ratatuj

Ratatuj – przepis na tradycyjne danie jarskie na bazie warzyw

Fani kreskówek pewnie kojarzą Ratatuj głównie z popularną bajką o przeuroczej myszce, która miała niebywałe zdolności kulinarne. Ale i tytuł bajki tak naprawdę zrodził od jej popisowego dania jakim jest właśnie Ratatuj. To już nazwa spolszczona, gdyż oryginalną zapisuje się: Ratatouille i jak nie trudno się domyślić, danie to pochodzi z Francji, ale skradło również podniebienia Polaków. Jak zrobić klasyczne Ratatuj? Jakie składniki będą nam potrzebne do przygotowania tego dania? Zobacz!
Reklama

Co to jest ratatouille?

Fani bezmięsnych dań z pewnością nie przejdą obojętnie obok ratatouille, zwanego w Polsce po prostu: Ratatuj. Jest to potrawa, która pochodzi z Francji, ale i u nas  już na dobre się zadomowiła. Podstawą tego dania są oczywiście warzywa i może ono stanowić zarówno główny posiłek, jak i dodatek do jakiegoś jeszcze bardziej konkretnego dania. Ratatuj świetnie pasuje do makaronu czy jakiejś kaszy, ale fani bardziej sytych dań mogą też pokusić się o dodatek ulubionego mięsa, albo też ryby. Tę potrawę, często podaje się również z ulubionym serem – i tutaj prym wiedzie z pewnością FETA. Do Ratatuj wspaniale pasują również aromatyczne grzanki, najlepiej własnej roboty. A wystarczy tylko pokroić chleb w kosteczkę. Posypać do ulubioną mieszanką przypraw, skropić oliwą i podpiec w piekarniku. Warto zaznaczyć, że do Ratatuj najlepiej pasują naprawdę świeże i młode warzywa.
Reklama

Ratatuj – składniki

Co będzie nam potrzebne do przygotowania tego jarskiego dania?
  • 400 gram młodego bakłażana
  • 500 gram zielonej cukinii lub 250 zielonej i 250 żółtej
  • 2 papryki – jedna zielona, druga czerwona
  • 1 kg pomidorów – najlepiej malinowych
  • 2 duże cebule
  • Czosnek
  • Sól
  • Pieprz
  • Oliwa – około 5 łyżek
  • Zioła prowansalskie
  • Pęczek natki pietruszki
  • Kilka gałązek świeżej bazylii.
ratatuj
canva.com

Jak zrobić klasyczne ratatuj?

Można pokusić się o przygotowanie zapiekanego ratatuj – wtedy te walory estetyczne z pewnością bardziej chwycą za serce. Ale dziś skupimy się na wersji klasycznej, przypominającej trochę nasze tradycyjne leczo. Na początek trzeba zająć się bakłażanem. Myjemy go i kroimy w kosteczkę (oczywiście nie obierając wcześniej skórki). Wkładamy do miski, dodajemy płaską łyżkę soli no i mieszamy. Bakłażan musi nam puścić sok, który po około pół godziny należy odlać. Pomidorki myjemy, obieramy ze skórki i dzielimy na małe części, pozbywając się środków. Cukinię myjemy i kroimy ( ze skórką) na centymetrowe plastry.
Reklama
Wrzucamy na patelnię, na rozgrzaną oliwę. Przekładamy do miseczki. Dolewamy trochę oliwy i podsmażamy paprykę, pociętą w paseczki. Po podsmażeniu dorzucamy ją do cukinii. A na patelnię wkładamy bakłażana – wystarczy mu 5 minut. Gdy bakłażan trafi do cukinii i papryki, pozostaje nam jeszcze podsmażyć cebulkę – pokrojoną w talarki – razem z rozgniecionymi ząbkami czosnku. Do cebulki dodajemy pomidory i wszystkie zioła i jeszcze przez chwilę podsmażamy. Całość z patelni przekładamy do garnka z pozostałymi warzywami, przykrywamy i podgotowujemy jeszcze trochę – aż warzywa zmiękną. Trzeba pamiętać o mieszaniu raz po raz, żeby nic nam się nie przypaliło. Smacznego.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama