Dlaczego mężczyzna bije?
Przemoc domowa najczęściej pojawia się ze strony mężczyzn. Kobiety i dzieci częściej stają się ofiarami. Przemoc taka może trwać latami, dzieci wychowują się w środowisku, które nie daje im nic dobrego na przyszłość. Zastraszone, smutne, wycofane społecznie nie odnajdują się w społeczeństwie. Jedne problemy rodzą drugie, kolejne doświadczenia wczesnoszkolne i szkolne nie pomagają im przeżyć tego trudnego momentu. Kobieta niejednokrotnie nie potrafi pomóc swojemu dziecko, sama przeżywając również piekło.
Reklama
Dlaczego mężczyźni biją kobiety?
Zachowania człowieka mają dwie główne przyczyny: geny i środowisko. Wychowanie dziecka w atmosferze przemocy sprzyja kopiowaniu przez niego tych samych schematów w swoim przyszłym życiu. Dodatkowo, jeśli człowiek taki wychowany jest „na przemocy” i niejednokrotnie jej doświadczał lub sam był jej przyczyną, to w swoim przyszłym życiu nie będzie potrafił inaczej kontrolować sytuacji. Przemoc związana jest właśnie z kontrolą, przede wszystkim zaś z chęcią jej utrzymania. Mężczyzna bije, bo się boi, bo jest zastraszony. Lękliwy mężczyzna znajduje siłę w biciu słabszych – kobiet i dzieci. Wpływa to na jego poczucie wartości, czuje się wtedy silny i ma kontrolę nad sytuacją. Sama więc agresja wypływa najpierw ze strachu. Nie bez powodu, dżentelmeni, ani też mężczyźni naprawdę agresywni (np. przestępcy), patrzą z wyższością na mężczyzn bijących kobiety – to dla nich ostatnie ogniwo łańcucha, osobnicy najsłabsi.Reklama
Agresja i charakter
Agresja może wynikać również z przejściowych problemów ze swoim zachowaniem, wywołanych stresem, gniewem, czy innymi silnymi uczuciami. Wtedy warto ze swoim partnerem popracować nad jego zachowaniem, znaleźć terapeutę czy psychologa. Impuls może być bardzo silny, w kłótni często się nie kontrolujemy, ale mężczyzna, który raz uderzył kobietę – może to zrobić drugi raz.Jak sobie radzić? Co robić?
Przede wszystkim – nie można uciekać od problemu. Jeśli jesteśmy świadkami przemocy domowej, warto zawiadomić o tym odpowiednie władze. Niejednokrotnie przemoc taka doprowadza ostatecznie do śmierci kobiety i dzieci – zarówno przez zakatowanie na śmierć, jak i przez psychiczne znęcanie się, które doprowadza w ostateczności nawet do samobójstwa. Kobiety często nie potrafią pomóc samym sobie.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Syndrom sztokholmski - co to jest? Jak z nim walczyć w pracy lub w związku?
Syndrom sztokholmski jest jednym z najdziwniejszych przypadków występujących w relacjach międzyludzkich. Bezsprzecznie jest to pojęcia znane, ale wielu nie wie, że wiąże się ono nie tylko z porwaniami. Może występować także w związkach, w pracy czy w przyjaźni. Czym się objawia?
Przemoc domowa – jak udowodnić, że była?
Przemoc domowa to jedno z najbardziej ukrywanych przestępstw. Osoba, która jest poddawana przemocy fizycznej lub psychicznej, bojąc się swego oprawcy nie informuje o procederze osób trzecich. Często pojawia się też obawa, że przemocy nie da się udowodnić, a winny i tak nie zostanie ukarany. Warto jednak wiedzieć, że oprawca może zostać osądzony, tylko trzeba umiejętnie zebrać dowody i poszukać świadków.
Tabu - kobiety, które biją mężczyzn
Chociaż to płeć męska kojarzy się nam z wybuchami agresji i z byciem stroną agresywną w przypadku występowania jakiejkolwiek przemocy domowej, to jednak kobiety również potrafią być „niezłymi ziółkami”. Kobiety, które biją mężczyzn? Tak, to prawda i zdarza się coraz częściej. Wzorce takiego zachowania mogą zostać wyniesione z domu, czasami żona potrafi przejąć kontrolę nad domem i mężem, a w rezultacie „ustawiać” go pod swoje dyktando – również silną ręką.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl