Grupa dziewczyn uczy się razem.

Jak uczyć się języków obcych? 4 skuteczne sposoby. Sprawdź!

W dzisiejszych czasach świat stoi przez Tobą otworem. Pandemia wprowadziła pewne ograniczenia i nie zawsze możesz gdzieś być fizycznie, na szczęście prawie każde miejsce jest dostępne wirtualnie. Niestety, jedna rzecz jest niezbędna do odwiedzania innych krajów, pracy w międzynarodowych korporacjach czy kontaktów z ludźmi zza granicy — znajomość języków obcych. Na szczęście uczenie się języków obcych może być prawdziwą przyjemnością.
Reklama
Każdy ma inny system uczenia się. Dla niektórych najlepsze będą odręcznie robione fiszki, inni wolą ćwiczyć języki w praktyce. Kolejna osoba najchętniej skorzysta z aplikacji na telefon. A Ty? Jak najlepiej Ci się uczy? Bez względu na to, jaki sposób wybierzesz, musisz pamiętać, żeby ćwiczyć zarówno mówienie, jak i pisanie, czytanie oraz słuchanie.
Grupa znajomych siedzi i śmieje się; obok nich stoją kubki.
Canva

Ucz się języka obcego podczas rozmowy

Poszukaj w Internecie obcokrajowców do rozmów (na żywo albo online). Może stworzycie tandem językowy? Przez część czasu będziecie rozmawiać w języku, którego Ty chcesz się nauczyć, a potem po polsku.
Reklama
Będziesz zaskoczona, jak dużo osób chce poznać polski w zamian za pomoc w nauce innego języka. Jeśli nie uda Ci się nikogo znaleźć, możesz mówić... sama do siebie. Ta metoda pozwoli Ci się rozkręcić, poczuć swobodnie i pozbyć lęku przed prawdziwą rozmową.

Efektywna nauka języka przez pisanie

I znowu, najlepiej poszukać kogoś, z kim będziesz mogła pisać na czacie. Dzięki temu poznasz od razu żywy język i będziesz mogła dużo ćwiczyć. Nauka języka obcego nie będzie przymusem i obowiązkiem, a przyjemnością. Staraj się również udzielać na zagranicznych forach internetowych i grupach. W wolnym czasie możesz też... prowadzić pamiętnik w języku obcym. Nieważne, że nikt tego nie sprawdzi. Liczy się fakt, że z każdym kolejnym zapisanym zdaniem będziesz się czuła swobodniej.
Reklama

Jak uczyć się słówek, czyli czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj

Co Cię interesuje? Jakie lubisz książki? A może wolisz internetowe artykuły? Przepisy? Wiadomości sportowe? Znajdź to, co będziesz w stanie czytać z przyjemnością, ale w języku obcym. Nieistotne, na jakim poziomie się znajdujesz. Już od początku możesz efektywnie uczyć się języka obcego przez czytanie. Na start wybieraj prostsze teksty i stopniowo zwiększaj ich poziom trudności. Przestaw również ustawiania w telefonie z polskiego na obcojęzyczne. Nie korzystaj ze słownika, nie sprawdzaj każdego słowa. Ucz się naturalnie, zapamiętuj wyrazy w kontekście.
Dziewczyna słucha coś na słuchawkach z laptopa.
Canva

Słuchaj i oglądaj

Jeśli nie wiesz jak uczyć się słówek — podpowiadamy: poznawaj je z radia, internetu i telewizji.
Reklama
Słuchaj zagranicznych podcastów, oglądaj seriale w oryginale, wiadomości z innych krajów. Tu też panuje pełna dowolność. Oglądaj i słuchaj to, na co masz ochotę. Ważne, żeby mieć kontakt z językiem obcym. No i w końcu możesz bez wyrzutów sumienia zarwać noc przez oglądanie seriali czy filmów. W końcu się uczysz...

Systematyczność jest kluczem do sukcesu

Bez względu na to, jak planujesz się uczyć, ważna jest regularność. Poświęć lepiej 5 minut dziennie na naukę niż 2 godziny raz w tygodniu. Staraj się codziennie mieć kontakt z językiem obcym, najlepiej w taki sposób, który sprawi Ci przyjemność.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
efektywna nauka
Niestety spełnił się ten najczarniejszy scenariusz i ponownie zostaliśmy zamknięci w  domach. Obostrzenia, które wprowadzono w niektórych województwach już kilka tygodni temu, rozszerzono o całą Polskę i tym sposobem, 20 marca, czyli od soboty, ponownie zamknięte zostaną wszystkie miejsca dostarczające rozrywki i hotele, a od poniedziałku nawet młodsze klasy nie będą mogły wrócić do szkół. To sytuacja tragiczna również w obliczu starszaków, bo te dzieci nie siedziały w szkolnych ławkach już od wielu miesięcy. Jak efektywnie uczyć się w domu, siedząc całymi dniami przed komputerem? Podpowiadamy!
jak nauczyć dziecko języka obcego
Bez znajomości języka obcego, naprawdę trudno odnieść sukces w dzisiejszych czasach. Chyba że mamy pod sobą ludzi, którzy robią wiele rzeczy za nas - rozmawiają po angielsku z potencjalnym klientem, czy tłumaczą dla nas stos dokumentów. Mimo wszystko jednak język należałoby znać, a im wcześniej zaczniemy się z nim zapoznawać, tym łatwiej pójdzie nam nauka.
7 najpopularniejszych języków obcych – jaki z nich wybrać?
Jedną z najbardziej liczących się umiejętności na rynku pracy jest znajomość języków obcych. Aby zacząć uczyć się języka obcego należy najpierw wybrać kierunek, w którym chciałybyśmy podążać – różne stanowiska wymagają różnej znajomości języków. Przedstawiamy jednak 7 najpopularniejszych języków używanych w dzisiejszym świecie, które pomogą otworzyć drzwi do niejednej kariery.
Reklama
Reklama
Reklama