Domowe sposoby na ból gardła. Co na bolące gardło przy przeziębieniu?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Domowe sposoby na ból gardła. Co na bolące gardło przy przeziębieniu?

Ból gardła to jedna z dolegliwości, która towarzyszy nam najczęściej w tym okresie jesienno – zimowym. Nie jest to nic przyjemnego i nierzadko bywa, że przeobraża się w jakąś poważniejszą przypadłość. Dlatego warto po prostu jak najszybciej reagować. Najlepiej już w momencie, gdy poczujemy delikatne drapanie. Czy są jakieś domowe sposoby na ból gardła? Czy może go złagodzić sól czosnek, lub szałwia czy rumianek? Koniecznie sprawdź!

Sprawdzone sposoby na ból gardła

Ból gardła do nic przyjemnego. Czasami występuje jako samoistny objaw choroby, innym razem towarzyszą mu również inne objawy. Jeśli jest to wysoka temperatura może to oznaczać, że dopadła nas angina i w takim przypadku należy jak najprędzej skonsultować się ze swoim lekarzem, gdyż anginę należy leczyć antybiotykiem.

Jeśli natomiast ból gardła to zwyczajne drapanie, można go zminimalizować za pomocą domowych sposobów. Co do nich należy?

  • Wykorzystaj miętę pieprzową. Wykazuje ona szereg cennych właściwości – w tym przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Najlepiej użyć mięty pieprzowej w olejku eterycznym.
  • Jako domowy sposób na ból gardła sprawdzi się również naturalny miód. Właściwie nie ma znaczenia, czy masz infekcję związaną z bakteriami, czy też z jakimś wirusem. Miód sprawdzi się w obu tych sytuacjach.
  • Pomocna może okazać się także szałwia. Bardzo szybko przyniesie ulgę w bólu.
  • Ocet jabłkowy, stosowany już od wielu lat, pomoże dość szybko zwalczyć bakterie.

kobieta trzyma się za bolące gardło www.canva.com

Szałwia i rumianek na ból gardła

Szałwia jest bardzo popularna w ziołolecznictwie. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Potrafi doskonale odkazić. Działa moczopędnie – i można by tak wymieniać jeszcze długo. Ale dziś skupiamy się przecież na tym, że to świetne lek na ból gardła.

Można ją stosować na kilka różnych sposobów. Jednym z nich są po prostu apteczne leki. Szałwia jest jednym ze składników tabletek do ssania czy suplementów, które mają pomóc w walce z bólem gardła.

Ale można też przygotować z niej płukankę. Wystarczy kupić herbatę z szałwii w saszetkach i zaparzyć ją. Ważne jest jednak to, aby poczekać, aż nieco ostygnie, Wysoka temperatura napoju nie ma dobrego wpływu na bolące gardło. Tak przygotowanym naparem płuczemy gardło kilka razy. W razie potrzeby, powtarzamy ten zabieg wielokrotnie w ciągu dnia.

Olejek eteryczny z szałwii do świetny, domowy sposób na ból gardła. Wystarczy wlać go do inhalatora i skorzystać z jego dobroczynnej mocy.

Domowe sposoby na ból gardła – czosnek

Czy Wiesz, że czosnek zwany jest naturalnym antybiotykiem? Tak, jak potrafi zabezpieczyć przed przeziębieniem dbając o naszą odporność, tak też umie zmniejszyć oznaki bólu gardła. Działa bakteriobójczo i antywirusowo, a najwięcej dobrego da nam, jeśli będziemy ssać ząbek czosnku przez przynajmniej 5 minut. Niektórzy twierdzą, że to dość drastyczne metoda, ale wielbiciele jego smaku są jej wierni i dobrze na tym wychodzą.

Ból gardła – leczenie solą

Pomocna w leczeniu bólu gardła może być również kuracja wodą z solą. Do połowy szklanki ciepłej wody, wsypujemy łyżeczkę soli i tak przygotowanym roztworem płuczemy gardło kilka razy dziennie. POMAGA!

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie