Dlaczego mężczyzna bije?

Dlaczego mężczyzna bije?

Przemoc domowa najczęściej pojawia się ze strony mężczyzn. Kobiety i dzieci częściej stają się ofiarami. Przemoc taka może trwać latami, dzieci wychowują się w środowisku, które nie daje im nic dobrego na przyszłość. Zastraszone, smutne, wycofane społecznie nie odnajdują się w społeczeństwie. Jedne problemy rodzą drugie, kolejne doświadczenia wczesnoszkolne i szkolne nie pomagają im przeżyć tego trudnego momentu. Kobieta niejednokrotnie nie potrafi pomóc swojemu dziecko, sama przeżywając również piekło.

Dlaczego mężczyźni biją kobiety?

Zachowania człowieka mają dwie główne przyczyny: geny i środowisko. Wychowanie dziecka w atmosferze przemocy sprzyja kopiowaniu przez niego tych samych schematów w swoim przyszłym życiu. Dodatkowo, jeśli człowiek taki wychowany jest „na przemocy” i niejednokrotnie jej doświadczał lub sam był jej przyczyną, to w swoim przyszłym życiu nie będzie potrafił inaczej kontrolować sytuacji. Przemoc związana jest właśnie z kontrolą, przede wszystkim zaś z chęcią jej utrzymania. Mężczyzna bije, bo się boi, bo jest zastraszony. Lękliwy mężczyzna znajduje siłę w biciu słabszych – kobiet i dzieci. Wpływa to na jego poczucie wartości, czuje się wtedy silny i ma kontrolę nad sytuacją. Sama więc agresja wypływa najpierw ze strachu. Nie bez powodu, dżentelmeni, ani też mężczyźni naprawdę agresywni (np. przestępcy), patrzą z wyższością na mężczyzn bijących kobiety – to dla nich ostatnie ogniwo łańcucha, osobnicy najsłabsi.

Agresja i charakter

Agresja może wynikać również z przejściowych problemów ze swoim zachowaniem, wywołanych stresem, gniewem, czy innymi silnymi uczuciami. Wtedy warto ze swoim partnerem popracować nad jego zachowaniem, znaleźć terapeutę czy psychologa. Impuls może być bardzo silny, w kłótni często się nie kontrolujemy, ale mężczyzna, który raz uderzył kobietę – może to zrobić drugi raz.

Jak sobie radzić? Co robić?

Przede wszystkim – nie można uciekać od problemu. Jeśli jesteśmy świadkami przemocy domowej, warto zawiadomić o tym odpowiednie władze. Niejednokrotnie przemoc taka doprowadza ostatecznie do śmierci kobiety i dzieci – zarówno przez zakatowanie na śmierć, jak i przez psychiczne znęcanie się, które doprowadza w ostateczności nawet do samobójstwa. Kobiety często nie potrafią pomóc samym sobie. Boją się odejścia od męża, boją się jego gniewu, jego złości. Częściej odchodzą, kiedy są same – mają wtedy więcej siły i pewności siebie, ryzykują wtedy przecież tylko swoje zdrowie i życie. Rodziny z dziećmi mają jednak najtrudniej, kobieta woli pozostać w domu i poddać się woli męża – paradoksalnie – właśnie dla dzieci. Boi się furii mężczyzny, który mógłby skrzywdzić ją i dzieci po wyprowadzce. Przede wszystkim także – warto rozmawiać. Z przyjaciółmi, rodziną, czy osobami, które zajmują się zawodowo pomaganiem innym. Nic na tym nie stracimy.
Udostępnij artykuł