Jak uczyć się języków obcych? 4 skuteczne sposoby. Sprawdź!
Udostępnij Google News
Kariera

Jak uczyć się języków obcych? 4 skuteczne sposoby. Sprawdź!

W dzisiejszych czasach świat stoi przez Tobą otworem. Pandemia wprowadziła pewne ograniczenia i nie zawsze możesz gdzieś być fizycznie, na szczęście prawie każde miejsce jest dostępne wirtualnie. Niestety, jedna rzecz jest niezbędna do odwiedzania innych krajów, pracy w międzynarodowych korporacjach czy kontaktów z ludźmi zza granicy — znajomość języków obcych. Na szczęście uczenie się języków obcych może być prawdziwą przyjemnością.

Każdy ma inny system uczenia się. Dla niektórych najlepsze będą odręcznie robione fiszki, inni wolą ćwiczyć języki w praktyce. Kolejna osoba najchętniej skorzysta z aplikacji na telefon. A Ty? Jak najlepiej Ci się uczy? Bez względu na to, jaki sposób wybierzesz, musisz pamiętać, żeby ćwiczyć zarówno mówienie, jak i pisanie, czytanie oraz słuchanie.

Grupa znajomych siedzi i śmieje się; obok nich stoją kubki. Canva

Ucz się języka obcego podczas rozmowy

Poszukaj w Internecie obcokrajowców do rozmów (na żywo albo online). Może stworzycie tandem językowy? Przez część czasu będziecie rozmawiać w języku, którego Ty chcesz się nauczyć, a potem po polsku. Będziesz zaskoczona, jak dużo osób chce poznać polski w zamian za pomoc w nauce innego języka.
Jeśli nie uda Ci się nikogo znaleźć, możesz mówić... sama do siebie. Ta metoda pozwoli Ci się rozkręcić, poczuć swobodnie i pozbyć lęku przed prawdziwą rozmową.

Efektywna nauka języka przez pisanie

I znowu, najlepiej poszukać kogoś, z kim będziesz mogła pisać na czacie. Dzięki temu poznasz od razu żywy język i będziesz mogła dużo ćwiczyć. Nauka języka obcego nie będzie przymusem i obowiązkiem, a przyjemnością. Staraj się również udzielać na zagranicznych forach internetowych i grupach. W wolnym czasie możesz też... prowadzić pamiętnik w języku obcym. Nieważne, że nikt tego nie sprawdzi. Liczy się fakt, że z każdym kolejnym zapisanym zdaniem będziesz się czuła swobodniej.

Jak uczyć się słówek, czyli czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj

Co Cię interesuje? Jakie lubisz książki? A może wolisz internetowe artykuły? Przepisy? Wiadomości sportowe? Znajdź to, co będziesz w stanie czytać z przyjemnością, ale w języku obcym. Nieistotne, na jakim poziomie się znajdujesz. Już od początku możesz efektywnie uczyć się języka obcego przez czytanie. Na start wybieraj prostsze teksty i stopniowo zwiększaj ich poziom trudności. Przestaw również ustawiania w telefonie z polskiego na obcojęzyczne. Nie korzystaj ze słownika, nie sprawdzaj każdego słowa. Ucz się naturalnie, zapamiętuj wyrazy w kontekście.

Dziewczyna słucha coś na słuchawkach z laptopa. Canva

Słuchaj i oglądaj

Jeśli nie wiesz jak uczyć się słówek — podpowiadamy: poznawaj je z radia, internetu i telewizji. Słuchaj zagranicznych podcastów, oglądaj seriale w oryginale, wiadomości z innych krajów. Tu też panuje pełna dowolność. Oglądaj i słuchaj to, na co masz ochotę. Ważne, żeby mieć kontakt z językiem obcym. No i w końcu możesz bez wyrzutów sumienia zarwać noc przez oglądanie seriali czy filmów. W końcu się uczysz...

Systematyczność jest kluczem do sukcesu

Bez względu na to, jak planujesz się uczyć, ważna jest regularność. Poświęć lepiej 5 minut dziennie na naukę niż 2 godziny raz w tygodniu. Staraj się codziennie mieć kontakt z językiem obcym, najlepiej w taki sposób, który sprawi Ci przyjemność.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie