Co robić gdy dziecko musi zostać w szpitalu?
Pobyt dziecka w szpitalu jest trudny jednocześnie dla niego i dla rodziców. Najwięcej zależy od wieku dziecka. Maluszki zwykle nie zdają sobie jeszcze sprawy co się dzieje, a w trakcie hospitalizacji większość czasu przesypiają. Tutaj z całą pewnością najsilniej cierpią rodzice, którzy całą dobę spędzają ze swoją pociechą na szpitalnej sali.
Reklama
Gdy dziecko jest nieco większe i wiele rozumie , może mieć problem z zaakceptowaniem, że nie wolno mu wrócić spać do własnego łóżeczka, tylko musi zostać pod opieką lekarzy i pielęgniarek. Oczywiście z takim dzieckiem również możemy pozostać na oddziale i je wspierać. Wówczas ciężko jest zarówno rodzicom jak i maluchom.
Co robić aby spokojnie przetrwać ten trudny czas? Oto kilka sprawdzonych rad:
1. Z całą pewnością jedno z rodziców pozostanie przy dziecku. Zadbajcie jednak o to aby przynajmniej od czasu do czasu zmienić się w opiece nad dzieckiem, aby zaczerpnąć nieco oddechu. 2. Unikajmy okazywania swojego niepokoju oraz stresu przy dziecku. Ten czas jest dla niego trudny i potrzebuje naszego wsparcia, opieki. 3. Nie okłamujmy dziecka - jeśli powiemy maluchowi, że zastrzyki na pewno nie będą bolały, to szybko przekona się, że to nie do końca prawda, przestanie nam ufać a pobyt w szpitalu stanie się jeszcze trudniejszy. 4. Tłumaczenie – wytłumaczmy swojej pociesze dlaczego musi zostać w szpitalu, możemy opowiedzieć o zabiegach i badaniach jakie będą się odbywać, jednak unikajmy szczegółowych opisów aby nie przestraszyć dziecka. 5. Bądź przy dziecku – zapewnij malucha, że jeśli tylko lekarze pozwolą na wszystkie badania będziecie chodzić razem, a jeśli będzie musiał iść sam to będziesz czekać tuż za drzwiami żeby go przytulić. Jeśli dziecko musi leżeć możecie wymyślić wspólną zabawę, np. w zgadywanki, możesz mu czytać, głaskać po główce aby łatwiej usnęło. Paradoksalnie możesz wykorzystać ten czas aby spędzić więcej czasu tylko z dzieckiem. MartaReklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Higiena dziecka - jak wyrobić zdrowe nawyki?
Wyrabianie zdrowych nawyków higienicznych u dziecka to nie tylko kwestia dbania o czystość, ale także o jego zdrowie i samopoczucie. Dobre nawyki higieniczne powinny być wprowadzane od najmłodszych lat, aby dziecko mogło nauczyć się odpowiedzialności za swoje zdrowie. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie kształtować nawyki higieniczne u swojego dziecka.
Czy rodzice mają prawo krzyczeć na dziecko?
Wielu rodziców zastanawia się, czy mają prawo krzyczeć na swoje dzieci w sytuacjach stresowych. To ważne pytanie, które dotyka aspektów wychowawczych, emocjonalnych i rozwojowych. W tym artykule przyjrzymy się temu tematowi z różnych perspektyw, aby pomóc Ci zrozumieć, jakie są konsekwencje krzyku na dziecko oraz jak znaleźć bardziej efektywne metody komunikacji.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl