czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi - uprawa, właściwości zdrowotne, gdzie kupić sadzonki?

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) to niesamowita roślina, którą cechuje wiele zdrowotnych właściwości. Jego nietypowa nazwa wywodzi się ze starogermańskiej legendy, która głosi, iż ta odmiana czosnku była pierwszym posiłkiem budzących się z długiego zimowego snu niedźwiedzi. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, natomiast jego wygląd znacząco odbiega od klasycznego czosnku.
Reklama

Czosnek niedźwiedzi, a zwykły czosnek

Zapewne większość z Was myśląc o czosnku, oczyma wyobraźni dostrzega niewielkie ząbki o charakterystycznym aromacie, które bardzo często określane są mianem domowego antybiotyku. Nie każdy jednak ma świadomość istnienia czosnku w liściach, który wcale nie przypomina jego klasycznej odmiany. Czym zatem jest czosnek niedźwiedzi? To bylina z gatunku roślin czosnkowatych, którą charakteryzują ok. 25-centymetrowe liście oraz przepiękne białe kwiatostany. Wyglądem bardzo często przypominająca konwalie.

Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego

Lecznicze właściwości czosnku w liściach zbliżone są do tych, które posiada klasyczny czosnek w ząbkach.
Reklama
Jednak jego przewaga tkwi w znacznie zwiększonym stężeniu związków siarki, które odgrywają bardzo istotną rolę w oczyszczaniu organizmu z niebezpiecznych toksyn oraz metali ciężkich. To również niedocenione źródło witamin (A; C; E), które wspomagają leczenie nadciśnienia i chronią przed wystąpieniem zakrzepów oraz innych chorób układu krwionośnego. Czosnek niedźwiedzi jest także doskonałym stymulantem układu immunologicznego w kierunku zwalczania komórek nowotworowych.
Reklama
Liście czosnku niedźwiedziego na drewnianym blacie
Canva.com

Czosnek niedźwiedzi - jak uprawiać, gdzie kupić sadzonki?

Mimo iż czosnek w liściach naturalnie występuje na leśnych polanach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać go na własną rękę w domowym ogródku.
Reklama
Należy jednak pamiętać o tym, że czosnek niedźwiedzi jest pod częściową ochroną gatunkową. Zrywanie go w naturalnym leśnym środowisku bez zezwolenia, zagrożone jest kilkuset złotowym mandatem. Legalne sadzonki są do dostania w większości sklepów ogrodniczych, hurtowniach oraz na giełdach roślinnych. Gdy już zaopatrzymy się w siewki, trzeba rozważyć, gdzie posadzić czosnek niedźwiedzi w ogródku. Roślina nie sprawie żadnych większych problemów w uprawie. Sadzonki należy umieszczać w gruncie na przełomie września i października. Mrozy jej nie straszne, ponieważ jest byliną odporną na niskie temperatury. Czosnek w liściach przyjmie się przede wszystkim w pobliżu krzewów, które sezonowo zrzucają swoje listki.
Reklama
Lubi bogatą w minerały i dobrze przepuszczalną, oddychającą glebę. Najlepszym stanowiskiem będzie to z ograniczoną dostępnością światła słonecznego. Czosnek niedźwiedzi na balkonie to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku. Cebulki należy zasadzić w doniczkach jesienią, natomiast pierwsze kwiatostany otrzymamy już wiosną.
Sadzonki czosnku niedźwiedziego w koszyku
Canva.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama