trzeba też zrezygnować z ostrych przypraw, oraz ze źle wpływających na naszą wątrobę owoców i warzyw.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie